כשהחיסון הרוסי יצא, מומחים מקומיים המליצו לציבור הרחב שלא לצרוך אלכוהול לפני קבלת החיסון, מחשש שזה יפגע ביעילות שלו. אך מנגד, כשהחיסונים של פייזר ומודרנה שווקו - לא נראו המלצות דומות מטעם גורמים רשמיים בחברות הללו. לאחרונה, במהלך תוכנית של ה-BBC, נעשה ניסוי שבדק מה קורה כאשר שותים שלוש כוסות פרוסקו (יין לבן) לפני קבלת החיסון. הם מצאו כי יעילות התאים הלבנים - שאחראיים לנוגדנים אכן פחתה. אז האם אנחנו צריכים להימנע מאלכוהול לפני קבלת החיסון או לא? נראה כי התשובה היא כן ולא. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מחקרים שנעשו בעבר הראו כי צריכה מוגזמת של אלכוהול יכולה להוביל לדיכוי של המערכת החיסונית, כך שאנשים שצורכים יותר אלכוהול נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר לזיהומים שונים. "שתיינים כבדים סובלים מהרבה בעיות ותפקוד לקוי של המערכת החיסונית הוא אחד מהם", ציינה אלינור קיילי, אימונולוגית מאוניברסיטת אדינבורו בראיון ל-New Scientist. 

אלכוהול משנה את הרכב המיקרואורגניזמים במעי, העוזרים למנוע מחיידקים ומווירוסים להתפשט בגוף. זה אומר שגם תאים לבנים עלולים להיפגע. תאים לבנים משחררים נוגדנים שתוקפים פולשים בגוף, כמו נגיף הקורונה. כשהם נפגעים, היכולת של הגוף להילחם בנגיפים ובחיידקים מחוללי מחלות עלולה להיפגע גם.  

במסגרת תוכנית דוקומנטרית חדשה של ה-BBC, נעשו כמה ניסויים על ידי רופאים שלקחו בדיקות דם מאנשים לפני ואחרי שהם שתו שלוש כוסות של פרוסקו. הם מצאו כי שלוש כוסות הספיקו כדי להפחית את כמות התאים הלבנים בדם בחצי. בהתאם לתוצאות הללו, הם המליצו מאנשים להימנע מצריכת אלכוהול סמוך לקבלת החיסון. 

עם זאת, יש הטוענים כי ההשפעה של אלכוהול על המערכת החיסונית היא לא ברמה שיכולה להשפיע באופן משמעותי על המערכת החיסונית בזמן קבלת החיסון. 

מוזגים יין לבן  (צילום: shutterstock_By serenarossi)
עדיף לשתות במתינות, או לוותר על האלכוהול בכלל לפני החיסון | צילום: shutterstock_By serenarossi

 עוד ב-mako בריאות:
>> ההרגל המגונה שהפך למסוכן יותר בזמן הקורונה
>> התחסנה והניקה במקביל – ועוררה סערה
>> 4 מזונות מאסט לתוחלת חיים ארוכה

במגזין ה-New Scientist יצרו קשר עם מתנדב בניסויים הקליניים שנעשו בבריטניה של החיסון של אסטרהזניקה ואוקספורד ונראה כי המשתתפים בניסוי לא קיבלו הנחיה להימנע מאלכוהול לפני החיסון. עם זאת, בניסויים קליניים שנעשו באימפריאל קולג' לונדון, למרות שלא היו הנחיות להימנע מאלכוהול - בעלון שנמסר למתנדבים נכתב כי משתתפים הסובלים מתלות באלכוהול או בסמים לא יכולים לקחת חלק בניסוי. 

גם נציגים מחברת פייזר הגיבו בנושא ואמרו כי לא מזהירים את המשתתפים מפני צריכת אלכוהול לפני קבלת החיסון. 

בשורה התחתונה, נראה שאם תשתו כוס יין לפני קבלת החיסון - זה כנראה לא ישפיע על היעילות שלו. אבל צריכה משמעותית של אלכוהול לפני קבלת החיסון ככל הנראה שתהיה פחות מומלצת. לא לגמרי ברור איזו כמות של אלכוהול מספיקה כדי לפגוע ביעילות החיסון (אם בכלל), אך אם אתם רוצים להיות בטוחים, פשוט השתדלו להימנע מאלכוהול או לכל הפחות לשתות במתינות לפני החיסון. 

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו להתחסן נגד קורונה:

 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (12.01.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.