חורשט סבזי

לפני הכל, אנחנו מודים: לא מדובר בגרסה הכי קלאסית, הכי אותנטית של חורשט סבזי, הכי בדיוק בדיוק כמו שהפרסים שביניכם אולי זוכרים מבית סבתא. מן התגובות למדנו שיש כמה פשעים רציניים מאוד נגד המסורת הפרסית במתכון הזה, של אבי ביטון, ובראשם השימוש ברסק עגבניות והעובדה שהלימונים הפרסיים לא מוכנסים כמו שהם לתבשיל אלא נטחנים קודם למעין אבקה. חריגה נוספת היא השימוש בסירופ רימונים. אנחנו החלטנו שלא לתת לזה למנוע מאיתנו להכין את המנה, ויכולים לדווח ממקור ראשון שמדובר בתבשיל קדירה מ-עו-לה, מושלם לשבתות חורפיות. 

לדעתנו הוא גם מספיק דומה לחורשט סבזי בשביל להיקרא כך, אבל הקפדנים (או מי שהבישול הפרסי בדמו) בהחלט יכולים לשנות את השם ל"תבשיל בקר ועשבי תיבול", ושלום על ישראל.

את החורשט מגישים, כמובן, עם אורז לבן.

מתכון: חורשט סבזי

קישואים וכרובית לימוניים, על מצע מחית עדשים כתומות (צילום: אסף אמברם, mako אוכל)
קישואים וכרובית לימוניים, על מצע מחית עדשים כתומות | צילום: אסף אמברם, mako אוכל

קישואים וכרובית לימוניים על מצע מחית עדשים כתומות

מדובר במנה קיצית לכאורה, אבל בעינינו היא הטובה ביותר להשלים את החורשט (או הדמוי חורשט) מהמנה העיקרית. ראשית, אנחנו מוצאים שהשיח של החמצמצות של הירקות כאן עם הלימון הפרסי שבחורשט הוא שיח מרתק; שנית, הבישול העמוק והארוך של הקדירה הפרסית ממש מבקש משהו קליל וטרי יותר לצידו. משהו כמו כרובית וקישואים שעברו אידוי קל, ואז צופו ברוטב שום-לימון מחייה. השקדים שקולים בתנור הם לא חובה גמורה, אבל הם אלה שנותנים למנה את הטאץ' של מסעדת הגורמה. 

מתכון: פירה עדשים כתומות עם כרובית וקישואים חמצמצים

סלט עוף ומלפפונים חריף

מתכון של אהרוני, שמוסיף לארוחה קיק רענן (מלפפונים) וגם חריפות, שהיא נדרשת בארוחות כבדות שכאלה. את חזה העוף מבשלים במים ואז מפרקים לפרוסות ארוכות. אליהן מצטרפים מלפפונים פריכים ויפים, בצל ירוק, כוסברה ופלפל חריף, ועל הכל מנצח רוטב של ג'ינג'ר, רוטב סויה, לימון ושום אבל גם טחינה. סמכו על אהרוני, נו. 

מתכון: סלט עוף ומלפפונים חריף

עוגת תפוז וקוקוס. לא להתרגש מהשוקולד בקרקעית (צילום: נופר צור, אוכל טוב, mako)
אם קרן לא מתרגשת מהשוקולד ששקע, גם אתם שחררו מזה | צילום: נופר צור, אוכל טוב, mako

עוגת תפוזים וקוקוס

כולם להוטים אחרי עוגות תפוזים בימים אלה, ואנחנו לא יוצאים מהכלל. הפעם אנחנו מגוונים (בזכות קרן אגם) עם קוקוס ופצפוצי שוקולד, וזאת התוצאה.

מתכון: עוגת תפוזים וקוקוס

שבת שלום!