"מוזמנים להיסחף"

איפה ומתי? מתחם שרונה תל אביב ומתחם התחנה בירושלים – 25-15 ביוני. *ללא תשלום. פרטים מלאים באתר www.sfarim.org.il.

השנה יצוין שבוע הספר העברי בסימן "מוזמנים להיסחף״, כאשר המוקדים העיקריים בהם יפעלו ירידי שבוע הספר העברי הם בתל-אביב ובירושלים, בהם יתקיימו שלל פעילויות בהן סופרים יקראו מספריהם במתחם ייעודי, הצגות בעקבות ספרים, סדנאות יצירה ופעילויות נוספות וכמו בכל שנה - תוכלו לפגוש את מיטב הסופרים הישראליים חותמים על ספרים בירידי שבוע הספר. בין האירועים: הצגות ילדים - 'נסיך מארץ החלומות', 'תותי ומלך תות', 'בארץ דין דין הדינוזאור', 'אגדת מימי הדרקונית הוורודה', 'אבנר הנמר בא לבקר', 'רובין הוד והנסיכה אמיליה', 'אפרוח רב מוח', 'רובי הרובוט חבר מכוכב אחר' ועוד; סדנאות יצירה - בנושאי ארמונות, דינוזאורים, בעלי חיים, תמונות חול מעולם האגדות ועוד; מתחמי פעילות - ספורט, משחקי רצפה, בלוני צורות, קסמים ועוד; סופרים חותמים – סמדר שיר, ליאור שליין, אשכול נבו, דפנה ליאל, אריק זאבי, אתגר קרת, נעמי רגן, יהונתן גפן ועוד.   

אירוע שבוע הספר בבית אריאלה

איפה ומתי? ספריית בית אריאלה תל אביב – 23-12 ביוני.

במסגרת אירוע שבוע הספר יתקיימו בספריית בית אריאלה וברחבת המייקטק מגוון פעילויות ובהן: סדנת יצירה מדעית (מגיל 8 | 12.6, 16:00); "השושנה והציפור" - הדס מורג במחווה לסופרת אלונה פרנקל (לגילי 6-3 | 14.6, 17:00); סדנת מיניאטורות עם מאי שירי בהשראת ספרה של אלונה פרנקל (מגיל 6 | 15.6, 17:00); העולם המופלא של הדפסות תלת הממד – הרצאה של מעצבת המוצר גל שטינמץ (מגיל 8 | 16.6, 16:00); שעת סיפור מדעית וסדנת יצירה בהשראת ספרים (מגיל 8 | 19.6, 16:00); "ג'ינג'ר כפול 2" - קוראים ספר חדש עם הסופרת אירית שושני (מגיל 7 | 20.6, 17:00); ועוד.

מה הלוז - אירועי שבוע הספר 2022 - בית אריאלה (צילום: אמנון חורש, יח"צ)
צילום: אמנון חורש, יח"צ

אירועי שבוע הספר ברשת 'סיפור חוזר'

איפה ומתי? סניפי הרשת בחיפה, עננה, הוד השרון, הרצליה ואשקלון – 29-14 ביוני.

רשת 'סיפור חוזר', רשת חנויות הספרים חברתית שמהווה מרכז הכשרה תעסוקתי לאנשים עם חסמים תעסוקתיים, מציעה מגוון פעילויות במסגרת חודש הספר העברי ובהן: "טרמלם הגמד" – מפגש עם הסופר רז קלמנוביץ' (אשקלון, 16.6, 17:30. לילדים בגילי 8-6. חינם בהרשמה מראש); "חוגי על בחלל" - השקת ספר הילדים של הסופר נדב כהן (אשקלון, 21.6, 18:00. הכניסה חופשית); סדנאות כתיבה יצירתית - בהנחייתה של רותי זוארץ (חיפה, 22.6 ו-26.9, 16:00. ללא תשלום); ועוד.

"ההר הירוק מתמיד": מופע מחווה ליורם טהרלב

איפה ומתי? הספרייה העירונית, סוקולוב 56 הרצליה – יום ראשון, 12.6, בשעה 20:00.

מסע מוזיקלי משיריו הבלתי נשכחים של יורם טהרלב והסיפורים המרגשים מאחורי השירים. איש הרדיו והפזמונאי יואב גינאי, המוזיקאי והזמר אייל חביב והזמרת מורן קשרו, במופע בעקבות דמותו המרתקת של הפזמונאי והסופר יורם טהרלב ויצירותיו הגדולות בהן גבעת התחמושת, את חרותי, עוד לא תמו כל פלאייך ועוד.

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 -מופע מחווה ליורם טהרלב  (צילום: ליאור טל, יחצ)
יורם טהרלב | צילום: ליאור טל, יחצ

הקראה אינטראקטיביות של קלאסיקות הילדים בגרסה מחודשת

איפה ומתי? קניון באר יעקב - מידי יום ראשון בחודש יוני (12.6, 19.6 ו-26.6), בשעות 17:00, 17:30 ו-18:00. *ללא תשלום.

