קולקציית שמלות כלה 2009 של פנינה טורנה (יח``צ:  יחסי ציבור )
כמובן שהמחיר תלוי גם בשם המעצבת. מתוך קולקציית 09 של פנינה טורנה | יח``צ: יחסי ציבור

לא כדאי להעז ולומר שהחתן והכלה "מתלבשים" לקראת החתונה. זה לא כאילו ניתן להשוות בין מסכת הלבטים, הסיבובים, המדידות והתפירות שנאלצות לעבור כלות בבחירת "ה-ש-מ-ל-ה", לבין הטיול הקצר של החתן המיועד לחנות המעצבים שהוכתבה לו מבעוד מועד, שבה יותאמו לו בגדיו חיש קל וללא קושי בפרק זמן של 40 דקות בממוצע. חתן מיועד שיתמרמר כי "עוד לא מצאנו מה ללבוש", ישתייך ודאי לז'אנר הגברים המקפידים לציין בבוא העת: "אנחנו בהיריון". צאו מזה, חברים. הבטן שלנו גדלה מסיבות אחרות, ולא – לנו לא קשה למצוא בגדים.

אז אחרי ההקדמה המתחנפת למין היפה אפשר קצת לאזן. אחרי הכל, מי שצריך לספוג במיומנות את רסיסי האכזבה והמתח סביב בחירת השמלה אינו אלא החתן עצמו. בהקשר זה, אין ספק שהאמונה הטפלה שלפיה אסור לגבר לראות את השמלה לפני החתונה הומצאה על ידי גברים. מכיוון שאיננו מאמינים באמונות טפלות (מלבד בתחום משחקי כדורגל מסוימים בהם פותחה "תורת הנאחס" ויצאה מגדר אמונה טפלה), התמזל מזלי (נאלצתי) לקחת חלק בתהליך המורכב.

רק אל תגידי שזה לחתונה

תעשיית שמלות הכלה הינה אחת המשגשגות בתחום החתונות. די בחיפוש פשוט באינטרנט כדי להתרשם ממבחר החנויות, המעצבות, הדגמים והמחירים. לפני הסקירה הקצרה, קבלו נא עצה חשובה שרלוונטית לכל דבר שקשור בחתונה, בפרט בעניין הלבוש: ברגע שתזכירו במילה שמטרת הקנייה היא חתונה, המחיר יזנק בשיעור חסר בושה. נכון – כשבוחרים אולם קצת קשה להסתיר את מהות האירוע, אבל בבחירת ביגוד הדבר אפשרי בהחלט, בעיקר עבור החתן.

אפרת קליג (צילום: אור גץ)
כלה בשמלת וואן פיס - אין אושר גדול מזה. בתמונה: שמלה של אפרת קליג, | צילום: אור גץ


בתחום של שמלות כלה העניין מסובך ויקר יותר. השמלות ה"קלאסיות", אלה שרואים בחלונות הראווה של חנויות הבוטיק ברחוב דיזנגוף, כרוכות בעלויות כבדות. רק השכרה של שמלה כזו תעלה לא פחות מ-4,000 שקל (!), ורכישה תוציא מכסכם פי שניים במקרה הטוב. כמובן שהמחיר תלוי בסוג הבדים, בעבודה המושקעת בשמלה, באביזרים והתכשיטים המתווספים אליה וכמובן בשם המעצב/ת. אבל בכדי להקטין את העלויות ובד בבד לקבל את אותו המוצר ישנן שתי אפשרויות. הראשונה, יד שנייה.

מאות מודעות של מבחר שמלות כלה עומדות לרשותכן בלחיצת מקש. המחירים עשויים לרדת אף לכמה מאות שקלים. הדבר מצריך קצת השקעה בחיפושים ואולי גם מעבר של מחסום פסיכולוגי מסוים, אך לא מן הנמנע שתמצאי את שמלת חלומותיך בדרך זו. האפשרות השנייה היא מעין "עשי זאת בעצמך". נתקלת בשמלה יפהפייה בקטלוג? חשבת בעצמך על אחת? רכשי את הבדים המתאימים וגשי לתופרת מיומנת. גם כאן ההבדלים במחיר עשויים להיות משמעותיים.

