שרון סטון (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
בוא אליי גברבר נחמד. שרון סטון | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

שרון סטון, מדונה, סוזן סרנדון, מרב מיכאלי, דמי מור, קים קטרל, לינדה אוונס, ג'ואן קולינס, חלי גולדנברג, שר ואליזבת טיילור – מה משותף לכל הנשים האלה חוץ מזה שהן מפורסמות, מוכשרות יפות ומפוצצות בכסף? ובכן, בואו נמקד את השאלה – מי משותף לכל הנשים האלה? עם איזה טיפוס של גבר הן נוטות להסתובב ומה מניין שנותיו עליי אדמות? רק למקרה שאתם לא בקיאים בנבכי מדורי הרכילות בארץ ובעולם, הנה התשובה – כל הנשים האלה (ולא רק הן) היו או עדיין נמצאות במערכת יחסים עם גברים הצעירים מהן. ואנחנו לא מדברים על הבדל של שנה שנה וחצי, אלא על משהו שבין שמונה לתשע שנות חיים במינימום, לפעמים גם עשור וחצי. ויש אפילו שם לועזי לתופעה הזאת: קוראים להן couger, פומה בעברית – נשים בנות 40, 50, 60 ואפילו 70 שיוצאות עם טרף צעיר ועסיסי, ויודעות בדיוק מה לעשות כדי למשוך אותו ומה לעשות איתו אחר כך. בהוליווד זה כבר מזמן טרנד, ובקרוב תוכלו לראות על המסך את cougar town - סדרה חדשה בכיכובה של קורטני קוקס שעוסקת, ניחשתן נכון, באישה בת 40 פלוס שעושה ינוקות. ממש עושה חשק לשאוג. 

עוד לא ראינו דם

אפשר לטעות ולחשוב שקוגר הוא כינוי מחמיא לאישה. בכל זאת, פומה היא יופי של חיה – חתולית, אצילית, טורפת יעילה ורבת חן, אבל בניגוד לתופעת ה-milf שצצה לפני שנים ספורות, אף אחד לא באמת התכוון להחמיא פה לאף אחד. כי בעוד שהמילף מחכה באלגנטיות למחזר המרייר, הרי שהקוגרית מתנפלת עליו מבלי שהוא ראה את זה מגיע. התחקות קצרה אחרי מקורות השם מובילה לוונקובר קנדה, שם קוראים כך לנשים מבוגרות שנוהגות לצאת לבארים ולחזור הביתה עם מי שזה לא יהיה כל עוד הוא צעיר וכשיר.  ברור מאליו, הרי, שאישה מבוגרת צריכה להיות חיית טרף נכלולית וערמומית כדי להצליח לגרור למיטה בחור צעיר, נאיבי וחף מפשע. ברור מאליו, הרי, שנשים בגיל כזה אמורות לשבת בבית ולטפל בנכדים, או לכל הפחות לנסות לתפוס לעצמן איזה גבר יציב וטוב במקום להשתרלל עם עלמי חן. הן צריכות לחפש מפרנס יציב, אבא טוב לילדים שנראה סביר ותו לא. לחפש יופי, נעורים, עור מתוח, תפקוד מיני בשיאו? אלה מותרים לגברים. נשים אמורות להיות יותר עמוקות מזה, לא?

קים קטרל (צילום: Elisabetta Villa, GettyImages IL)
קים קטרל. טורפת מיומנת במיוחד | צילום: Elisabetta Villa, GettyImages IL

אבל מי קבע שנשים שנמצאות בשיאן, מרוויחות היטב ונראות מעולה, צריכות להסתפק בגברים בני גילן או מבוגרים מהן? בואו נגיד את האמת – רובם המכריע הם לא בדיוק שיא היופי והתחזוק, ולא ממש יכולים לספק את תאבונה המיני של אישה שסוף סוף, אחרי שנים של גידול ילדים וטיפול באחרים, יכולה להקדיש קצת זמן לעצמה. כן, קוגריות לא מזוהות כאמהות או רעיות, אלא מתנערות מכבלים והגדרות. כשאת קוגרית את קודם כל אישה רעבה וחרמנית, אחר כך נראה.

