מקרה רפואי שנחשב לראשון מסוגו הוצג לאחרונה בכנס האירופאי למיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות. אישה בת 90 מבלגיה נדבקה בשני זנים של נגיף הקורונה בו זמנית; זן אלפא ("הבריטי") וזן בטא ("הדרום אפריקאי"). ממצאי המחקר שנעשה על מקרה ייחודי זה טרם פורסמו בכתב עת מדעי.

  עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

המקרה התרחש בחודש מרץ השנה והאישה טופלה בבית חולים סמוך לעיר בריסל, כך לפי דיווחים של התקשורת המקומית. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, לא ברור כיצד היא נדבקה, אך הרופאים שטיפלו בה סבורים כי היא נדבקה משני אנשים שונים. למרות שבתחילת המחלה מצבה היה יציב, חלה בהמשך התדרדרות מהירה במצבה והיא מתה רק חמישה ימים לאחר מכן.

אן ונקירברגהן, ביולוגית מולקולרית שהשתתפה בחקר המקרה, ציינה בראיון כי קשה לדעת אם ההדבקה הנוספת תרמה להתדרדרות המהירה במצבה של המטופלת. "שני הזנים הללו הסתובבו בבלגיה באותה תקופה, כך שהאישה ככל הנראה נדבקה בשני וירוסים משני אנשים שונים".

אמנם טרם אותרו מקרים נוספים של הדבקה כפולה בדומה למקרה הנוכחי, אך החוקרים מאמינים כי מקרה זה ממחיש שזה אפשרי להידבק בשני וריאנטים של נגיף הקורונה במקביל. כמו כן, הם סבורים כי ייתכן שישנם מקרים נוספים של הדבקות כפולות שלא אותרו.

עוד ב-mako בריאות:
>> יש מצב שאתם סובלים מצליאק, אבל לא מודעים לכך
>> תרופות סבתא לחיזוק השיער: כל האופציות במטבח
>> סיבה לדאגה? התגלה זן נוסף של נגיף הקורונה

ישנם ארבעה זנים עיקריים של נגיף הקורונה; זן אלפא, זן בטא, זן גמא ("הברזילאי") וזן דלתא ("ההודי"). האחרון הולך ונעשה דומיננטי במדינות רבות בעולם, ביניהן ארה"ב, אנגליה, גרמניה, פורטוגל, רוסיה, אוסטרליה, הולנד, דנמרק, צרפת ועוד. לאחרונה נצפה זן נוסף המכונה וריאנט למבדה (LAMBDA) שהתגלה לראשונה בפרו ונמצא תחת מעקב של ארגון הבריאות העולמי. ישנם מומחים החוששים כי וריאנט זה מדבק יותר, אך טרם נמצא אם הוא מדבק יותר מווריאנט דלתא, שנחשב לזן המדבק ביותר עד כה.

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו לעבור בדיקת קורונה:

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (12.07.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.