גברים, יש לנו חדשות עבורכם: אם עד היום לא מיהרתם ללכת לרופא כשהטריד אתכם משהו, כנראה שיש לכם סיכוי לא רע לחלות במחלות ממש לא נעימות. כן, אנחנו יודעים שאתם עסוקים, ואין לכם זמן לקבוע תור לרופא בגלל כל כאב ראש קטן, אבל הנה ההזדמנות שלכם לשים את האגו בצד, להיות קשובים ולעשות משהו טוב למען הבריאות שלכם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"מחלות רבות משדרות לנו אותות אזהרה במשך חודשים ואף שנים לפני גילוי מחלות חמורות שונות. לכן, חשוב מאוד להיות קשובים לגוף, לגשת להיבדק, וכך אולי להימנע ממצב בלתי הפיך", מסביר ד"ר יוסף לחוד, מומחה ברפואה פנימית ב"מכבי שרותי בריאות".

ככלל, מרבית המחלות ששכיחותן עולה בעולם המערבי הן למעשה ברות מניעה. זה אומר שגם אנשים בריאים צריכים להיבדק בהתאם לבדיקות הסקר המומלצות, וכן לגשת לברור כאשר עולה חשד שמשהו לא תקין. אז אילו סימפטומים באמת צריכים להדליק אצלכם נורה? ד"ר לחוד מונה מספר סימפטומים שכיחים בקרב גברים העלולים להעיד על בעיה רפואית חמורה:

בעיות במתן שתן: עלולות להעיד על סרטן הערמונית

אם עברתם את גיל 50 ושמתם לב לתופעה שונה בעת מתן שתן, שמתבטאת בזרם חלש, תכיפות גדולה מהרגיל או חלילה דם בשתן, קבעו מיד תור לרופא המשפחה או לאורולוג.

העניין עלול להעיד על סרטן הערמונית, שלרוב מתפתח לאיטו. עם זאת, מדגיש ד"ר לחוד שברוב המקרים מדובר בהגדלה שפירה של הערמונית, המצריכה מעקב וטיפול תרופתי לשיפור איכות החיים. ועדיין בחלק מהמקרים יעידו התסמינים על גידולים ממאירים - בעיקר כאשר מדובר באיתור דם, המחייב בדיקה מידית ללא דיחוי.

גבר במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בעיות זקפה עלולות להעיד על משהו חמור בהרבה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בעיות בזקפה: עלולות להעיד על טרשת עורקים

רגע, לפני שאתם מוותרים על המשך הקריאה, ולמרות הקשי להתמודד עם העניין, חשוב שתדעו שאין אונות היא לפעמים הרבה מעבר לבעיה בחדר המיטות. לעיתים היא עלולה להעיד על מחלה טרשתית בכלי הדם, בלב או במוח, שנובעת מעודף כולסטרול או ממצב של סוכרת, המחייבת באבחון ובטיפול.

עוד ב-mako בריאות:
>> מקרה או גנטיקה: מה הסיכוי שיצאו לכם תאומים?
>> לחוצים? הנה 8 דרכים להשתחרר ב-5 דקות

>> ללא מרשם: התופעה המוזרה שתגרום לכם התרופה הפשוטה הזאת 

דם בצואה או צואה בצבע שחור: עלולים להעיד על סרטן המעי

אם אתם נוהגים להביט על מה שאתם משאירים אחריכם בשירותים, זה לא בהכרח הרגל רע. חשוב לשים לב בעיקר לסימנים מעוררי חשד כגון: דם בצואה או צואה שחורה.

גם עצירות ממושכת או שלשול ואף ירידה דרסטית מהירה במשקל ללא סיבה הגיונית, עלולים להעיד על מחלה ממאירה. מה בדיוק? במקרה הטוב – דם בצואה מעיד על טחורים. במקרה הרע הוא עלול להעיד על סרטן במערכת העיכול. צואה שחורה לעומת זאת, עלולה להעיד על סרטן הקיבה, אם כי התופעה שכיחה גם בקרב הנוטלים כדורי ברזל לצורך השלמה תזונתית - ובמקרה כזה לרוב אין חשש. בכל מקרה, אם עברתם את גיל 50 כדאי שתיגשו לרופא המשפחה על מנת לבצע בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה לאיתור סרטן המעי.

כאבים בחזה או סחרחורת לאחר פעילות גופנית: עלולים להעיד על מחלת לב איסכמית

סיימתם את מסלול הריצה הקבוע שלכם כי הרגשתם כאבים בחזה? במקום להתעלם מזה, גשו לבדיקה אצל הרופא שיבחן את האפשרות לביצוע בדיקת מאמץ. חשוב שתדעו שהתופעה עלולה להעיד על מחלת לב איסכמית הנובעת מבעיה בעורקים. לכן כדאי לבדוק את העניין ללא דיחוי, ולמנוע סיכון שעלול להוביל להתקף לב._OBJ

דלקות ריאה חוזרות: עלולות להעיד על גידול בדרכי הנשימה

מדובר בתופעות השכיחות בעיקר בקרב מעשנים: דלקות ריאה חוזרות, שיעול טורדני שלא עובר וקשיי נשימה בזמן מאמץ קל, העלולים לרמז על מחלת ריאות חסימתית או על גידולים בדרכי הנשימה. במקרה כזה - גשו לבדוק את העניין כדי לשלול מצב מסוכן ולטפל במידת הצורך.

>>  איך לטפל באלרגיות בדרכים טבעיות?