מקרה שתועד לאחרונה בספרות הרפואית חושף תסמין פחות נפוץ למחלת הסרטן. אישה בת 51 מאוסטרליה (שזהותה נותרה אנונימית) התחילה לסבול ביום בהיר אחד משיעור יתר באזור הפנים, הצוואר ופלג הגוף העליון. שיעור היתר קרה בפתאומיות ובמהירות - והופיעו תסמינים גם נוספים - עייפות, ירידה במשקל ושיעול. בעקבות זאת, פנתה האישה לרופא עור.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הרופאים שבדקו אותה חשדו כי שיעור היתר עלול להיות קשור לסוג סרטן מסוים, למחלות אנדוקריניות, הפרעות אכילה או תרופות מסוימות. לפי המאמר שמתאר את המקרה, שפורסם בכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine, לאישה לא היו מחלות רקע והיא גם לא נטלה תרופות מרשם. עם זאת, היא עישנה במשך לא פחות מ-37 שנה. 

לאחר בדיקות נוספות, האישה אובחנה באדנוקרצינומה, הסוג השכיח ביותר של קרצינומה - גידול סרטני ברקמת האפיתל. מדובר ברקמה המצפה את האזורים החיצוניים של איברים בגוף, שלמעשה מפרידה בין הסביבה החיצונית לסביבה הפנימית של האיברים. 

צילום ריאות (צילום:  Billion Photos, shutterstock)
התגלה לבסוף שמדובר בגידול סרטני בריאה | צילום: Billion Photos, shutterstock

 עוד ב-mako בריאות:
>> ההרגל המגונה שהפך למסוכן יותר בזמן הקורונה
>> התחסנה והניקה במקביל – ועוררה סערה
>> 4 מזונות מאסט לתוחלת חיים ארוכה

אצל האישה הגידול נמצא בריאה הימנית שלה, כך שישנו סיכוי גבוה לכך שהעישון הממושך שלה בהחלט תרם להתפתחות מחלת הסרטן. במאמר צוין כי היא קיבלה טיפול כימותרפי והקרנות וחודשיים לאחר תחילת הטיפול - החלה האטה בשיעור היתר וגם תסמינים נוספים החלו להיעלם, כמו הירידה הדרסטית במשקל והשיעולים. 

אתם לא לבד - באפליקציית איזי ריכזו את כל הארגונים המסייעים בהתמודדות עם מחלת הסרטן: