אסנת בן שטרית, תושבת ירושלים ואם לארבעה שהייתה בחודש השביעי להריונה, נפטרה היום מקורונה, חרף מאמצי צוות טיפול נמרץ של הדסה עין כרם בירושלים. היא אושפזה עקב מצוקה נשימתית ביחידה לטיפול נמרץ ביום שלישי האחרון ומצבה הוגדר כקשה. במהלך הלילה חלה הידרדרות במצבה, עד שהיא הגיעה לכדי כשל רב-מערכתי.

אל היחידה הוזעק צוות רב-תחומי בכיר, שכלל מומחי טיפול נמרץ והרדמה, מיילדות וגינקולוגיה, צוות אקמו ומנתחי לב חזה, אך למרות המאמצים הרבים הרופאים נאלצו לקבוע את מותה ולא הצליחו להציל את העובר. היא הובאה בשעות הצהריים למנוחות כשילידה ממררים בבכי ומחבקים אותה בפעם האחרונה. "לפני שבוע אמרת לי שחלמת שאת רואה את ההלוויה שלך", ספד לה בעלה, "אני מבקש ממך סליחה אם ציערתי אותך, אני אוהב אותך ומבטיח לך לשמור על הילדים. כל מה שרצית בשבילם, אני אדאג להם".

אורי סעדון, דודה של אסנת ז"ל, מפנה אצבע מאשימה למתנגדי החיסונים באזור מגוריהם ששכנעו אותה לא להתחסן. "אנשים שטפו לה את השכל", הוא אומר בשיחה עם mako, "כל מיני ליצנים שמשחקים ברופאים ובחיי אדם. אם היא לא הייתה שומעת בקולם והייתה ניגשת להתחסן – לא הייתי מדבר אתכם היום".

סעדון מספר שרק לפני שבעה חודשים אסנת הגיעה לביתו, כדי לנחם אותו על אחותו שנפטרה מדלקת ריאות. "היא הכינה דגים ודאגה לכולם. תמיד הייתה בריאה כמו שור. אני רוצה שמי שהשפיע עליה בנושא החיסון יסתכל לילדים שלה עכשיו בעיניים ויסביר להם לאן נעלמה האמא המדהימה שלהם. שיבואו עכשיו!".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

איך אפשר למנוע אסון נוסף לדעתך?
"אני פונה לכולם ומבקש: לכו להתחסן! המחלה הזאת הורגת. אל תאמינו לאף אחד שמוכר לכם בדיות. אם יש לכם ספקות, תלכו להתייעץ עם רופא אמיתי. אני יודע שאנחנו כבר למדנו על בשרנו כמה זה חשוב, ושנעשה הכול כדי שאנשים יפסיקו להקשיב לשטויות. האחיות שלה לא מפסיקות להתראיין עכשיו גם כשקשה להן, רק כדי להעביר את המסר הזה. גם הגיס של אסנת שניהל קבוצה של עשרות אלפי מתנגדי חיסונים סגר אותה והחליט שהוא לא מתנגד יותר. הוא פרסם הודעה בקבוצה שמבקשת מאנשים להתחסן".

עוד ב-mako בריאות:
>> מדענים: החיסון שיהיה יעיל נגד כל זני הנגיף
>> חוקרים: התזונה הזו טובה במיוחד לירידה במשקל

יש מי שידאג לילדים?
"אנחנו נתחיל קמפיין לגיוס כספים ואני מקווה שיהיה בסדר. יש כל מיני עמותות שכבר נרתמו לנושא. גם האב – בעלה של אסנת, לא בקו הבריאות, הוא חולה מעיים ועכשיו הוא שבר כלי. אני מקווה שבעזרת ההורים של אסנת ובעזרת היושב במרומים נצליח לקום על הרגליים". 

לכו להתחסן!

"החיסון בטוח, לא פוגע בפוריות (אבל הנגיף כנראה שכן), לא מסוכן בהריון, לא ישנה לנו את החומר הגנטי בתאים, לא יגרום לסרטן, תופעות הלוואי שלו קלות וחולפות במהרה. והכי חשוב- החיסון יעיל! אם בחרתם להתחסן, תייצגו את עצמכם, תישאו את המסר. יש לכם חברים שלא התחסנו? נסו לבדוק למה. לשאול. להסביר. אם יש חששות מהחיסון - להזים אותם. אתם לא בטוחים מספיק? תפנו למקורות אמינים של מידע, דוגמת האתר וקבוצות הפייסבוק של עמותת מדעת, של מכון דוידסון.  זה חלק מהאחריות שלנו, כלפי החברים, המשפחה והקהילה.

* ד"ר אורי לרנר - המנהל המקצועי של עמותת מדעת.