מכתב שנכתב על ידי צעירה אוסטרלית בזמן שגססה ממחלת הסרטן הופץ בפייסבוק על ידי משפחתה וגרם למבול של תגובות. הולי בוטשר הייתה רק בת 27 כשהיא נפטרה מסרקומה ע"ש יואינג, סוג של סרטן עצמות. לפני מותה, היא חיברה מכתב פתוח וביקשה מבני משפחתה לפרסמו בפייסבוק.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במכתב כתבה בוטשר על הרצון להמשיך לחיות ועל הדברים הטריוויאליים שנשים בגיל שלה דואגות להם, כמו צלוליט ופקקי תנועה – דברים שראוי לשכוח מהם. "זה מוזר להבין ולקבל את המוות שלך בגיל 26", כתבה. "זה אחד הדברים שאתה מתעלם מהם. הימים עוברים ואתה פשוט מקבל את זה שהם ימשיכו להגיע; עד שהבלתי צפוי קורה. תמיד דמיינתי את עצמי מתבגרת ומזדקנת, קמטים ושער שיבה – שכנראה נוצרו כתוצאה מהמשפחה היפה שתכננתי להקים עם אהבת חיי. אני רוצה את זה כל כך שזה כואב. זה הקטע בחיים; הם שבריריים, יקרים, ובלתי צפויים – כל יום הוא מתנה, לא זכות".

בהמשך המכתב בוטשר מתארת כמה קשה לה להיפרד מחייה הקצרים. "אני בת 27 עכשיו. אני לא רוצה ללכת, אני אוהבת את החיים שלי. אני מאושרת. אני חייבת את זה לאהוביי. אבל השליטה אינה בידיי". היא מדגישה במכתב כי אנשים צריכים להפסיק לדאוג ולהילחץ על דברים חסרי משמעות בחיים ולזכור שיש אנשים אחרים שדואגים על דברים הרבה יותר משמעותיים וקשים. "אולי נתקעתם בפקק ארוך היום, או לא ישנתם טוב בגלל שהתינוקות היפים שלך השאירו אתכם ערים, או שהספר שלכם קיצר לכם את השיער יותר מדי. "שחררו מכל השיט הזה. אני נשבעת שלא תחשבו יותר על הדברים האלו כשיגיע הזמן שלכם. הכול כל כך חסר משמעות כשאתם מסתכלים על החיים במלואם. אני מסתכלת על הגוף שלי נשחק לנגד עיניי, ואין שום דבר שאני יכולה לעשות וכל מה שאני מייחלת לו זה רק עוד יום הולדת אחד או עוד חג מולד עם המשפחה שלי. או רק עוד יום עם בן הזוג והכלב שלי", כתבה הולי.

עוד ב-mako בריאות
>> הטעות הענקית שאתם עושים כשאתם מפשירים בשר
>> האימון שישרוף המון קלוריות - תוך 15 דקות
>> לא מצליחים לישון כמו שצריך? ייתכן שזו הסיבה

74 אלף שיתופים ו-17 אלף תגובות

היא ציינה כי למרות שהיא תמיד דאגה לבריאות הפיזית שלה, גם הבריאות הנפשית, הרגשית והרוחנית חשובה באותה מידה. בהמשך המכתב היא נותנת כמה טיפים חשובים לחיים: להעריך את הזמן של אנשים אחרים ולהשקיע כסף בחוויות. לצאת החוצה לחיק הטבע, לשמוע מוזיקה, להתכרבל עם הכלב, לדבר עם חברים, לעבוד כדי לחיות ולהגיד לאנשים שחשובים לכם שאתם אוהבים אותם מדי יום.

את המכתב היא מסיימת עם בקשה חשובה: "אה ודבר אחרון, אם אתם יכולים לעשות מעשה טוב למען האנושות (ולמעני), התחילו לתרום דם באופן קבוע. זה יגרום לכם להרגיש טוב וגם יש בזה בונוס של הצלת חיים. אני מרגישה שזה משהו שמתעלמים ממנו, למרות שכל תרומה יכולה להציל שלושה אנשים!". הולי מוסיפה ומספרת כי תרומות דם עזרו לה לחיות עוד שנה שלמה. "שנה שאני לעולם אהיה אסירת תודה שיצא לי לחיות אותה על כדור הארץ עם המשפחה שלי, החברים והכלב שלי".

המכתב זכה ליותר מ-74 אלף שיתופים ו-17 אלף תגובות. "הולי, אני בן 70 ולוקה בסרטן ריאות, לאחר כמה ניתוחים, הקרנות וכימותרפיה. כרגע אין סימנים לסרטן, אבל את נתת לי כמה מהעצות הטובות ביותר על איך לחיות את המשך חיי, גם אם הם יהיו קצרים או ארוכים. ועל זה חברה, אני מודה לך", נכתב באחת התגובות. אין ספק שהולי הייתה אישה צעירה עם לא מעט חכמת חיים והדאגה שלה להעביר קצת מהחכמה שלה – ראויה להמון הערכה.