ואן גוך: התערוכה הרב חושית המדוברת מגיעה לישראל 

130 שנה אחרי מותו, הציורים של וינסנט ואן גוך עדיין מצליחים להפנט קהל מרחבי העולם, ובקרוב גם אנחנו נזכה להנות מאחת התערוכות הגדולות והמדוברות בעולם של הצייר המפורסם. במהלך חודש ינואר תגיע למתחם ארנה בהרצליה תערוכה מפוארת שמכילה 2000 מיצירותיו של האמן, ותוצג בשלמותה במתחם שיתפרס על פני 1000 מ"ר ויעוצב במיוחד עבורה.

התצוגה כבר טיילה בכחמישים ערים בעולם, וזכתה למיליוני מבקרים כמו גם ביקורות מפרגנות בעיתונות העולמית, שהכתירו אותה כאחת התערוכות החשובות, האיכותיות והמרגשות ביותר שהוצגו עבור אמן בסדר גודל כזה. התקופות השונות בחייו ואן גוך והסיפורים שמאחורי הציורים שלו, מקבלים בתערוכה מימד חדש ופורץ גבולות - ציורים שיוצאים מהמסגרת ומוצגים ב-360 מעלות, בין פינות וקירות, באמצעות טכנולוגיית הקרנה שמעניקה להם פרספקטיבה חדשה. ההקרנה מלווה בצלילים, אורות וצבעים שמשולבים בתערוכה ליצירה של חוויה רב חושית.

מתי ואיפה?  16.1.20-15.4.20 בארנה הרצליה.  

מה לעשות בשבת הקרובה בצפון 

   

הבריחה אל הגליל - חדר בריחה היסטורי לחורף

עם נחישות של לוחמי פלמ"ח יעברו המשתתפים בין חדרי הבריחה "הבריחה אל הגליל" שבבית יגאל אלון, בעקבות סיפורם של צעירי הפלמ"ח, המגויסים הטריים, רגע לפני הקמת המדינה. בין משימות הפיצוח והבריחה, יצטרכו המשתתפים לגלות אחריות, אומץ ושיתוף פעולה, ולהיכנס לנעליהם של קבוצות לוחמי הפלמ"ח שעיצבו את פני המדינה.

בנוסף, מוצעת למשתתפים בחדר הבריחה הדרכה של כשעה בתערוכה העוסקת בחייו של יגאל אלון חיו ומורשתו.

מתי ואיפה?  בית יגאל אלון, קיבוץ גינוסר 

  

חי-בר בפרוות חורף בכרמל

כשבחוץ גשם בריכת הסלמנדרות מתמלאת מים, היחמורים עוטים פרוות חורף, הכרמל מוריק וזה הזמן לבקר בשמורת חי-בר כרמל. הצטרפו לסיור חורפי באוויר הצלול של הכרמל והכירו את שמורת החי-בר – שמורה שבה מאוששים חיות בר ומשיבים אותן אל הטבע.בחי-בר תוכלו לפגוש מקרוב יחמורים, נשרים, איילי כרמל ועוד בעלי חיים, ולשמוע את סיפור השבתם אל הטבע, כל זה על רקע נופיו המדהימים של הכרמל בשמורה ששרדה אחרי השרפה הגדולה.

מתי ואיפה? כל יום שבת בחודש פברואר בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00, בשמורת טבע חי-בר כרמל 

 

מגידו מציגה: ארמונות, פולחנים ומפעל מים אדיר

בואו לבקר בתל מגידו אשר ידע תקופות רבות ומרתקות של התיישבות, את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד, את  האורוות ואת מפעל המים המפואר. סיור בדגש ארכיאולוגי, חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית, יש לברר באתר לפני ההגעה. הסיור יודרך על ידי מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.

