מדי שבוע זה מתרחש. זוגות זוגות יושבים סביב שולחנות בבית קפה, מדברים ומכירים אחד את השני במשך שבע דקות - עד הישמע הגונג. המשחק המשעשע הזה, שנקרא גם "ספיד דייט", הפך להיות אחד ממקורות ההיכרויות המוצלחים בארץ וזו שאחראית על הולדתו היא איריס סלומון. אבל זה כמעט ולא קרה. מלימודי תואר שני לפסיכולוגיה התגלגלה איריס לעולם ההיכרויות במקרה ממש, ייבאה ארצה את פורמט הספיד דייט והפכה לגורו של ממש בתחום. איך זה קורה? כשפותחים אוזניים, פוקחים עיניים, ומקשיבים ללב.

איריס סלומון מרצה
התחביב הפך למקצוע. איריס סלומון מרצה

חבריה של איריס (37) קוראים לה "שדכנית מודרנית". יש גם כאלה שקוראים לה "קואוצ'רית", אבל לא זה לא משנה, העיקר שהיא עושה את העבודה. והעבודה כאמור היא לגרום לשני זרים להכיר. להתאהב. ואינשאללה להמשיך לעבר השקיעה ביחד. איריס, נשואה פלוס שתיים, תמיד הכירה בין אנשים. "חבריי ובני משפחתי יכולים להעיד עליי שהייתי תמיד שם - אוזן קשבת לצד 'הדחפור', דוחפת אנשים לקידום זוגיות ותחומים נוספים בחיים".

מטור קטן בעיתון האוניברסיטה לעסק משגשג

"חלום חיי מבחינה מקצועית היה להפוך לפסיכולוגית. אפילו בספר המחזור כתבו שזה מה שאגדל להיות", אומרת איריס, וכך בדיוק נסלל מסלול חייה במקור. אחרי הצבא התחילה לימודי תואר ראשון פסיכולוגיה ותקשורת באוניברסיטת חיפה, ומיד אחריו, המשיכה לתואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטת בר- אילן. "בתחום הפסיכולוגיה, תמיד הייתה לי משיכה להבנת עולם הזוגיות, המיניות והאהבה, ובמקביל יש בי את חיידק הכתיבה, ולכן גם כתבתי טור קבוע באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטת בר אילן שנקרא 'zooגיות'". 

איריס סלומון
חברים קוראים לה "שדכנית מודרנית". איריס סלומון

לפני 12 שנים, שמעה איריס לראשונה על שיטת הספיד דייט שהתחילה בארה"ב, על ידי ארגון דתי שנקרא 'אש התורה'. מדובר בהיכרות שמבוססת על כמה דקות של שיחה, סוג של זבנג וגמרנו. או נכון יותר: זבנג והמשכנו. "בעקבות זאת, כתבתי טור שמספר על הרעיון המהפכני הזה והצעתי להרים מפגש ספיד דייט באוניברסיטה. הצעתי למי שמעוניין, לשלוח אליי פניות לדואר. זה היה בין הסמסטרים, וטסתי לחופשה קצרה בטורקיה. כשחזרתי הופתעתי לגלות ערימת מכתבים שהמתינה לי. אנשים שלחו לי תמונות, סיפורים אישיים ובעיקר היענות גדולה למפגש". באותו הרגע, הבינה איריס שהיא עולה על צורך אמיתי. הפניות לא הפסיקו לזרום, ולאחר מפגש המוני באוניברסיטת תל אביב שנקרא 'סטוד דייטינג'. זה היה ברור שיש כאן משהו גדול. מאז הכול היסטוריה".

החיים הם מה שקורה בזמן שמתכננים תכניות

מה עשית כדי לממש את החזון שלך? 
"פניתי ל"ספידי", אתר ההיכרויות הראשון והיחיד שהיה בזמנו בארץ, והצעתי לו שיתוף פעולה. הוא פרסם את מפגשי הספיד דייט שארגנתי ואפשר רישום מסודר דרכו. כך התחלנו לארגן מפגשי ספיד דייט שבהם כל אחד נפגש עם שמונה בני או בנות זוג פוטנציאליים למשך מספר דקות. למחרת המפגש התקשרתי לכולם וסיפרתי להם על ההתאמות. אחרי שנה של שתוף פעולה בניתי אתר משלי ופרסמתי אותו בכל דרך אפשרית, פניתי לאתרי הכרויות באינטרנט ולפרסם בעיתונות, בטלוויזיה וברדיו. החידוש של ספיד היה בעצם החוויה במציאת זוגיות: לא עוד דייטים ארוכים ומשעממים עד האביר על הסוס הלבן. לצד זה גם שיניתי באותה תקופה את ההתעניינות שלי בנושא לתזה ובחרתי לעשות את התזה בנושא - זוגיות מיניות ואהבה".

האם חשבת שהספיד דייט יהפוך לכזה עסק מצליח? "ראיתי בספיד דייט מעין מקצוע 'תחביב', לצד שאר הפעילויות. בתום התואר השני עבדתי לאורך שנים בהרבה תחומים לצד הספיד דייט שגדל - עבדעתי במכוני מיון, הייתי מרצה לפסיכולוגיה ולהנחיית קבוצות, עסקתי בייעוץ ארגוני וסדנאות בחברות. משנה לשנה העסק גדל, כמות המשתתפים בכל מפגש עלתה, כמות האירועים בחודש עלתה. התחלתי לארגן מפגשים לכל הגילאים 20+, 30+, 40+ וגם 50+. כמו כן, ארגנתי לא מעט מפגשים לאוכלוסיות ספציפיות - גיל הזהב, דתיים, נפגעי נפש. לא מזמן ארגנתי מפגש לרווקים אוהבי חיות. אז האם חשבתי שהעסק יצליח? לא, התגלגלתי עם החלום וזה הצליח".

דייט (צילום: אימג'בנק / Thinkstock, getty images)
מי צריך דייט ארוך כדי להבין מה את רוצה? זבנג וגמרנו, או התאהבנו. ספיד דייט | צילום: אימג'בנק / Thinkstock, getty images

פסיכולוגית של הלב

אילו רגעי קושי חשת במהלך קידום הקריירה?
"בהתחלה תהיתי איך זה שהשקעתי כל כך הרבה שנים בלימודי פסיכולוגיה, ופתאום, ביום אחד, הפכתי להיות מנחת מפגשים? אפילו התביישתי מעט לדבר על זה בארגונים שבהם עבדתי כפסיכולוגית. לבסוף הנושא 'דלף' דרך כתבות בעיתונות ובטלוויזיה ואז הבנתי שהתגובות מאוד טובות לנושא. החלו להציג אותי בתחילת סדנאות או ייעוצים כ'פסיכולוגית של הלב'. הבנתי שזה מה שמגדיר אותי". 

מי דחף אותך קדימה? "הוריי עודדו אותי ואמרו לי שחשוב ליהנות ממה שעושים. 'החיים הם מה שקורה בזמן שמתכננים תכניות' -זו הייתה השקפתם. בן הזוג תומך ואף עוזר כשיכול וכמובן שהיום גם הבנות שלי מאוד אוהבות את סיפורי השידוכים שלי ומאוד מפרגנות. בימים בהם יש אירוע ספיד דייט או יעוצים אני נמצאת עם הבנות אחר הצהריים והולכת לעבוד. אני מפסידה את שעת ההשכבה והסיפור בלילות מסוימים, אך הן מרוויחות אימא שמחה ומלאת סיפורים בבוקר".

איריס, שעד היום, יודעת בוודאות על כמאה זוגות שהתחתנו דרך ספיד דייט (היי, היא שמה להם צ'ק בחתונה), ועל מאות של זוגות שהתאהבו, יודעת לומר שהיא נמצאת בתחום הזה ממקום של אהבה נטו. אבל היא גם סוגרת את החודש בלי תלונות, כמובן. טפו, טפו, טפו. "הלקוחות שלי שהתחתנו או שנמצאים בזוגיות בעקבות ההשתתפות במפגש ספיד דייט נותנים לי את המוטיבציה להמשיך ולארגן מפגשים. סיפורי ההצלחה מעודדים ונותנים כוח להמשיך ולגדול בתחום. לקוחות משתפים אותי בלא מעט בסיפורי חתונה. יש לי קרובי משפחה וחברים טובים שהתחתנו דרך הספיד דייט ויש לי במעגלים הקרובים גם תינוקות בתמונה".

איריס סלומון בתחילת דרכה
מפסקה משעשעת בטור קטן לעסק מצליח


מה הטיפ הכי חשוב שיש לך לתרום לזוגיות?
"רשימת מכולת היא חשובה, אבל אם  ברגע שאת רואה את הבן אדם והוא לא בדיוק גבוה כמו שחשבת, או עוסק בתחום שחשקת בו, אבל משהו זז לך בלב -  תנטשי את הרשימות ולכי עם הלב. אל תהיו מקובעים. אבל הטיפ אולי הכי טוב שיש לי למציאת זוגיות, הוא פשוט להיות אקטיביים. צריך לעשות שינוי מחשבתי: זה נכון שמי שרוצה – מוצא. אבל כדי למצוא, גם צריך לחפש. רק תנסו, אתם עשויים למצוא את מה שחיפשתם, ואפילו טוב יותר. ובחיים בכלל – אל תוותרו על החלומות שלכם, אם משהו מרגיש לכם נכון בבטן ובלב, אני בעד ללכת עד הסוף, ולא לפחד לחלום: לא בעבודה ולא בזוגיות ולא בחיים".

>> אחותי, מצאנו את הג'וב המושלם: 3 שעות ביום ואת מסודרת