מלטונין, המכונה גם "הורמון השינה", מיוצר בבלוטת האצטרובל במוח והוא מהווה חלק משמעותי ממחזורי הערות-שינה. הפרשתו גורמת לתחושת נממום ולמעשה מסייעת לנו להירדם. לכן הוא גם נמכר בתור תוסף תזונה המסייע לאנשים עם בעיות שינה. אך בשנים האחרונות נחקרת השפעתו של המלטונין על מערכות נוספות בגוף ונראה כי הוא עשוי לסייע בתחומים נוספים. רק החודש פורסם מחקר שמצא כי מלטונין יכול לעזור גם בשיפור הזיכרון ובמניעת התדרדרות קוגניטיבית. 

  >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

כעת מחקר חדש שנעשה בקליניקת קליבלנד מציע כי תוסף מלטונין בעל פוטנציאל לסייע במלחמה נגד נגיף הקורונה. במהלכו, צוות החוקרים השתמש באינטליגנציה מלאכותית כדי לסרוק את מאגר החולים בקליניקת קליבלנד, שכולל כ-27 אלף אנשים. הם מצאו כי אנשים שנוטלים מלטונין נמצאים בסיכון נמוך יותר ב-28 אחוזים לצאת חיוביים לקורונה. התוצאות היו אף משמעותיות יותר בקרב אפרו-אמריקאים, שם הייתה ירידה של 52 אחוזים בסבירות לקבל תוצאה חיובית בבדיקת קורונה.

החוקרים אמנם עוד לא יודעים מה עומד מאחורי הקשר שבין מלטונין לנגיף הקורונה. ייתכן שמדובר בקשר עקיף - המלטונין משפר את איכות השינה, וידוע כי שינה טובה עוזרת לחזק את המערכת החיסונית ותורמת לבריאות הכללית שלנו. או ייתכן שיש משהו שטרם התגלה במלטונין עצמו שעוזר למנוע הדבקה. 

תוסף מלטונין (צילום: Tero Vesalainen, shutterstock)
פוטנציאל במניעת הדבקה ובטיפול בחולי קורונה | צילום: Tero Vesalainen, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> הטעות שאתם עושים בחדר השינה
>> חוששים כל הזמן שיש לכם ריח פה? אולי זו הסיבה
>> הדבר הזה יכול לגרום לכם לנפוח יותר

מחקרים אחרים אכן הראו כי מלטונין יכול לעזור להפחית דלקות כרוניות וחריפות. על פי הדיווחים, הנשיא טראמפ קיבל תוסף מלטונין בזמן שהיה מאושפז עם מחלת הקורונה באוקטובר. בימים אלה נעשים ניסויים קליניים שבודקים האם נטילת מלטונין יכולה גם לסייע בטיפול בחולי קורונה.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (30.12.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.