מתי ואיפה? כל שבת בחודש פברואר. סיורים יצאו בשעה 10:30 ובשעה 12:00 בגן לאומי מגידו

 

שמורת טבע נחל עיון – מטיילים וחוקרים

רוצים לבלות קצת בטבע? אתם מוזמנים לשמורת טבע נחל עיון לסיור מעמק עיון באצבע הגליל אל עמק החולה. בואו לסיור חורפי בארבעה מפלי מים מרשימים, בהם תרגישו את את רסס המים על הפנים, תכירו צמחייה חורפית עשירה ותמצאו עקבות של בעלי חיים - יונקים ועופות – שחיים בבית הגידול המיוחד הזה. משך הסיור: שעתיים וחצי. מסלול בדרגת קושי בינונית-מתאים למשפחות מטיילות. הסעות (שאטלים) למעוניינים בתשלום (10 ₪ לאדם), יסיעו את המטיילים חזרה למכוניותיהם. נקודת מפגש חניון עליון – חניון וייס. בימי גשם הסיור עשוי להתבטל, יש להתעדכן באתר הרשות או להתקשר למשרדי נחל עיון: 04-6951519.

מתי ואיפה? 1.2 בשעות 10:00 ו-13:00 בשמורת טבע נחל עיון

 

פריחת הנרקיסים בשמורת אחו נוב

שמורת טבע אחו נוב, הנקראת גם שמורת טבע אירוס הביצות ואתם נמצאים בשוליה של ביצה. אחת היחידות שנשארו בארץ. מספר גורמים החוברים יחדיו הפכו את אחו נוב לביצה: שטח מישורי בעל שיפוע מתון מאוד. ניקוז בלתי סדיר. משקעים רבים יחסית באזור זה כ-550 מ"מ בממוצע בשנה. קרקע חרסית שבמגע עם מים תופחת ונאטמת, כך שמי הגשמים במקום לחלחל זורמים או במקרה זה עומדים במקום, אליהם מתווספים מים מערוץ נחל נוב וביחד יש לנו ביצה - ביצת אחו נוב.

גובה המים באחו נוב אינו אחיד, ישנם אזורים המכוסים מים בגובה סנטימטרים בודדים וישנן, במרכז האחו, שתי שלוליות עונתיות גדולות בעומק של כ-20 ס"מ - כמות המים תלויה בכמות המשקעים שיורדת במהלך החורף. השמורה פורחת כמעט כל השנה, בכל עונה אפשר למצוא  פרח יפה כזה או אחר ובכל זאת מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורה הוא גל הפריחה הגדול של הנרקיס המצוי ואחריו אירוס הביצות הנדיר.

הפרחים המקשטים את האחו לפי עונות השנה:

סתיו: גרגיר נחלים, עדשת מים גיבנת, סתוונית ירושלים, כרכומים.

חורף: נרקיס מצוי, אירוס הביצות, עירית גדולה, רומולאה סגלולית, עריוני צהוב.

אביב: תורמוס ההרים, תלתן הביצות ושעורת התבור.

קיץ: שיח אברהם מצוי, כרפס הביצות, יינית חרוזה, כף צפרדע איזמלנית, קנרס סורי.

הנרקיס המצוי פורח בסתיו ובחורף. בישראל קיימים שני בתי גידול לנרקיס מצוי, בעמקים ובהרים, מועדי הפריחה שלהם שונים, בהרים הנרקיסים פורחים בנובמבר-דצמבר ובשלוליות והביצות הפריחה בינואר-מרץ. פריחת הנרקיס בלבן בוהק נראית למרחוק ומפיצה ריח חזק, כשמתקרבים לאחו בעונת הפריחה ניתן להריח את ריחו כבר מאזור החנייה.

כדי למנוע נזקים לפריחה ולשמורה ובכל זאת לאפשר למטיילים הרבים להגיע וליהנות, הכשירה רשות הטבע והגנים שביל מעגלי שאורכו כ-1 ק"מ. השביל מתחיל בחניון השמורה עובר ליד ריכוזי הפריחה וחוזר לחניון. חלק מהשביל נגיש למוגבלים בתנועה. הקפידו להישאר על השביל.

מתי ואיפה? מתי שרוצים. שימו "שמורת אחו נוב" ב-WAZE

מה עושים בשבת הקרובה במרכז

 

מתחם החלקה על הקרח וכדור בדולח מושלג ענק

קרח ושלג הם אולי לא המאפיינים הקלאסיים של חורף בישראל, אבל החלקה על הקרח הפכה לפעילות אהובה על ישראלים רבים שיכולים ליהנות מפעילות חורפית קלאסית מבלי לטוס לחו"ל, להוציא כסף רב ואפילו לנסוע רחוק.  מתחם חדש מביא את חוויית ההחלקה על הקרח לכל המשפחה, הכי קרוב שאפשר.