סדרה של שלוש פעילויות הקראה אינטראקטיביות לילדים בגילי 7-3 של הספרים שהפכו לקלאסיקות. את הסיפורים תקריא שחקנית מקצועית, בליווי הבובה פיצה הסקרנית והמצחיקה, שלאורך כל הסיפור תעניין ותרתק את הילדים בשאלות ובבדיחות ותכניס אותם לתוכו. בנוסף למפגש האינטראקטיבי והקראת הסיפורים, המספרת גם תסביר על כל ספר, על המבנה שלו ועל הסופר והמאייר שמאחוריו: הסיפור שיפתח את סדרת המפגשים הוא "מיץ פטל" מאת חיה שנהב (12.6); הסיפור השני יהיה "נרקיס מלך הביצה" מאת לוין קיפניס (19.6); הסיפור שיחתום את סדרת המפגשים יהיה "האריה שאהב תות" מאת תרצה אתר (26.6).

 

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 -הקראת קלאסיקות הילדים בגרסה מחודש (צילום: תומר שוקרי, יחצ)
הבובה פיצה וחברים | צילום: תומר שוקרי, יחצ

בית חולים לספרים: פסטיבל ספרי ילדים ונוער

איפה ומתי? בית אבי-חי, ירושלים – 16-13 ביוני. *כל אירועי הפסטיבל מונגשים ומתורגמים לשפת הסימנים.

פסטיבל שבוע הספר שמוקדש כולו למשפחות. בין שלל האירועים יתקיימו הצגות, מפגשים עם מיטב סופרות וסופרי הילדים בארץ, סדנאות עם מאיירים, בעקבות ספרי הילדים האהובים, מפגשים מיוחדים עם מוציאים לאור שבהם כל ילד יוכל לכתוב את הסיפור האישי שלו, "בית מרקחת פואטי" המחלק תרופות וויטמינים מהספרים, ועוד. גולת הכותרת של הפסטיבל הוא "בית החולים לספרים" שיפתח את שעריו ויציע לקהל סדנאות חווייתיות לריפוי 'ספרים פצועים' מרוב שימוש, כאלו שיביאו המשתתפים מהספרייה הפרטית או ספרים 'פצועים' שנאספו מרחבי הארץ ויתרמו לאחר שיקומם למחלקות ילדים בבתי חולים. להשלמת החוויה, יתקיים יריד מכירת ספרים ססגוני שמותאם לגובה הילדים ובו תוצע מיטב ספרות הילדים והנוער בארץ, לצד דמויות מפתיעות שיצאו מדפי הספרים ויסתובבו בשטח, קונצרט סיפורים, פינות קריאה ועמדות אוכל מהספרים - מתירס חם עד מיץ פטל.

> פירוט ההצגות המלא והצגות ילדים נוספות
> מה עושים בשבת עם הילדים?

חגיגות הספר העברי עם התיאטרון לילדים ולנוער באר שבע

איפה ומתי? בדשא של מרכז הצעירים, באר שבע - יום שלישי, 14.6 החל מהשעה 17:00. *ללא תשלום.

הפנינג ססגוני לכל המשפחה שכולל הפעלות ודוכנים לילדים, ואירוע מרכזי המשלב בין הפנינג התיאטרון לחגיגות הספר העברי - הפקת המקור "רק צרות" המבוססת על ספרו של עוזי בן כנען ז"ל. ההצגה מספרת על אמיר בן כנען אשר דבק בו הכינוי המעליב "רק צרות". אמיר מנסה לעשות הכל כדי להיפטר מהכינוי שהדביקו לו, אבל במקום להצליח הוא רק מסתבך עוד יותר בצרות. למזלו פוגש אמיר אנשים המסייעים לו להיפטר מהכינוי המטריד והוא אף לומד מהם איך לסייע לילדים אחרים שסובלים מאותה הבעיה (שמות גנאי וכינויים). במהלך ההצגה מגלים הילדים שיטות מצוינות להתמודד עם הדבקת תוויות.

 

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 -חגיגות הספר העברי עם תיאטרון (צילום: באדיבות תיאטרון לילדים ולנוער באר שבע, יחצ)
הפנינג חג הספר לכל המשפחה | צילום: באדיבות תיאטרון לילדים ולנוער באר שבע, יחצ

חגיגה מהספרים בהרצליה

איפה ומתי? שער העיר, רחבת בניין העירייה הרצליה – יום רביעי, 16.6, בין השעות 19:00-16:30. *ללא תשלום.

יריד ספרים, דמויות שטח וקוסמים שיסתובבו וידהימו את הקהל, עמדות איפור, קריקטוריסטים, משחקי שולחן, צילום מגנטים והמופע "תזמורת של ממש" - חני נחמיאס וחברים שרים ומנגנים עוזי חיטמן.

