בהרצאות שאני עושה בפני חברות וארגונים מגיע תמיד הרגע שבו אני מספר לאנשים שהבעיות הבריאותיות שהם חווים, הן ממש, אבל ממש לא מה שנדמה להם. ואז קורים שני דברים: הראשון והמיידי הוא שהם נעים בחוסר נוחות בכסא שלהם ומתחילים לסמס ולהכנס לאינטרנט ולאפליקציות של קופות החולים כדי לקבוע תור; השני, והמעט רחוק יותר הוא שהם מסמסים לי וכותבים לי "תודה, הצלת לי את החיים".

רגע לפני שאמשיך חשוב לי לומר: הכותב אינו רופא, הוא בסך הכל צליאקי מזה 43 שנה ומחבר הספר הקולינרי שהוגדר על ידי עיתון "הארץ" כ"תנ"ך של הצליאקים" ו"עולם שלם ללא גלוטן". וגם בלי להיות רופא, הידע שצברתי מאפשר לי לכתוב לכם את הדברים הבאים: צליאק, או בשמה העברי כרסת, מכונה שנים רבות גם כ"מחלת אלף הפנים". ולמה היא מכונה כך? מאחר שאצל רבים מהחולים במחלה האוטואימונית הזו, הצליאק מתבטא בדרכים שרבים מאיתנו (וגם רופאים) נוטים שלא לקשר אותם בהכרח לצליאק.

 עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

מיגרנה כרונית או צליאק?

דוגמאות? בשמחה. סובלים מכאבי ראש? אתם עלולים לחיות חיים שלמים עם מיגרנה או עם מה שאתם תשכנעו את עצמכם שזו מיגרנה. אתם תשתו מים, תקחו כדור לכאב ראש, תנוחו קצת ובעיקר תשכנעו את עצמכם ואת הסובבים אתכם שאתם סובלים ממיגרנה כרונית, אבל לא תעשו דבר פשוט: לא תבקשו מרופא המשפחה שלכם בדיקת דם פשוטה (הדורשת הפניה) לאיתור מחלת צליאק.

ורופא המשפחה? הוא לא ינדב בדיקה שכזו אלא אם יש לכם צליאקים נוספים במשפחה. אם תשאלו אותי, בדיקת צליאק צריכה להיות בדיקת חובה במסגרת בדיקות דם שגרתיות אחת לעשור אצל כולם. תתפלאו כמה מכם יאותרו כחולי צליאק אם רק היו בדיקות אלו חובה.

רוצים דוגמאות נוספות? אנמיה, נשירת שיער, נשירת שיניים, כאבי מפרקים, קומה נמוכה, עצבנות יתר, הפרעות שינה, אפטות וחוסר פוריות וכאמור, אמרנו שמדובר במחלת אלף הפנים אז הרשימה עוד ארוכה.

>> הסימנים שאתם סובלים מצליאק

הגורם הנסתר מאחורי מחלות מעי, בלוטת התריס ובעיות נשימה

מאחר שהרפואה המודרנית בישראל מייחסת צליאק רק לאחוז אחד באוכלוסייה, רוב הסיכויים שקוראי טור זה אוכלים להנאתם מוצרים רווי גלוטן ובכלל לא חושבים שקיים סיכוי שהאוכל שהם אוכלים הוא הסיבה לבעיות בריאותיות שהם נושאים וסובלים מהם. רוב הסיכויים שלא תקשרו את הפיתה שאכלתם אתמול עם בעיות מעי ומחלת הסרטן – שיכולות להתפתח אצל צליאקים שלא מקפידים על דיאטה נטולת גלוטן. ומאוד הגיוני שלא תקשרו את הבורקס שאכלתם הבוקר עם הבעיות בדרכי הנשימה או בבלוטת התריס שאתם סובלים מהן.

קיים גם סיכוי גדול שרופא המשפחה שלכם יפספס את ההקשר, אחרת לא היו מאותרים מדי יום עשרות חולים חדשים בצליאק. לחלקם מדובר באבחון מאוחר מדי שכבר הספיק להותיר צלקות בגוף בדמות מחלות אוטואימוניות אחרות שהתפתחו כתוצאה מאי-שמירה על דיאטה מוחלטת ללא גלוטן.

גבר אוכל (צילום:  novak.elcic, shutterstock)
ייתכן שהפרעות השינה והמיגרנה שלכם קשורות לאוכל שאתם אוכלים | צילום: novak.elcic, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מדענים חוששים מהתפשטות של תולעת טפילית
>> רבים טוענים שזו השיטה הכי יעילה לרדת במשקל
>> דיאטנית: מה כדאי לאכול כדי לשפר את חיי המין

כיוון שאני אוהב לסיים את ההרצאות שלי בנימה אופטימית, אני גם אעשה את זה כאן:

אפשר היום הכל.

בניגוד לשנים עברו, כיום אפשר לחיות חיים מלאים נטולי גלוטן לחלוטין בזכות תחליפים נהדרים (לא תמיד סופר בריאים אבל בחיים הכל עניין של מינון), שבעזרתם אפשר להכין היום ג'חנון, קובנה, מלאווח, עוגות, עוגיות, חלות, לחמים, פיצות ומה לא - והכל ללא גלוטן (בדיוק כמו שאני מספר בספרי כיצד להכין).

ואתם? גשו לרופא המשפחה, דרשו ממנו בדיקת דם לאיתור מחלת הצליאק (ואם צריך, למרות שאני לא מת על זה, תמציאו קרוב משפחה מדרגה ראשונה שיש לו צליאק, דבר שיזרז את מתן אותה בדיקה). הסטטיסטיקה תראה שחלק מכם יאובחן עם צליאק. השמיים לא יפלו באותו הרגע ואתם? אתם תחיו יותר שנים מאשר הייתם חיים לולא הייתם מגלים אותה.