בין אם אתם מחפשים פעילות לכל המשפחה שמשלבת אתגר, כיף וחוויה או רוצים ליהנות עם החברים בפעילות מהנה – החלקה על הקרח מהווה פיתרון אידאלי לעונה הקרה. מתחם החלקה חדש שנפתח במתחם אושילנד בכפר סבא מאפשר לכם ליהנות מהפעילות הזו ליד הבית ובעלות סמלית בלבד כחלק מפסטיבל חורף ייחודי.

לראשונה במתחם אושילנד בכפר סבא יוצב בחודש ינואר ועד סוף החודש מתחם החלקה על הקרח. עלות הכניסה למתחם תעמוד על 25 ₪ בלבד, או ללא כל תשלום לכל הרוכשים במתחם בסכום של 199 ש"ח.  במתחם אף יוצב מיצג כדור בדולח מושלג ענק בגובה 3 מטרים עימו ניתן יהיה להצטלם בתמונות חורפיות במיוחד.

באווירה חורפית יעמדו גם פעילויות הילדים הקבועות הנערכות מדי שבוע ללא תשלום במתחם שיעסקו בעונה הגשומה. הילדים יוכלו לצפות בהצגות "ממלכת הקרח" ו"המטרייה הגדולה", ליצור צעיפים, מטריות ועננים בשעת יצירה ולהקשיב לסיפורים בנושאי החורף בשעת סיפור כמו "גשם בדרך לגנון",  "המטרייה של נדב" ו"שרוולים ארוכים".

מתי ואיפה? עד ה-30.1  ימים א'-ה' 16:00-20:00, ימי שישי: 12:00-15:00, שבת: 11:00-21:00

 

כן דובים ולא יער - תערוכה חדשה לכל המשפחה 

מאז סיפור זהבה ושלושת הדובים דרך דובי רוזוולט (טדי בר) של סיימור איטון ופלויד קמבל, הדב רופרט של מרי טורטל, פו הדוב של אלן אלכסנדר מילן, הדוב בלו מתוך ספר הג'ונגל של קיפלינג (ודיסני), הדב פדינגטון של מייקל בונד, הדוב מישקה הרוסי שמככב במעשיות רוסיות רבות ואחרים - התנחלו הדובונים והדובים גם בחדר הילדים וזכו לחיבוק אוהב מידי קהלם הצעיר ולא פחות מזה המבוגר.

דובים של המעצבת קלרה גולשטיין
דובים של המעצבת קלרה גולשטיין בתערוכה | צילום: רן יחזקאל, יחסי ציבור

התערוכה עורכת הומאז' לדובי הצעצוע ובמרכזה  מאות דובים מכניים וודובי צעצוע מתקופות שונות מהאוסף הגדול והנדיר של אריק נודלמן, הדובים של טדי קולק ז"ל, שלושת הדובים של אפרים קישון ז"ל בהשראת שלושת ילדיו ועוד דובים מקוריים ומעוצבים של יוצרות ומעצבות ישראליות.

מתי ואיפה? עד ה-8.4 בגלריית המשכן בית מאירוב, חולון

 

מתחם הטייסת: בואו להיות טייסי קרב ליום אחד

מתחם "הטייסת" היחיד בארץ ובעולם מזמין אתכם ליהנות מפעילות יוצאת דופן הכוללת ללבוש סרבלי טיסה ולהיות טייסי F-16. הפעילות מתאימה מגיל 12 ומעלה. 

מתחם הטייסת, נמצא במתחם סינימה סיטי גלילות, ובנוי כטייסת אמתית כמו של בסיסי חיל האוויר. המתחם מעניק חוויה מלאה מרגע הכניסה החל מלבישת סרבלי טיסה, הדרכות טיסה המועברות ע"י טייס קרב או מדריכת סימולטור, קבלת משימות לביצוע, טיסה בסימולטור חדשני ולראות את הנוף של ארץ ישראל מלמעלה.

מתי ואיפה? פתוח שבעה ימים בשבוע, במתחם גלילות. הטיסות בתיאום מראש. 

 

סיור פסלי אומנות ברכבת הפארק שבגני יהושע

סיור אמנות ברכבת, במסגרתו תכירו את ‏הפסלים המוצבים ברחבי הפארק ואת הסיפור מאחוריהם, ועל הדרך תוכלו לפתח גם ‏וחשיבה יצירתית.‏ ברחבי הפארק מוצבים שמונה פסלים ‏מעשה ידי מיטב האמנים המובילים בארץ.‏

הסיור הוא סיור רכוב ברכבת הפארק בין הפסלים בו תוכלו לשמוע על ההיסטוריה של כל אחד מהפסלים ומיוצריהם, לשוחח על פיסול במרחב הציבורי בפארק ועל ההקשר הרחב לגוף היצירה. בכל תחנה תחברו את היצירה לטקסט שונה ורלוונטי מן הספרות והשירה וכן תקבלו חוברת ייחודית שתאחד את כל התוכנית גם יחד.

מתי ואיפה? 31.1 בין השעות 14:00-16:00 בפארק גני יהושע

 

אנושקה - סדנאות מטריפות לכל המשפחה 

לקראת יום המשפחה וחג פורים הקרב, קבלו הצעה שלא תוכלו לסרב לה: סדנאות חדשניות ומדליקות להורים ולילדים. הבלוגרית "אנושקה" מציעה לכם בין היתר סדנת עיצוב תמונה משפחתית מבצק סוכר, שיכולה להתאים לכל משפחה ׁ(החל מגיל 4). מדובר באטרקציה מקסימה לילדים ולכל המשפחה בה לומדים לעבוד עם בצק סוכר, יוצרים עץ משפחתי ונהנים מזמן איכות. את היצירה ניתן לשמור שנים או לקשט איתה עוגה לכבוד החג. סדנה נוספת שתוכלו ליהנות ממנה היא סדנת עיצוב תמונה משפחתית מחימר פולימרי (פימו) מיוחדת לילדים החל מגיל 8 או להורים וילדים (מגיל 5). בסדנה תלמדו לעבוד עם חימר פולימרי וליצור תמונה מקסימה שתמיד תזכיר את החוויה ותקשט את החדר. פעילות חדשנית, מהנה ומרתקת. 

מתי ואיפה? הסדנאות מתקיימות בנתניה או בהזמנה אישית. לפרטים נוספים חייגו: 054-4534706

מה עושים בשבת הקרובה בדרום 

 

יום החלל בפארק קרסו למדע

'פארק קרסו למדע' ומשרד המדע הטכנולוגיה והחלל מזמינים אתכם ליום שיא ענק בנושא חלל. מגוון אסטרונומי של פעילויות ייחודיות הכוללות שלל מוצגים, סדנאות, הדגמות, מתקנים, ואטרקציות. בין הפעילויות: פלנטריום בעקבות הסיפורים מאחורי הכוכבים הנגלים אלינו בשמי הלילה, מחנה אימונים לאסטרונאוטים, קרינה בחלל, רכב חלל, מרכז מבקרים סוכנות החלל, אתגר הריחוף בתחנת החלל ועוד. כמו כן, תוכלו ליהנות מ-12 תערוכות מסקרנות ומתחמי משחק אינטראקטיביים ותערוכת הדינוזאורים ללא תוספת תשלום. הפעילות מתאימה לגילאי 5 ומעלה. 

מתי ואיפה? 29.1 בין השעות 16:00-21:00 בפארק קרסו למדע, רח' העצמאות 79, באר שבע

 

חוות אל היען חוגגת דרום אדום 

מהיען הגדול, לשליו הקטן, מהארנב הפלמי הענק, לגדי שרק נולד, ממופעי ליצנות מרהיבים, לסדנה משעשעת לילדים. ובתוך כל זה, השנה תתארח בחווה מעשנה ענקית וגריל בשרים מבית "שוק הפליאו" שתדאג לצד הקולינארי של הפסטיבל, עם פינוקים לקטנים ולגדולים, ועם בירת הבוטיק של מבשלת "ללה". בכל שבת בשעה 12:00 – תוכלו לשמוע בחווה הסבר מרתק ומשעשע על העוף הגדול ביותר על פני כדור הארץ הלא הוא "היען". במקום מתקני שעשועים לילדים, פינות פיקניק לשימוש האורחים ובית קפה קטן ונעים.

