סובלים מכאבי ראש אם פספסתם את הקפה של הבוקר? מערכת העיכול עושה לכם בעיות? השיניים כבר לא לבנות כמו שהיו פעם? אם עניתם בחיוב על כל השאלות אלו, מזל טוב, אתם ככל הנראה צרכנים כבדים של קפה. אם אתם לא מסוגלים לעבור יום בלי 5 כוסות קפה מינימום, אתם כנראה צורכים יותר מדי קפאין והגיע הזמן להפחית את הכמות. הנה כל הדברים הנפלאים שייקרו לכם אם תעשו את זה: 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

1. תסבלו פחות מחרדה

קפאין גורם לגירוי במערכת העצבים המרכזית, מה שיכול להוביל לעלייה ברמות החרדה, בהנחה ששתיתם קצת יותר מדי כוסות קפה. אז אם אתם מכורים חזק, אתם בהחלט עלולים לסבול מתסמינים של חרדה כמו הזעה בכפות הידיים, דופק לב מואץ ורגזנות. אז אם תפחיתו בצריכה, ככל הנראה שזה יעזור גם להפחית את התסמינים הללו.

2. העיכול שלכם ישתפר

הבוסט לאנרגיה שהקפאין מספק לכם, הוא גם זה שמגביר ייצור של הורמוני סטרס וגם בדרך מכניס את הגוף שלכם למצב של "הילחם או ברח". כלומר, הגוף שלכם מתכונן לאקשן ומזרים דם בעיקר לשרירים – ופחות למערכת העיכול. זה יכול להוביל לבעיות בספיגת ויטמינים ומינרלים ולבעיות כלליות במערכת העיכול, כמו צרבת וכאבי בטן.

3. בריאות השיניים תשתפר

זה לא סוד שצריכה מוגזמת של משקאות חזקים המכילים קפאין, כמו תה שחור וקפה שחור, יכולה להוביל להופעת כתמים לא הכי אסטטיים על גבי השיניים. אז אם אתם רוצים חיוך לבן ובוהק, כדאי להפחית עם הקפה השחור. בנוסף לכך, משקאות המכילים קפאין יכולים לגרום ליובש בפה, דבר נוסף שעלול להזיק לבריאות חלל הפה. ואם אתם אנשים שמאוד אוהבים סוכר בקפה שלכם, יש לכם עוד סיבה לדאוג.

אישה מחייכת (צילום: Ollyy, Shutterstock)
רוצים שיניים לבנות? אל תגזימו עם הקפה | צילום: Ollyy, Shutterstock

4. תשנו טוב יותר

קפאין הוא סם מעורר ובהתאם לכך, צריכה מוגזמת של משקאות המכילים אותו, יכול בהחלט לשבש לכם את השינה. קפאין גורם לגירוי יתר של בלוטת יותר הכליה וכאמור מעורר גם הורמוני סטרס. זה אומר שאם אתם אוהבים לשתות הרבה קפה, אתם ככל הנראה מבלים את מרבית היום במצב דרוך וערני. ואם אתם שותים את הקפה האחרון של היום בשעה מאוחרת מדי, זה יכול לחבל לכם בשינה. וכשאתם לא ישנים טוב זה משפיע גם על המערכת החיסונית, על העור שלכם ואף על המצב הנפשי שלכם.

אישה ישנה במיטה (צילום: Leszek Glasner, ShutterStock)
השינה שלכם תשתפר פלאים | צילום: Leszek Glasner, ShutterStock

עוד ב-mako בריאות:
>> מושלם: המאכלים שאפשר לאכול כמה שרוצים מהם
>> מילת הקסם שתחולל פלאים בסקס שלכם
>> הפרמדיק סירב לבצע החייאה – אב המשפחה מת

5. העור ייראה טוב יותר

יותר מדי קפה אומר שאתם ככל הנראה מבקרים לעתים תכופות בחדר השירותים – מה שיכול להוביל לא רק לאי-נוחות, אלא גם להפרשה של יותר מדי נוזלים מהגוף ולפיכך עלול להוביל גם ליובש. אם אתם צורכים יותר מ-2-3 כוסות קפה ביום, הקפידו לשתות גם הרבה מים כדי להשיב לגוף שלכם נוזלים – ולעור שלכם את הלחות שהוא זקוק לה.

אישה מחייכת  (צילום: allef vinicius on unsplash)
העור צריך לחות | צילום: allef vinicius on unsplash

6. לחץ דם נמוך יותר

 קפאין גורם להיצרות כלי הדם, שיכולה להוביל ללחץ דם גבוה יותר. אם אתם סובלים מיתר לחץ דם, אם זה מסטרס, גנטיקה או תופעת לוואי של תרופה, מומלץ להפחית בצריכת קפה וכל משקה אחר שמכיל קפאין. 

7. פחות כאבי ראש

העובדה שקפאין גורם להיצרות של כלי הדם לא רק משפיעה על לחץ הדם שלכם. קרה לכם שסבלתם מכאב ראש כשפספסתם את הקפה של הבוקר? הסיבה לכך היא שכאשר צורכים הרבה קפה, כלי הדם נעשים צרים יותר - ואז כשמפסיקים, הם מתרחבים בחזרה. השינוי החד בזרימת הדם יכול להוביל לכאבי ראש בינוניים עד חזקים. רוב הסיכויים שזה יקרה לאנשים שרגילים לכמויות משמעותיות של קפה, אז ההמלצה היא תמיד להקפיד על צריכה מתונה ואם אתם מכורים שרוצים להיגמל, כדאי לעשות זאת בהדרגה. 

8. איזון הורמונלי

מחקר מצא כי שתיית קפה עלולה לשבש את רמות האסטרוגן בגופן של נשים. לכן ייתכן שצריכה מוגזמת של קפאין תוציא את ההורמונים שלכן מאיזון. לא מדובר בתופעת לוואי מסוכנת, אבל אם אתן דואגות להורמונים שלכן, אולי כדאי לרדת מ-5 כוסות קפה ביום ל-2-3. 

 9. איזון כימי במוח

בדומה לתלות שהמוח יכול לפתח כלפי סם מסוים, גם קפאין יכול לשנות את ההרכב הכימי של המוח. זה אומר שאם את צרכנים כבדים של משקאות המכילים קפאין, אתם עלולים לסבול מסימנים של גמילה, כמו תשישות, כאבי ראש חזקים, בחילות ותסמינים הדומים לתסמיני שפעת. היגמלות הדרגתית מקפאין תעזור לכם להפסיק לסבול מהתסמינים הללו.