אישה שותה בירה- המצאות נשים (צילום: Thinkstock)
אחלה נושא שיחה לדייט: "הבירה הזאת שאתה שותה, אני המצאתי" | צילום: Thinkstock
בכל פעם שאת שומעת את המילה "ממציא", יש להניח שאת זוכרת את אלכסנדר גרהם בל, תומס אדיסון ובנג'מין פרנקלין שסידרו לנו טלפון חשמל. אבל האם את יודעת מי המציא את הווישרים שברכבך? או את עוגיות השוקולד צ'יפס המנחמות שאת זוללת על כל שברון לב? קבלי 8 המצאות מגניבות פרי עמלן של נשים מוכשרות ככה בשביל ההשראה.

מגבים

ההמצאה הבהחלט חשובה ושימושית שאחראית על מניעת תאונות רבות בזמן החורף הומצאה בשנת 1903 על ידי מרי אנדרסון. בזמן נסיעה מאלבמה לניו יורק שבארצות הברית, הבחינה אנדרסון שנהגים עוצרים בצד הדרך על מנת לנקות קרח ושלג מהשמשות של מכוניתן. קצת אחרי, היא חשבה על המגב - זרוע עם להב גומי שיכולה להיות מופעלת מתוך המכונית (גאוני!). היא רשמה את הרעיון בתור פטנט בשנת 1904. למרות שהרעיון שלה לא זכה לפופולאריות עד לעשור שאחרי, אין ספק שהוא אכן היה מוצלח שכן לא קיים כבר רכב בו לא מותקן המגב.

עוגיות שוקולד צ'יפס
אישה שותה בירה- המצאות נשים (צילום: Thinkstock)
כולנו הודיה לאישה המדהימה שהמציאה בטעות את עוגיית השוקולד צ'יפס | צילום: Thinkstock

אולי אחת ההמצאות הטעימות והחשובות ביותר שעצוב היה לחשוב כיצד היינו חיים בלעדיהן הגיחה לעולמנו בשנת 1930. הרעיון המבריק עלה במוחה הקודח של רות וויקפילד, דיאטנית ומרצה על ענייני מזון בזמן שהכינה עוגיות לאורחיה במלונית הקטנה שהייתה בבעלותה יחד עם בעלה. כשהבחינה שאזלו לה העוגיות, היא החליטה לשבור חתיכות של חפיסת שוקולד מריר תוצרת נסטלה במחשבה שהשוקולד יימס בתנור אבל לא כך היה. וכך היא למעשה הביאה לעולם מתכון הרבה יותר מוצלח ועל כך כולנו מודים לה.

מונופול

על כך שהעניקה לנו את אחד המשחקים האהובים מילדותינו עלינו להודות לאליזבת מגי שקראה למשחק שהמציאה בתחילת דרכו, "המשחק של בעל הבית". מגי שעיצבה משחקים רשמה את המשחק בתור פטנט בשנת 1903 וזה נרשם בשנת 1904. יש הטוענים שההשראה שלה ליצירת המשחק הייתה ניסיון להציג את האפקטים הטראגיים של השתלטות בעלי בית על אדמות.

בית מחומם סולארית

אישה עולה במדרגות- המצאות נשים (צילום: Thinkstock)
מדרגות החירום מעולם לא נראו טוב יותר | צילום: Thinkstock
ילידת הונגריה, ד"ר מריה טלקס, היא האחראית להמצאה של הבית הראשון שחומם על ידי השיטה הסולארית. היא עברה בשנת 1925 לארצות הברי ועבדה במכון לחקר טכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) בחקר אנרגיה סולארית. בשנות ה-40' של המאה ה-20' היא פיתחה את הבית הסולארי הראשון יחד עם האדריכלית אלינור ריימונד. 

בירה

לא בטוחים מיהו האדם הראשון שהמציא את הבירה אבל מחקרים שנעשו על ידי ההיסטוריונית ג'יין פייטון מצביעים על כך שבמשך אלפי שנים תהליך בישול הבירה נעשה על ידי נשים. על פי כתבה שפורסמה ב-Telegraph  בשנת 2010, "לפני כ-7000 שנים במסופוטמיה וסומריה, כישוריהן של נשים היו כל כך חשובים שרק הן הורשו לבשל את המשקה או לנהל פונדקאים". הבירה אף נחשבה בתור מתנה מהאלים. תודי, נתנו לך אחלה של נושא לשיחה בדייט ראשון.

שקית נייר עם תחתית מרובעת

מדובר בהמצאה כל אמריקאית שמשמשת את האמריקאי הממוצע ביציאתו מקניות בסופר אבל אין ספק שהמצאתה של מרגרט נייט גם נכונה לכל שקית יוקרתית עם תחתית מרובעת שקיבלת מחנות בה עשית שופינג. הבנתה של נייט ששקיות ללא תחתית מרובעת אינן שימושיות באותה מידה גרמה לה להמציא מכונה איתה חתכה והוסיפה תחתיות שטוחות לשקיות. אולם, לפני שיכלה לרשום את מכונתה בתור פטנט הגיח אחד צ'רלס אנן שגנב את העיצוב שלה, וטען שלא ייתכן שאישה יכולה לחשוב על משהו כל כך מורכב. נייט תבעה אותו והוכיחה שהיא המציאה את האב טיפוס. היא זכתה בתביעה והשיגה את הפטנט על המצאתה בשנת 1871.

מדרגות חירום_OBJ

אם יצא לכם לראות פרק בסדרה "חברים" או כל סרט או סדרה שהתרחשה בעיר ניו יורק, תתקשו שלא לזכור את אחד הסממנים הבולטים בעיר: מדרגות החירום בעת שריפה בבניין. כמה סצינות מרגשות ומצחיקות קרו ל"חברים" על המדרגות שהמציאה אנה קונולי בשנת 1897. בשנים הראשונות של המאה ה-20, ההמצאה החשובה הפכה לחלק מקו התקן של בנייה בטוחה בערים רבות ברחבי ארצות הברית.

שכפ"ץ

כל מי שאי פעם עטתה על עצמה שכפ"ץ ואולי אף ניצלה בזכותו חבה תודה גדולה לסטפני קוולק.  מחקרה ברכיבים כימיקליים עבור חברת דופונט הובילה להמצאתה את ה"קבלר", החומר שנמצא בתוך השכפ"ץ. היא הוציאה 28 פטנטים ב-40 שנות הקריירה שלה בחברת דופונט ואף נכללה בתוך רשימת התהילה של הממציאים.

>>האם גילוח באמת מביא לצמיחת שיער חזק וכהה?
>> "אני נאלץ לפטר אותך כי יש לך רחם"

מאקו נשים גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו