ההשפלה החמורה בבית ספר בפתח תקווה כפי שפורסמה אתמול לראשונה ב-mako, ממשיכה לעורר הדים. כזכור, ילדה בת שבע וחצי, תלמידת כיתה ב', הופיעה ליום הלימודים עם שמלה ללא שרוולים שעליה סמל בית הספר. אחת המורות דרשה ממנה להחליף את השמלה בחולצת טריקו אך לא סיפקה לה מכנסיים וכך נאלצה התלמידה להישאר עם תחתונים בלבד במשך שעות ארוכות.

"הבת שלי בטראומה, היא לא רוצה לחזור לבית הספר ולא מוכנה לדבר על המקרה הזה", אומרת הבוקר אמה של התלמידה, "נצטרך ללכת לפסיכולוג כדי לדבר על זה. הבנים צחקו עליה והיא בכתה מאוד, זה היה ממש לא נעים".

לדברי האם, עם ההגעה לבית הספר המחנכת ראתה את השמלה שלבשה התלמידה ולא אמרה דבר: "המחנכת הייתה ליד השומר, היא בדקה שכולם עם מסיכות ועם הצהרת בריאות. היא נתנה לכל ילד אלכוג'ל וראתה גם את הילדה שלי שהייתה בשמלה עם סמל בית הספר. רק אחר כך התקשרו מבית הספר ואמרו שהבגדים לא מתאימים כי השמלה בלי שרוול. אמרתי שאני עסוקה ולא יכולה לבוא, המורה אמרה שהיא רוצה לשים לילדה חולצה עם הסמל ועם שרוולים. אמרתי בסדר, לא חשבתי שהיא תפשיט אותה ותוריד את השמלה לגמרי".

"המורה שלחה אותה לשירותים של הבנות וכשהיא חזרה לכיתה, היא ראתה שהילדה שלי עם חולצה ותחתונים", סיפרה האם, "היא לא אמרה לה שצריך לשים עוד משהו. המורה אמרה לילדים בכיתה שהחלטתי לשלוח את הבת שלי עם תחתונים וחולצה ולא הסכמתי לבוא ולהביא בגדים. היא ידעה שלבת שלי יש קושי בשפה העברית ושעשינו לה הרבה אבחונים, היא ידעה שהיא עדינה ולא יכולה להגן על עצמה".

כשבאת לאסוף את בתך מבית הספר, איך הרגשת כשראית אותה מושפלת ככה?
"צעקתי בקול רם ואמרתי למחנכת שזה ממש בלתי נסבל, שזו בושה שהילדה שלי בתחתונים וחולצה. המורה אמרה שזה לפי התקנון כי יש שרוול. אמרתי, זה בסדר שיש שרוול עכשיו בחולצה, אבל היא עם תחתונים".

התלוננת למשרד החינוך?
"כן, שלחנו מכתב להרבה מקומות ויש לנו גם עורך דין. התקשרתי בצהריים למזכירות בית הספר וביקשתי שיחה דחופה עם המנהלת, אבל אף אחד לא חוזר אלי. אני מאוד מקווה שיטפלו בזה כמו שצריך, אני לא חושבת שאנשים כאלה צריכים לעבוד בחינוך וללמד את הילדים שלנו".

תגובת משרד החינוך: "סוגיית קוד הלבוש מצויה בסמכות ואחריות מנהלי בתי הספר. עם זאת, המשרד מצר עד מאוד על האירוע ומציין כי היה מקום לנהוג ביתר רגישות. לנוכח זאת, התקיימה שיחה עם המנהלת והדברים הובהרו בפניה".