אישה מחכה ליד הטלפון (צילום: Arman Zhenikeyev, Istock)
נו תתקשר כבר יא מניאק | צילום: Arman Zhenikeyev, Istock

את מכירה את הסיפור. את זאת שתמיד מתקשרת אליו, הוא לא קובע איתך תוכניות מראש, אלא קופץ מתי שבא לו. הוא אף פעם לא רוצה לצאת עם החברות שלך, לעיתים קרובות מבריז בלי להתנצל, אם תלכי את יודעת שהוא לא ירדוף אחרייך, והודעת ה-SMS הכי רומנטית שקיבלת ממנו היא "ערה" (ככה, בלי סימן שאלה). בינך לבין עצמך ברור לך שהבחור הוא אב כל המניאקים, לא משנה כמה טוב הוא מנשק. אז למה את לא מסוגלת להרפות? מה יש בהם, בגברים הנרקיסיסטים וחסרי הרגישות האלה שמושך אותנו אליהם בכוח כמעט מגנטי? למה תדמית ה"ילד הרע" לעולם תהיה סקסית יותר מזו של הגבר הרגיש ונחמד?

חוקרים באוניברסיטת ניו מקסיקו פרסמו לאחרונה מחקר ששופך קצת אור על החולשה הנשית הקדומה הזאת. הממצאים בפסקה הבאה, אבל חיסון פלא שינטרל את המשיכה לבחורים רעים עדיין אין. נו, לפחות יש פה קצה חוט. אז מי מרים את הכפפה ועוזר לנו להיגמל?

גברים רעים עושים יותר סקס

בתור התחלה, נתנו החוקרים מבחני אישיות ל-200 סטודנטים, כדי לאבחן כמה ממאפייני "הילד הרע" קיימים באישיותם. כדי להגדיר את "הילד הרע" הם השתמשו במושג מעולם הפסיכולוגיה, "השלשה האפלה", המתאר קבוצת מאפייני אופי הנתפסים בדרך כלל כבלתי חברתיים ובלתי מושכים, שהקיצוניים שבהם הם נרקיסיזם, ערמומיות ופסיכופטיות. הכי לא השכן נקסט דור. להפתעתם, גברים שענו על פרופיל ה"שלשה האפלה" ברמה זו או אחרת, התגלו כבעלי הניסיון המיני העשיר ביותר בסקר.

לדברי פיטר ג'נסון, ראש המחקר, למרות שהחברה נוהגת להתייחס בצורה שלילים לאנשים אגואיסטים וחסרי רגישות, כנראה שבשטח המיני התכונות האלה דווקא פועלות לטובתם. "יש עדויות שמאפייני האישיות של "השלשה האפלה" – האובססיה העצמית שבנרקיסיזם, האימפולסיביות והריגוש שמאפיינים פסיכופטים, והנצלנות שבאה עם ערמומיות – הם כולם חלק מאסטרטגיה אבולוציונית שמביאה להצלחה".

ג'יימס בונד הוא דוגמה לטיפוס הזה: גבר עם מעט אמפטיה לאחרים, בעל משיכה למכוניות מהירות ונשים קלות, והעדפה לסיפוקים מידיים על פני מערכת יחסים ארוכת טווח. "בדיוק כמו שבונד מצליח להכניס למיטתו בחורה אחר בחורה, כך גם גבר עם אישיות מזן "השלשה האפלה" (הילד הרע, אם תרצו) – מצליח לצוד נשים גם אם הוא לא ממש מחפשים פרטנרית".

אין תמונה
הארכיטיפ של הילד הרע. דניאל קרייג בג'יימס בונד

 את הנתונים אפשר לסכם לעובדה מצערת אחת: מנאיקים מזיינים יותר. אבל השאלה איך הלינק בין האישיות המפוקפקת להצלחה המינית מהלך עלינו, הנשים, קסם, עדיין נותרת בעינה. והתשובה: ניצוץ כובש. כל המאפיינים האישיותיים השלילים נתפסים, לפחות בהתחלה, כסממנים של גבר מצליח. גם אם אנחנו לא מודעות לזה, כנראה שנמצא את עצמנו נמשכות לגבר השחצן והאדיש יותר מאשר לביישן הנחמד. האם הטבע מנסה להתעלל בנו?

תורת המשחקים: תודי, את מכורה לזה

את איריס סולומון בלום, פסיכולוגית (MA), מאמנת אישית ומנהלת חברת ספיד דייט, אתן בטח מכירות מהסדנה שלנו "איך תמצאי אהבה" (ואם לא, רוצי ללמוד!). בתור מישהי שמשדכת עשרות זוגות מדי יום, לגברת יש אג'נדה ברורה בענייני "בחורים רעים" ומה יש בהם שכל כך עושה לנו את זה.

