זה לא סוד שממשלת סין הקומוניסטית והדיקטטורית שומרת לעצמה לא מעט מידע והמספרים שדווחו במהלך מגפת הקורונה נתפסו בעיני רבים כלא מדויקים. כעת מחקר חדש שנעשה על ידי רשויות הבריאות בסין חושף מידע חדש, לפיו מספר מקרי הקורונה בשיא המגפה בווהאן היו גבוהים הרבה יותר ממה שדווח על ידי הממשלה. 

   >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לפי סקר סרולוגי שנעשה על יותר מ-34 אלף אנשים באפריל על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בסין, ב-4.4 אחוזים מהאנשים שנבדקו נמצאו נוגדנים לקורונה, מה שמהווה אינדיקציה לכך שהם נדבקו בנגיף בעבר. יחס זה מציע כי בווהאן, שמונה כ-11 מיליון תושבים, כ-500 אלף כנראה נדבקו בנגיף - כמעט פי 10 מכמות המקרים שדווחה אז על ידי הרשויות. באמצע אפריל, המספרים הרשמיים הצביעו על כ-50 אלף מקרים מאומתים בלבד. 

למספרים הללו יש כמה משמעויות חשובות, מלבד העובדה שהן יכולות להצביע על חוסר האמינות של ממשלת סין. לפי "בלומברג", המספרים שנחשפו מוכיחים שגם בעיר שהוכתה בצורה הקשה ביותר בסין, עדיין רחוקים מחסינות עדר. לפחות מחצית מהאוכלוסייה צריכה להידבק בנגיף כדי להגיע לחסינות עדר, אפילו מינימלית. אך לפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בסין, אחוז הנדבקים בווהאן דומה למספרים במדינות אחרות, לאחר הגל הראשון של המגפה. 

כניסה לאפל סטור בסין בצל הקורונה, יולי 2020 (צילום: AP)
פי 10 יותר מקרים ממה שדווח | צילום: AP

 עוד ב-mako בריאות:
>> הטעות שאתם עושים בחדר השינה
>> חוששים כל הזמן שיש לכם ריח פה? אולי זו הסיבה
>> הדבר הזה יכול לגרום לכם לנפוח יותר

כאמור, ממשלת סין כבר ספגה בעבר ביקורות על התנהלותה בזמן המגפה ולכן המספרים החדשים הם לא הפתעה גמורה. עם זאת, יש להביא בחשבון שבזמן מגפה קשה לרשויות לעקוב אחר כל המקרים, שכן זה תלוי במשאבים הזמינים של המדינה. כדי לעקוב טוב יותר אחר מספר המקרים החדשים צריכות להתבצע בדיקות רבות, שדורשות כוח אדם, זמינות של מעבדות ועוד. בנוסף לכך, ישנם גם לא מעט נשאים א-סימפטומטיים, שקשה לאבחן אותם - והם מתגלים רק בבדיקות סרולוגיות שבודקות נוכחות של נוגדנים. כך שהגיוני שבדיעבד, המספרים יהיו גבוהים יותר.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (29.12.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.