זה באמת קורה. את בדיוק מסיימת לארוז את הקרטון ה-85 שלך, נפרדת לשלום מהחדר המצ'וקמק, ומעמיסה את הפקלאות. לא עוד שינה באלכסון. לא עוד מנה חמה ליחיד. מעתה את בדרך לחיי זוגיות בדירה משותפת עם ספה מדרום תל אביב. פייר? מרגש בטירוף. מצד שני, אם את לא רוצה לחזור לאלכסון המוכר ולדירת חדר היקרה, הנה כמה שאלות שכדאי מאוד להתעכב עליהן לפני שאתם משכפלים מפתחות: ממי עושה כלים ועד כמה ילדים אתם רוצים.

זוג צעיר שוכב על הגב על פרקט ומסביבם ארגזי קרטון (צילום: istockphoto)
מגורים משותפים זה כיף חיים. אבל גם עבודה | צילום: istockphoto

אהבה תפתור את הכל, רק אם יש תקשורת

 "זוגות צעירים שנמצאים לפני מעבר מגורים או חתונה, מאמינים שהאהבה פותרת הכול, אולם, אחד המרכיבים הכי חשובים לשימור האהבה הוא פשוט תקשורת טובה",  מסבירה יועצת היחסים שלנו, הפסיכולוגית איריס סלומון-בלום. איך עושים את זה? תתחילי בלשאול את השאלות הבאות, ואל תעברי לפני שיש לך את התשובות.

תיאום ציפיות

דבר המומחית: "פעמים רבות, זוג עובר לגור ביחד מבלי לחשוב על העתיד, וכשהדברים מתקלקלים, לעזוב דירה משותפת קשה יותר מפרידה תמימה. חשוב להבין את היחס של השניים כלפי מוסד הנישואין. יכול להיות שתגלי שהוא לא מעוניין להתחתן ברבנות, ואולי הוא בעניין של נישואים אזרחיים או לא בכלל. הדבר בהחלט משמעותי לפני החלטה של לעבור לגור ביחד שכן לרוב שהשלב הטבעי לאחר מכן הוא רצון בהתמסדות".
אנחנו אומרות:
את אולי רק בת 24 וילדים נשמעים לך כרגע כמו החטא ועונשו, אבל היי – יש להניח שגם יומך יגיע. כדאי לדעת שהוא חושב אותו דבר. לא לגבי "ילדים כעונש", אלא לגבי העתיד המשותף.

חלוקת תפקידים

בישול (צילום: jupiter images)
יו, איזה כיף לנו ביחד. מזל שדיברנו קודם לכן. הלוואי שכולנו נהיה כאלה, הא? | צילום: jupiter images
דבר המומחית: "את אולי חושבת שאם תעשי כלים, הוא יעשה קניות בסופר. הוא, לעומת זאת, חושב שמגיע לו לראות ליגת האלופות. זה אולי נשמע משעשע ונקודתי משהו, אבל רצוי בהחלט להבהיר את עמדתך בנוגע לחלוקת התפקידים לפני המעבר למגורים משותפים כדי למנוע חיכוכים. בנוסף, שימי לב כיצד הוא מתנהל כשהוא גר לבד".
אנחנו אומרות:
חברה שלנו, שלא ננקוב בשמה, פועלת בשיטת "המחאה השקטה"- היא שוטפת רק את הכלים שלה ומסדרת רק את החפצים שלה בדירה. כדאי לנסות את הטריק המדליק, ולראות מתי לנער הג'ונגל ימאס מהבלגן שלו ויחליט לתרבת (מלשון תרבות) את עצמו.

שיעור בחשבון

דבר המומחית:  "חשוב להחליט כיצד תשלמו את ההוצאות המשותפות (שכר דירה, חשבונות, קניות): בין אם המסקנה היא לפתוח חשבון משותף או לחלוק חצי חצי, תגיעו להחלטה"
אנחנו אומרות:
זאת גם יופי של הזדמנות לראות מה קורה מעבר למסכת הלארג'יות הנהוגה בדייטים. כשהוא לא צריך לשחק אותה הברון רוטשילד ולשלם עליך בדייט, פתאום תגלי שכדי לקנות בזול הוא לא בוחל באמצעים, גם אם זה אומר שלא תקנו לחם במשך חודש "כי הוא לא במבצע".

תל אביבה או גבעת חביבה?

ספורט (צילום: jupiter images)
ממי, החברים באים היום, אז תסתדרי בחדר? | צילום: jupiter images
דבר המומחית:  "יתכן שאת רוצה לגור ליד הורייך בצפון, והוא לא רואה  איך הוא יוצא מפינת שינקין. כדי למנוע את פירוק החבילה על סעיף זה, צריך להבהיר את ההתייחסות לנקודה זאת, ושכל אחד יעשה את שיקוליו בהתאם".
אנחנו אומרות:
לכל שבת יש מוצאי שבת, ולכל חוזה יש סיום חוזה. עברתם לגור במקום שלא מתאים לך? הכל בסדר, שנה הבאה תעברו חזרה. ואגב, גם אם החוזה טרם נגמר, אפשר לעזוב באמצע. אף אחד עוד לא מת מזה. בעצם, עם השכירות בתל אביב זה יכול לקרות.