אם השמלה הקלאסית לא מדברת אליכן, יש מוצא נוסף. בחנויות מעצבים רבות שאינן מתמחות דווקא בשמלות כלה, ישמחו להתאים לך שמלת ערב שתהיה גם לבנה (אם תרצי), גם תפורה ומותאמת לפי טעמך וגם – שימו לב – לא יותר מדי יקרה. ביחס לשמלות הקלאסיות כמובן. מלבד המחיר, מתייתר גם הצורך הטרנדי משהו להחליף את שמלת החתונה בשמלה נוחה יותר בשלב הריקודים.
וגם לאחר שבחרתן את השמלה עצמה, אל תשכחו שהיא מחייבת בחירה של פרטי לבוש נוספים, החל מנעליים וכלה בתכשיטים ובהתאמת התספורת. בינינו, ברגע שמצאתן את השמלה שום נעל או מחרוזת לא יאיימו על שלוותכן.


לגברים הרבה יותר קל

המסע הפרטי שלנו בג'ונגל השמלות החל בסקר שווקים אינטרנטי בעיקר, שהתנהל על ידי זו לעתיד, ושתוצאותיו הוצגו לעיל. למי שפלטה בעבר את המשפט "אין סיכוי שאני מוציאה יותר מ-400 שקל על שמלה שלא אלבש יותר בחיים", לא היה צורך של ממש בתוצאות הסקר כדי לדעת שזו לא הולכת להיות שמלת כלה קלאסית. יחד עם זאת, כשהחתונה מתקרבת, מפעפעת גם ההכרה שבכל זאת את רוצה להיראות מעולה ולהרגיש נפלא בערב שבו כל העיניים ממוקדות בך. התוצאה: סאגה לא ארוכה, אך גם לא קצרה במיוחד, של דילוגים בין מספר חנויות מעצבים בִּמְקום סלוני הכלות המאיימים.

חליפה של חתן (צילום: jupiter images)
ברור שלגברים יותר קל! בתמונה: דוגמא לאחד שהשקיע. תלמדו! | צילום: jupiter images

לבסוף, מצאה אותנו השמלה. דגם יחיד במינו (וַואן פִּיס בעגה המקצועית) שיובא היישר מלונדון וכאילו נתפר במיוחד עבורהּ. משהו בחיוך שלה עומדת מול המראה עם השמלה היפהפייה והמיוחדת, או אולי בדברי המוכרת – "איזו כלה מגניבה!", גרם לי התרוממות רוח שלא קשורה רק בהקלה מכך שמצאנו שמלה. התרגשות? פרץ של אהבה? יו ניים איט. אולי בכל זאת יהיה נחמד להתחתן. אגב, השמלה עלתה יותר מ-400 שקלים.

סימון וי על המשימה "שמלה" הוא ללא ספק אחד מהרגעים החשובים ביותר במסע אל החופה. מבחינתה, כשהיא לבושה בשמלה שבחרה, אפשר להתחתן כבר עכשיו בגינה הציבורית בשינקין. אולם מרוב רביצה על זרי הדפנה, כמעט שכחתי שגם אני צריך ללבוש משהו מעל תחתוני הבוקסר והגופייה. מספר ימים לפני התאריך הודעתי לה שאני יוצא לשעה, ושמתי את פעמיי לחנויות המעצבים ברחוב דיזנגוף. החנות הראשונה שאליה נכנסנו המתה גברים עם פנים מיוסרים, נשים באותו המספר שדומה כי החזיקו שוט בלתי נראה בידיהן ושתי מוכרות נמרצות שהתאימו, המליצו, החמיאו והתרוצצו ללא הרף. משלא הצלחנו להשתלב, צעדנו מספר מטרים צפונה אל המתחרה הראשי. העליצות הקלה הביאה אותי לחשוף בפניו את מטרת הקנייה ובכך להוסיף לחשבון הסופי לא מעט שקלים. מילא. חצי שעה אחר כך, על הטוסטוס עם הבגדים החדשים (ז'קט שעוד נרכש לפני החתונה של אחותי, חולצה ומכנסיים מחויטים שהותאמו כמובן למידותיי וללא עניבה), חשבתי כמה נפלא היה יכול להיות אם גברים היו יודעים לסיים מלחמות וסכסוכים באותה מהירות שבה הם קונים בגדים.

והנה עוד כמה אנקדוטות שכדאי לדעת על חתונות:
טרנד חדש בקרב הכלות: הגדלת חזה במיוחד לחופה
מארגנת מסיבת רווקות? הנה כמה רעיונות מקוריים
מוזיקה זה חשוב: הצעות שיעשו שמח על הרחבה
המילון השלם לכלה הטרייה