 

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 -תזמורת של ממש - חני נחמיאס וחברים (צילום:  דוברות עיריית הרצליה, יחצ)
חני נחמיאס וחברים שרים ומנגנים עוזי חיטמן | אירועי שבוע הספר בהרצליה | צילום: דוברות עיריית הרצליה, יחצ

"אקס-ליבריס - ספרים. מפגשים. תרבות": פסטיבל עירוני בשכונת נווה צדק

איפה ומתי? רחבי שכונת נווה צדק, תל אביב – 15-14 ביוני. *ללא תשלום.

פסטיבל עירוני-קהילתי עם מפגשים ספרותיים בסמטאות, בבתי הקפה, בגלריות ועוד. בין האירועים: "חיי הדבורים" - סיור לכוורת עירונית בפלורנטין בהשראת הספר "חיי הדבורים" מאת מוריס מטרלינק, שבו נשוחח על דבורי הדבש ועל דבוראות עירונית (חנות הספרים "סיפור פשוט", שבזי 36 - שלישי, 14.6, 18:00); "כן בבית ספרנו: על חינוך ופוליטיקה״ - גיש עמית משוחח עם זאב דגני, מנהל הגימנסיה העברית הרצליה בדבר מקומה של הפוליטיקה במערכת החינוך (מרכז נווה שכטר, שלוש 42 - שלישי, 14.6, 18:30); "המתנה של ליבי" - מפגש למבוגרים עם סופרת הילדים והפעילה החברתית וובעלם טזזו מקונן, שיתמקד בארבעת ספרי הילדים שכתבה ובהם היא מתעדת את נפתולי חייה החל מהילדות בכפר באתיופיה דרך המסע לסודן ועד הקליטה והעלייה בישראל (חלל תצוגה שבזי, שבזי 58 - שלישי, 14.6, 20:00); שיחה אינטימית על ספרות, סקס וכתיבה בעידן פוסט Me too - עם הסופרות שריי שביט ומעיין איתן (חנות הרהיטים Pas Normal, סמטת אהרון שלוש 6 - רביעי, 15.6, 20:00).

 

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 - אקס-ליבריס - פסטיבל ספרים. (צילום: אילן ספירא, יחצ)
אקס-ליבריס: פסטיבל עירוני בנווה צדק | צילום: אילן ספירא, יחצ

 

שבוע הספר בתיאטרון הקרון

איפה ומתי? משכן תיאטרון דוידסון החדש, גן הפעמון ירושלים – 29-18 ביוני.

תיאטרון הקרון מציין את חודש הקריאה ואת שבוע הספר, עם מגוון הצגות תיאטרון על פי ספרי ילדים מוכרים ואהובים שיתקיימו במהלך החודש. בין ההצגות: בגדי המלך החדשים (שבת, 18.6, 11:00); יונתן בלש ממש (רביעי, 22.6, 17:00); גוליבר – המסע לליליפוט (שבת, 25.6, 11:00); ותהיה בריא מוריס מגי (רביעי, 29.6, 17:00).

 

מה הלוז – אירועי שבוע הספר 2022 -שבוע הספר בתיאטרון הקרון (צילום:  דור קדמי, יחצ)
תהיה בריא מוריס מגי | צילום: דור קדמי, יחצ
 

פסטיבל הספרים בראשון לציון

איפה ומתי? מדרחוב רוטשילד והיכל התרבות מאיר ניצן, ראשון לציון - 24-19 ביוני.

מגוון רחב של אירועי תרבות וחוויה לכל המשפחה בסימן קלאסיקות של כל הזמנים, עם יריד ספרים ענק בהשתתפות סופרות וסופרים ישראלים, הצגות לילדים על פי ספרים ומופעי תרבות מקוריים. בין האירועים: "כשהיינו ילדים" - מופע מוזיקלי עם השירים שעליהם גדלנו, שבו גם נלמד על כלי הנגינה, איך מנגנים יחדיו ויוצרים הרמוניה, נצחק, נפגוש את הבובה רוחמה ובעיקר, לא נפסיק לשיר (19.6, 18:00); "הסנדוויץ הרעב" - תיאטרון בובות, ליצנות וחפצים. אם סנדוויץ' יכול להיות רעב אז גם מפלצת יכולה להתאהב. תיאטרון שמזכיר לנו שאפשר ליצור משהו מכל דבר, ושכל המצאה תחילתה במשחק (19.6, 19:00); "איתמר וכובע הקסמים" - הצגה מוזיקלית בעקבות ספרו של דויד גרוסמן (20.6, 18:15); סדנת קריקטורה עם אמן הקומיקס עמוס אלנבוגן - מה ההבדל בין קריקטורה מצחיקה לקריקטורה חכמה ומה הקשר בין יצירתיות הומור ויצירתיות והתחדשות (21.6, 18:30); מירי מסיקה שרה אלתרמן ותרצה אתר - מופע מיוחד לשיריהם המופלאים של המשורר נתן אלתרמן ובתו תרצה אתר, החל ממגש הכסף ועד לכוכבים שבחוץ (21.6, 20:30); ועוד.