תסמונת מוניקה גלר

דבר המומחית: "האם את פדנטית מדופלמת, בזמן שהוא מעדיף לישון בתוך ערימת גרביים? זה לא המקום להרים ידיים. כדי למנוע חיכוכים, חשוב לדבר על ההבדלים ולתת 'כללים ברורים': מזריקת הפח ועד רחיצת כלים בערב. כמו כן אני מציעה שלפני המעבר הזוג יבצע פעילויות של ניקיון וסידורים ביחד, ולא לצאת רק לבלות".
אנחנו אומרות:
זה נשמע קטנוני, אבל מערכות יחסים רבות קמות ונופלות על הפירורים בסלון. כמי שמכירה נפגעת באופן אישי, עשו לעצמכן טובה ואל תזלזלו בזה.

אני, בלי החמוס, לא עוברת

דבר המומחית: "אם את אוהבת בע"ח ויש לך כלבים, חתולים או מעוניינת לגדל והוא לא מוכן לגדל אפילו עציץ , יש לדבר על הנושא כדי שהוא לא יהווה מוקד למתיחות תמידית".
אנחנו אומרות:
לפני שאת מתבאסת על מיצי החתולה שהפקרת בבית ההורים, תחשבי על זה – את מאמצת לך בחור לגדל.

בטוב וברע, בחולי ובבריאות

דבר המומחית: "האם בן הזוג היה שם ברגעי הקושי שלך? כשהיית חולה, או בתקופה לחוצה לפני מבחנים? חשוב להבין שמגורים משותפים הופכים אתכם לשותפים לחיים. חשוב לבדוק אם הוא אמפאתי או אדיש ואגוצנטרי".
אנחנו אומרות: את תמיד יכולה לחכות ליום בו הוא יהיה חולה ולא להתייחס אליו כלל. אפילו לא ברמת התה. נראה אם יעז להתעלם ממך אחר כך.

אחת, שתיים, שלוש - ניסיון

דבר המומחית: "אני מציעה לעשות טסט של יבש. נסו למשל לצאת לחופשה ארוכה יחדיו, או להתגורר אצלו או אצלה רק לתקופה קצרה כדי לבדוק האם יש הרגלי חיים שיכולים להפריע לך או לו ביחד. אם תגלי שאתם רבים על כל שטות- רצוי שזה יהיה לפני החתימה על חוזה הדירה".
אנחנו אומרות:
תכלס? קשה באימונים, קל בקרב. ואם לא קל בקרב - אז תמצאי לך מתחרה אחר, אחד שאיתו תוכלי לנצח.

הכנסת אורחים

דבר המומחית: "אז מה המדיניות שלכם? בית פתוח או ללא ביקורי אורחים? רצוי לתאם ציפיות לגבי הנושא לפני המעבר".
אנחנו אומרות:
לא כולנו אברהם אבינו ותרבות הכנסת האורחים מאוד תלויה באופי האדם. אבל אל תעלבי אם הוא בורח לשכנים לראות את המשחק כשחברה שלך מגיעה, כי אם כל הכבוד, גם לך אין באמת כוח לשמוע מה היא קנתה ביום שישי בסנטר.

אה, אסור לאכול שרימפס בשבת?

דבר המומחית: "אם את מסורתית ונראה לך שתתחזקי בדת ותרצי לשמור שבת בעתיד, בעוד שבן זוגך הוא חילוני בלי שום נטיות למסורת - יש לדבר על הנושא ולנסות לראות איך הדבר ישפיע על מגורים משותפים ובהמשך על חתונה, לנסות להגיע להסכמות. אם רואים שלא מגיעים להסכמות בנושא, מומלץ לשקול ללכת לייעוץ זוגי".
אנחנו אומרות:
צו פיוס, חברים. חילונייה ודתי, חלבית ובשרי, אנחנו לעד נטען שהפכים נמשכים. או שהם הולכים מכות.

"תגידי לאמא שלך להפסיק להתנחל אצלנו"

גבר חולה (צילום: jupiter images)
שם עלייך קצוץ? אל תשקיעי אפילו בתה. תראי מה יקרה | צילום: jupiter images
דבר המומחית: "חשוב להסכים על כמות הביקורים הרצויה, מידת ההתערבות של ההורים ומידת העזרה של ההורים. הבעיה עלולה לצוץ כאשר אחד מבני הזוג נותן משקל רב יותר למשפחה שלו ולדעתם על חשבון דעתו ורצון האחר".
אנחנו אומרות:
בואי רק נגיד שביום בו תיכנסי למטבח ותראי את אמא שלו מבשלת לבן היקר שלה אוכל, את צריכה להתחיל לשאול שאלות.

סינכרון לוחות זמנים

דבר המומחית: "האם אתם אנשי בית או אוהבים לבלות הרבה בחוץ? בני זוג לא חייבים לאהוב את אותם סוגי הבילויים, אבל הבעיות מתחילות כשאחד הצדדים מרגיש שנמנעים ממנו בילויים או תחביבים שהוא אוהב. אז כדאי להפחית מינונים של בילויים מסוימים, אבל לא לוותר עליהם לגמרי כדי שלא תרגישו שאתם מוותרים על העצמיות שלכם".
אנחנו אומרות:
עצה בחינם- תקבעו לכם דייט. באיזה מינון שתרצו: אם זה פעם בשבוע או כל יומיים. צאו לפגישה, כמו בתחילת הקשר, שלבבות מצוירים ופרפרים גדולים ריחפו באוויר ובבטן. אחרי זה תעלי אליו לקפה, לשמוע תקליטים.

ביום שבת, הגברים של "שלוש" עוברים לגור ביחד עם שרית, מיה וקים. האם זה יצליח להם?

>> אתם רגע לפני חתונה? שאלות שצריך לשאול לפני שבירת הכוס