מעבר לפעילויות הרגילות, לרגל פסטיבל "דרום אדום" יתקיימו בשעות 11:00 ו-13:00 מדי שבוע הפעלות לילדים. בשבת הקרובה (1.2) יגיע ד"א באבל במופע בועות סבון לכל המשפחה. לאחר המופע תועבר סדנת בועות סבון לילדים. 

מתי ואיפה? בכל שישי ושבת בין 10:00-16:00 בחוות היענים מול פארק הבשור (אשכול)

 

הדרום לובש אדום: יישובי הנגב בפסטיבל לכל המשפחה

פסטיבל "דרום אדום" חוזר עם מרבדים אדומים ושלל פעילויות במרחבים הירוקים בין נחל שקמה לנחל הבשור בצפון הנגב. 

בין הפעילויות המתוכננות במהלך הפסטיבל השנה: "שחקנים בין הפרחים" - לאורך סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה דמויות משמחות להפעלה בפינות חמד בטבע - ללא תשלום, סיורי פריחה בהדרכת קק"ל - ללא תשלום, "צבע בטבע" - סדנאות הפעלה ויצירה בטבע, ובנוסף, סיורים חקלאיים האופייניים וייחודיים לאזור, סיורים היסטוריים וסיורים מודרכים ברכב וברגל בכל המרחב אל מוקדי הפריחות. מומלץ מאוד להגיע לצפון הנגב כבר בימי חמישי, וליהנות מ-דרום אדום Live - מופעים בימי חמישי  שישי ושבת במהלך החודש, עם מיטב האמנים, ביניהם "רייכל ,פסנתר שירים", ישי ריבו, ברי סחרוף, בלקן ביט בוקס, אביתר בנאי, דקלה, שלומי שבן, עמיר בניון, עילאי בוטנר, יהונתן גפן ושם טוב לוי, חנוך דאום ועוד.

מתי ואיפה? 30.1-29.2 ברחבי הנגב. לרשימת הפעילויות המלאה לחצו כאן

 

מרחב בריחה ממשית

בואו לחפש את "מטמון ממשית" המסתורי ב"מרחב בריחה" לכל המשפחה. כל משפחה תקבל מפת אוצר ויחד היא תחפש מטבעות זהב מן המטמון המפורסם. חוויה במשחק משפחתי לחובבי הרפתקאות ותגליות.
מתאים גם לקבוצות וליחידים.

מחיר ערכת השתתפות במשחק: 30 ₪ למשפחה. יש להצטייד בטלפון חכם. 

מתי ואיפה? בכל שבת בחודש פברואר בין 10:00-15:00 בגן הלאומי ממשית

 

הדור הבא של מתחמי הילדים הגיע לבאר שבע

מגדל רשת סרוג בגובה 6 מטרים  וקיר סקוצ'ים ייחודי בו הילדים יידבקו לקיר שיגיעו לראשונה לישראל, פארק טרמפולינות ענק ו-14 קירות טיפוס, קונספט חדשני בהשראת עולם הפיראטים עם עיצוב בעבודת יד -  מתחם "פאנקי מאנקי באי ההרפתקאות", שנפתח השבוע במתחם סינמה סיטי החדש בבאר שבע בהשקעה של 4.5 מיליון ש"ח ובגודל ענק המשתרע על פני 1,100 מ"ר, צפוי לשדרג את חוויית מתחמי הילדים לדור הבא.

המתחם מכיל תמהיל אטרקציות ייחודי ומגוון לגילאים 0-14 - חלקן אטרקציות שטרם נראו בישראל. זהו הסניף השלישי של רש "פאנקי מאנקי" שמוקם באזור הדרום בשנה האחרונה לאחר הסניפים שהוקמו באשדוד ובאשקלון. למרות המציאות הביטחונית הקשה, יזמי המתחם, בחרו להקים את סניפיהם דווקא באזור הדרום מתוך מטרה להעניק הפוגה הכרחית לילדי האזור ולהרחיב את מגוון פעילויות הפנאי גם מחוץ לאזור המרכז.

מתי ואיפה? רח' חיטה 1, סינמה סיטי באר שבע. 

לפרקים המלאים של "מה הלוז" לחצו כאן
 
מחפשים עוד רעיונות מה לעשות עם הילדים? או הקליקו על המפה:היכנסו ל-easy