יש איזושהי תחושה אמביוולנטית באוויר לגבי חיסוני הקורונה: מצד אחד, הנה הגיע הטריק שכולנו ייחלנו לו – זה שיציל אותנו מהמגפה ויחזיר לנו את השליטה על החיים שלנו. מצד שני – אף שהחיסונים עברו את כל שלבי המבדקים הרצויים וזכו לאישורים המתאימים, עדיין מדובר בפיתוח חדשני שעולם הרפואה לומד להכיר בכל יום, ובעיקר בוחן את סימני השאלה לגבי תופעות הלוואי שעשויות להתרחש בעקבותיו. כך למשל, עדיין לא ברור אם החיסונים מתאימים לשימוש בהיריון או בהנקה, מאחר שנשים הרות ומיניקות לא נכללו בניסויים הקליניים שנערכו על ידי החברות המרכזיות.

בעוד שחלקנו ניגשים לחיסון ברגשות מעורבים, שירה דיגהורקר סלוק דווקא כן מיהרה להושיט את ידה, תוך שהיא אוחזת בתינוקת בת 10 חודשים ומיניקה אותה ממש ברגע ההתחסנות, ואף פרסמה על כך פוסט בפייסבוק, שזה לתגובות רבות. "אני מאלה שהיו מסכימים לשמש כנסיינים כשהחיסונים רק יצאו. הקורונה הרבה יותר מפחידה אותי", היא מסבירה.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

שירה, שמתגוררת ברמת הגולן הצליחה להתחסן השבוע, למרות העובדה שהיא מתחת לגיל 60. "היו עודפים אז החליטו לקרא לציבור הרחב באזור ומיד קפצתי על ההזמנה" היא מספרת.

לא פחדת?

"ממש לא. יש המון נשים בהריון שהתחסנו והכל אצלן תקין. אפילו כאלה שהשתתפו בניסוי הגדול ולא ידעו בכלל שהן בהריון במהלך הניסוי. בשורה התחתונה – אני לא חושבת שאם היה פה באמת סיכון היו מאפשרים למניקות או להריוניות להתחסן. סך הכל הקורונה מסוכנת מאוד לנשים בהריון, ואני לא מבינה למה לקחת סיכון כזה – שהוא פי כמה יותר גדול מלהתחסן".

אוקיי, אני מבינה שרצית להתחסן, אבל להניק תוך כדי?

"בטח, היה לי חשוב להעביר פה מסר לנשים שמיניקות וגם לכל אחד בעצם: לכו להתחסן! את יודעת כמה מרגש היה להחזיק ילדה בת 10 חודשים שרק נולדה כשהמגפה התפרצה ועכשיו כבר יש חיסון שיכול למגר אותה? זה הישג מדעי עצום ורגע היסטורי אמיתי!"

איך הבת שלך הגיבה? היא הייתה מודעת לסיטואציה?

"היא ינקה לה בכיף, ואני לחשתי לה באוזן שאנחנו עושות היסטוריה".

עוד ב-mako בריאות:
>> הטעות שאתם עושים בחדר השינה
>> חוששים כל הזמן שיש לכם ריח פה? אולי זו הסיבה
>> הדבר הזה יכול לגרום לכם לנפוח יותר       

אילו תגובות את מקבלת על ההחלטה?

"בסך הכל הן מאוד מחממות ומפרגנות. היו נשים שאמרו לי שזה עודד אותן להתחסן ושהן לא ידעו שבכלל מאשרים למניקות להתחסן. היו גם כאלה שאמרו לי שאני חסרת אחריות, אבל בסדר – לכל אחד מותר להביע את דעתו".

ואיך את מרגישה?

"מצוין. קצת כאב במקום ההזרקה וזהו. הבת שלי ממשיכה לינוק כרגיל".

מעמותת מדעת נמסר: "בניסויים הקליניים של פייזר ומודרנה לא נכללו נשים הרות ומניקות, ולכן ההחלטה הראשונית שהתקבלה הייתה כי החיסון לא יינתן להן בשלב זה. חשוב לציין שמבחינת ההיגיון הביולוגי, לא צפויה פגיעה בהריון, בעובר או בילוד, ועל כן ארגונים מקצועיים רבים ממליצים כן לחסן נשים בהריון ומניקות, ביניהם החברה האמריקאית לרפואת אם-עובר, ארגון הגינקולוגים והמיילדים האמריקאי ה-ACOG) ונוספים. בהמשך לכך, הצוות המייעץ למשרד הבריאות בנושא חיסון הקורונה קיים דיון נוסף ב- 20.12.2020 תוך התייעצות עם מומחים לתחום, ובעקבות זאת עודכן תדריך החיסונים. אלו ההנחיות העדכניות:

  •  אין מניעה לחסן אישה בהריון בחיסון נגד קורונה אם היא מעוניינת בכך, בייחוד אם קיימים גורמי סיכון לחשיפה לנגיף או לתחלואה קשה.
  •  אין צורך בהמתנה עד הכניסה להריון אחרי החיסון.
  • אין להמליץ על הפסקת הריון לאישה הרה שחוסנה בהיותה בהריון או בכל פרק זמן לפניו.
  • אין כל מניעה לחסן נשים מניקות, או להפסיק הנקה לאחר קבלת החיסון.