 ולרי גיבסון, בעלת טור על יחסים ב"טורונטו סאן" וקוגרית גאה בפני עצמה שכתבה על זה גם ספר (Cougar: A Guide For Older Women Dating Younger Men), אמרה בריאיון שהיא רואה בהתפשטות התופעה דווקא כביטוי להעצמה נשית שלמעשה תמיד הייתה קיימת. רק בשנים האחרונות עלה הנושא לכותרות, ובעיקר בגלל שנשים פשוט הפסיקו להתבייש. בסקר שנערך ב-2003 בארצות הברית התברר ששליש מהנשים הרווקות בטווח הגילאים שבין 40 ל-60 יוצאות עם גברים צעירים מהן, ולא ממש מזיז להן אם זה מפריע למישהו.

ויש לא מעט אתרי אינטרנט שמתייחסים לתופעה. ב-go couger נוצרה קהילה שמאפשרת לנשים שמעדיפות גברים צעירים לא רק לדון בסוגיה בינן לבין עצמן, אלא גם להחליף חוויות ומספרי טלפון. של גברים, כן? באתר cougardatingvideos תמצאו שלל סרטונים וניוז בנושא, כמו למשל שתוכנית ריאליטי על קוגריות בדרך, ושהנה, עוד סלבית הפכה לטורפת. וגם הגברים לא מקופחים – שני צעירים שאוהבים קוגריות הקימו את urban couger, אתר שבו אפשר לקבל מידע על איפה לפגוש אותן, טקטיקות מומלצות שיגרמו להן לצוד אותך, לרכוש מרצ'נדייז ולהצביע לבחירת קוגרית החודש. אכן, מדובר בתופעה.

מהוליווד תצא הווילדע חייע

אבל כמו תמיד, הוליווד – על המסך ובמציאות, היא המודל הראשי לחיקוי. בקולנוע ובטלוויזיה מסתובבות שלל קוגריות עם ציפורניים שלופות, שנותנות לתופעה תו תקן – האולטימטיבית שבהן היא סמנתה ג'ונס, שהואילה לטרוף לפעמים גם גברים בגילה. גבריאל סוליס מ"עקרות בית נואשות" עשתה את ג'ון הגנן בן ה-18 שלה, וב"ליפסטיק" – הסדרה שמבוססת על הספר של קנדיס בושנל "זה ג'ונגל שם בחוץ", מתרועעת ניקו, מו"לית בת 40 פלוס, עם עוזר צלם צעיר. מאוד.

אשטון ודמי (צילום: רויטרס)
דמי מור ואשטון קוצ'ר. אבוי לכמות הגבות שהורמו | צילום: רויטרס

אחת הקוגריות המפורסמות בהוליווד היא דמי מור, ש"צדה" את אשטון קוצ'ר, שצעיר ממנה ב-15 שנה. מערכת היחסים הזאת הסעירה את מדורי הרכילות במשך המון זמן, וצופים אדוקים של ג'יי לנו בטח זוכרים שבמשך תקופה ארוכה התמקד מונולוג הפתיחה של ארוך הסנטר בבדיחות על פער הגילאים הממש עצום ביניהם. שזה קצת אירוני, בהתחשב בעובדה שהוא מבוגר מאשתו מייביס ב-30 שנה. מצד שני, פער כזה לטובת הגבר נחשב לנורמלי, ריאלי ואפילו רצוי, לא? ובעוד שיו הפנר משתעשע להנאתו בג'קוזי עם עשרות שפנפנות צעירות מדי יום, דווקא קוגריות גורמות לאנשים להרגיש לא בנוח. ב-eonline האמריקאי, למשל, התייחסו לעובדה שדיוויד קוק, זוכה העונה השביעית של אמריקן איידול, חביב מאוד על נשים מבוגרות בנימה די בוטה של לעג – "קוק מקבל את המחמאה בגבורה, אבל ברור שהוא קצת מתפתל, בסוג של 'זה הדבר הכי דוחה ששמעתי היום'".

אז אפשר להתייחס לקוגריות בתור תופעה ביזארית שמרתיחה את מדורי הרכילות ונותנת לדוגמנים בני 20 סיבה לסיוטים בלילות. אפשר גם לחשוב על זה כסוג של שינוי חברתי עמוק – למרות התדמית השלילית של הטרף, הרי שלראשונה בהיסטוריה נוצר מצב שבו נשים יכולות להרשות לעצמן לבחור גברים בלי לחשוב יותר מדי על העתיד. קודם מתמסדים עם בן זוג כדי לעשות ילדים, ואחרי שסוגרים את הפינה הזאת אפשר להשחיז ציפורניים ולצאת לכייף בשדה הפתוח. ואם לטרף יש שיער על הראש וקוביות בבטן – מה עוד אפשר לבקש?

קריאת רשות: כתבה על קוגריות ב-abcnews.