מרכיבים משקפיים? אתם בסיכון נמוך יותר להידבק בקורונה - כך לפי מחקר חדש שנעשה על ידי חוקרים מהודו. במהלך המחקר, החוקרים בחנו כ-300 אנשים בטווח הגילים 10-80 שדיווחו על תסמיני קורונה ונשאלו גם על הראייה שלהם. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה ב-medrxiv.org, פלטפורמה לפרסום מחקרים מדעיים לפני שהם עוברים ביקורת עמיתים. החוקרים מצאו כי 19 אחוזים בלבד מתוך האנשים שדיווחו על תסמיני קורונה, הרכיבו משקפיים במשך רוב שעות היום. זה הוביל את החוקרים למסקנה כי הרכבת משקפיים במשך שמונה שעות ביום לפחות יכולה להפחית את הסיכון להידבק בקורונה פי 2-3. 

מחקרי עבר אכן הראו כי ניתן להידבק בקורונה לא רק דרך האף והפה, אלא ככל הנראה גם דרך העיניים. אך כיוון שמדובר בדרך הדבקה פחות נפוצה, ההמלצה להשתמש במשקפי מגן מכוונת יותר לצוותים רפואיים ואנשים שחשופים יותר לנשאי הנגיף בעבודתם. החוקרים ציינו במאמרם כי ייתכן שההדבקה נעשית דרך שק הלחמית ואז דרך הלוע האפי, כלומר חלקו העליון ביותר של הלוע. לפי מחקרי עבר, נראה כי עשויים להיות בעיניים קולטני ACE2, אליהם נצמד נגיף הקורונה וגורם להדבקה - גם באזור העיניים.

חולה קורונה (צילום:  Pordee_Aomboon, shutterstock)
אחת הסיבות שצוותים רפואיים משתמשים במשקפי מגן | צילום: Pordee_Aomboon, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מדענים: החיסון שיהיה יעיל נגד כל זני הנגיף
>> סובלים מריח רע מהפה? תאכלו את זה
>> חוקרים: התזונה הזו טובה במיוחד לירידה במשקל

בנוסף לכך, הרכבת משקפיים יכולה לעזור לכם לגעת פחות באזור העיניים והפנים, במיוחד אם אתם משתמשים בהם במשך זמן רב ביום. ידוע כי פחות מומלץ לגעת באזור הפנים, במיוחד אם אתם נמצאים באזורים ציבוריים שבהם סכנת ההידבקות היא גבוהה יותר.  לפי החוקרים במחקר הנוכחי, אמנם משקפי ראייה יפחיתו את ההדבקה פחות בהשוואה לאנשים שמרכיבים משקפי מגן, אך הם יכולים להפחית את הסיכון להידבק בהשוואה לאנשים שאינם מרכיבים משקפי ראייה.