אישה מקנחת את האף-קלוז אפ (צילום: LuisPortugal, Istock)
זה לא אפצ'י, זה גירוי מיני | צילום: LuisPortugal, Istock

ההגדרה המילונית של התעטשות היא "הוצאת אוויר מן האף והפה בנשיפה פתאומית חזקה וקולנית בגלל תחושת גירוי תוך האף בשל הצטננות". זה גם יכול לקרות, אגב, בגלל אלרגיה לאבק או נעיצת מבט באור חזק ובוהק. מה שלא יהיו הסיבות, התוצאה הסופית היא לא מראה משובב נפש במיוחד. כעת, מחקר חדש מגלה כי אותה התעטשות קולנית ופתאומית היא לא אחרת מסימן להתאהבות ותשוקה.

הכל התחיל במרפאה של שמחמוד בוטה והרולד מקסוול, שני מומחים בריטים לאף אוזן גרון בבית חולים באוקספורד. גבר בגיל העמידה התייצב בקליניקה שלהם וטען כי בכל פעם שניצתה בו מחשבה על סקס, הוא החל במרתון התעטשויות. אלו לקחו את סיפור המטופל החרמן והמתעטש צעד אחד קדימה ויצאו לחקור את הסיפור. בעזרת שיחות עם אנשים, בין היתר גם בצ'אטים על גבי הרשת, מצאו השניים 17 מקרים נוספים, של גברים ונשים, אשר דיווחו על אותה בעיה. למרות, שאנחנו לא ממש מבינות מה הבעיה פה. 

המחקר שפורסם בעיתון "the Royal Society of Medicine" גורס כי מדובר בבלבול שנעשה בתוכנית המעגל החשמלי של מוחנו. לדברי בוטה, הסנסציה המשונה הזו עשויה להיות הרבה יותר נפוצה ואף מועברת בירושה. "זה בהחלט נראה משונה, אך אני חושב שמדובר בשארית התפתחותית שנמצאת במערכת העצבים שלנו. זו משפיעה על דברים כמו קצב הלב שלנו והאישונים. לפעמים, הסימנים של מערכת העצבים מתנגשים האחד בשני ושולחים בטעות מסר דווקא לאף. זו הסיבה לתופעת ההתעטשות". אנדרו מק'קומב, יועץ פסיכולוגי מוסיף כי גם האף בגוף האדם מכיל רקמות שיכולות להזדקף, מה שעשוי לגרום לגירוי ודגדוג שמוביל אותנו לפרץ התעטשותי רטוב.

לסיכום, אומר דר' בוטה כי הסיבה לכך שהמחקר מבוסס על יחסית מעט מקרים נובעת מכך שאנשים נבוכים להודות שגם להם זה קורה. למעשה, בעבר עלה נושא הסקס וההתעטשות פעם אחת במערכת הרפואית כאשר ב-1972, גבר בן 69 התלונן על התעטשויות חוזרות ונשנות שהגיעו מיד לאחר אורגזמה. לדברי בוטה, הנושא עורר מבוכה גדולה ונדחק הצידה. אבל לא עוד. לכן, מנוזלת יקרה, בפעם הבאה שאת מוחטת את אפך לאחר פרץ התעטשויות בריא, נסי לבדוק אם לא עבר שם איזה עלם נאה במקרה.

ואפרופו אפצ'י - סקרלט ג'והנסן, שהתעטשה כשהתארחה בתוכנית של ג'יי לנו, ומחטה את אפה לתוך טישו חינני, מכרה את התוצרת באי.ביי. מה אנחנו אמורות להבין מזה? שאת מגה הורני בייבי?