"הכלל הראשון שאני תמיד מלמדת בסדנאות שלי רודף-הודף", מסבירה איריס. "ככל שגבר הודף אותך, מגלה אדישות, ולא מזיל ריר אחריך – כך הוא ישדר אטרקטיביות. בחורה שרואה גבר שלא נופל לרגליה יודעת שהוא לא נואש, שכנראה היה לו סקס בלילה. היא מבינה שכדי להשיג אותו היא תצטרך לעבוד קשה ושהוא לא טרף קל. זה ממש כמו במכירות. מה שעולה ביוקר נראה לנו נחשק יותר".

זוג בדייט, הגבר מסמס בנייד (צילום: Goldmund, Istock)
רגע, אני מסמס לדייט השני שלי ומגלה כלפייך אדישות. עכשיו תתפשטי | צילום: Goldmund, Istock
 

אבל מה קורה כשאישה מתאהבת בגבר כזה והוא לא משתנה?
"צריך להפריד בין נשים שאוהבות גברים שהם קצת מניאקים, לבין נשים שגברים מתעללים בהן רגשית. בעיקר בתחילת הקשר, אנחנו נהנות להיות עם מישהו שלא מזיל אחרינו ריר. גבר לא צריך להיות צריך להיות מניאק במובן הקלאסי של המילה, אבל יש משהו מאוד מושך בגישת ה'אם לא תרצי, תבוא מישהי אחרת'. אני תמיד אומרת לגברים לחכות עם הטלפון, להיעלם ליום יומיים. לשמור על המרחק המושך הזה".

 אבל זה נשמע נורא! למה צריך את המשחקים האלה?
"אם לומר את האמת, בנות שונאות את זה, בנים שונאים את זה, אבל בשורה תחתונה, למרות שכל אתרי ההיכרויות מלאים ב"אני שונא/ת משחקים", יש משהו נחוץ וחיוני בתהליך חיזור של צעד אחד קדימה ושני צעדים אחורה. יש לנו צורך פסיכולוגי לא מודע במשחקים האלה, כדי לבנות משיכה ואתגר לקראת קשר רציני".

רגע, את אומרת שגם בנים שונאים משחקים?
"מה זה שונאים? הם משתגעים מזה! תתפלאי, אבל גם גברים לומדים איך לשחק עם בחורות. מגיעים אליי לייעוץ גברים מיואשים, שאין להם סבלנות לכל התהליך הזה. אז בהתחלה קשה מאוד להתאפק ולא לשלוח הודעה מיד אחרי הדייט, אבל בסוף הבחור מבין שעדיף לא להתעלק. הוא רואה שזה עובד".

חתול שחור מדבר בטלפון (צילום: Tiburon Studios, Istock)
אהה, היא עסוקה, למסור לה משהו? גם גברים אוהבים משחקים | צילום: Tiburon Studios, Istock
 חצי הכוס המלאה: זה עובד גם להיפך

עכשיו, כשאת מבינה שככל שהוא יהדוף את תרדפי, יש חדשות טובות: זה עובד גם הפוך. אנחנו אוהבות ילדים רעים? הם אוהבים ביצ'יות. "גברים הם עם של ציידים, ככל שהטרף חומק, הוא יותר מאתגר אותם", אומרת איריס. "בפועל גברים חולים על משחקים. הם זקוקים לזה, ובמידה מסוימת גם מודעים לצורך הזה. שמעתי הרבה גברים אומרים על מישהי ששכבה איתם בדייט הראשון שזה היה להם מאוד נחמד, אבל האתגר נעלם מהר מדי והם איבדו בה עניין. מי ששווה ויודעת שהיא איכותית, לא תהסס לשמור את הגבר שהיא יוצאת איתו על הולד. ברור לה, וגם לבחור, שהוא ימשיך לרדוף אחריה".

קדימה, שמעת את המומחית. במקום לחכות שהילד הרע שלך יצא מהאדישות, לכי תעסיקי את עצמך בדברים אחרים (או לפחות תראי כאילו את נורא עסוקה). ואם הוא לא יבוא בריצה, לפחות את יכולה להיות בטוחה שהוא חתיכת מניאק.

 

אולי עדיף ללכת על חנונים? כתבתנו יצאה לצוד גיק איכותי, ומתברר שגם הם מניאקים.