אני לא מאמינה שהוא אמר לי את זה (צילום: knape, Istock)
אל תתחבאי - תעמידי את כולם במקום | צילום: knape, Istock

כל בחורה יודעת שעשר המכות התנכ"יות הן כאין וכאפס לעומת עשר המכות שמטיחים בך אמא, אבא, דודה וגיסה חצופה שרק לפני חודשיים הצטרפה למשפחה אבל היא כבר דורשת בשלומך ועסוקה באיחולי "בקרוב אצלך". השאלות הביקורתיות והשיפוטיות הללו, יכולות להפיל כל בחורה, החל מהרווקה המתהוללת, עבור לנשואה הטרייה נטולת הילדים ובואכה לגרושה פלוס השלושה. אז נכון שזאת המשפחה שלך והיא רוצה רק בטובתך, אבל לשאול למה את לא מתאהבת, מה מצב הרחם שלך ומדוע אינך מתעברת כבר, נשמע לנו כמו משהו שרק לרופאת הנשים שלנו מותר לשאול, וגם אז זה סוג של הסתכנות בתביעה.

מצד שני, בדיוק כמו שתמיד נרכוש את החולצה שאנחנו לא צריכות או נקנה את הקרם היקר ביותר רק כדי לגלות שהוא עושה לנו פריחה – גם השנה נצטרך להתמודד עם אי אלו שאלות מקוממות, אז ביקשנו עזרה מאחת שמבינה – הפסיכולוגית והמאמנת הזוגית איריס סלומון בלום. כי האופציה של בעיטה בשק אשכיו של אח של אבא עשתה לו הרבה מאוד נזק בשנה שעברה והוא עדיין בוכה בסתר מדי פעם.

לספור בלב עד 10

"דבר ראשון, חשוב מאוד לא לקחת את הדברים ללב ולהבין שהשאלות נובעות בהרבה פעמים מהלחץ והדאגה של הסביבה שהם משליכים עליך או משעמום גרידא", בלום מנסה להרגיע. "את לא אמורה לספק את העניין של הסביבה מעבר למה שאת מעוניינת לספר. הפתרון הכללי הוא קודם כל לספור בלב עד 10. כלל ברזל הוא להדוף את השאלה באלגנטיות תוך כיבוד האחר והתייחסות רצינית וישירה לדבריו". נשמע לך כללי מדי? אז הנה רעיונות לתשובות קונקרטיות. ואל תגידי שלעולם לא נתקלת בהן. 

1. למה אין לך חבר? את בחורה מוצלחת, יש הרבה אתרי הכרויות.
התשובה של איריס: מומלץ לומר ברוגע שאת מודה על הפרגון והמחשבה ושאת מכירה את אתרי האינטרנט, ושלמעשה את יוצאת פה ושם. כמו כן להוסיף שכשיהיה לך חבר שיוכתר על ידך כחבר רציני, הסביבה תדע,  ועד אז שלא יהיו מודאגים כי את ממש לא מודאגת כי את מאוד מחוזרת!
התשובה שלנו: "בפעם האחרונה שקבעתי עם בחור מהאינטרנט, הסתבר שזה בעלך. מצחיק, לא?". 

2. למה את ואופיר לא מתחתנים? אתם יוצאים כבר 5 שנים, את לא רוצה ילדים כמו שיש לאחותך?
התשובה של איריס
: "אני מבינה שאתם רוצים לראות אותי כבר 'מסודרת'. עם זאת, אנחנו לא מתחתנים כרגע מסיבות השמורות אצלנו. חוץ מזה, שיש עוד כמה דברים שאני רוצה להספיק לפני זה כמו טיול לאיים הקאריביים, לסיים את הדוקטורט ואז נראה. אני בהחלט רוצה ילדים אך לא לחוצה על זה עכשיו".
התשובה שלנו: "אני דווקא אני ממש רוצה ילדים, אבל אופיר מעדיף לעשות ילדות כרגע".

3. למה אתם לא עושים ילדים, את כבר לא צעירה? למה את מחכה?
התשובה של איריס
: "אל תדאגו, אנחנו רוצים ילדים. אבל ברשותכם, תנו לנו איזה שלוש- ארבע שנים ותשאלו אותי שוב אז אם אתם ממש מתעקשים. ילדים צריך להביא כשמרגישים בשלים לגדל אותם ולא מתוך מניעים אחרים".
התשובה שלנו: "מה? אמא לא סיפרה לך שכרתו לי את הרחם לפני שנה?". 

אין תמונה
למה להתחתן? תראי איזה חתול מהמם יש לי

 4. הקטן שלך כבר בן שלוש. נו, מתי עוד אחד? ילדים צריכים אחים.
התשובה של איריס
: "בהחלט שחשבנו ואנחנו גם רוצים, ויהיה לו אח נוסף ואולי אפילו יותר. אבל בקצב שלנו".
התשובה שלנו: "לא, אנחנו בניגוד אלייך, לומדים מטעויות".

5. לא הגיע הזמן שתמצאי כבר עבודה? כמה זמן את יכולה לשבת בבית ולגדל את הקטנים כשהכל נופל על הבן שלי?
התשובה של איריס: "אני בטוחה שאת אומרת את הדברים ממקום של דאגה, אבל הבן שלך - כלומר בעלי מאוד תומך בזה שאני אשאר בבית ושרוב נטל גידול הילדים ותחזוק הבית יהיה מוטל על הכתפיים שלי . כשהם יגדלו קצת, אני אחזור לפתח את הקריירה בינתיים אני מוכנה להקריב למען המשפחה.
אם את מחפשת עבודה, את יכולה לענות ש"אני שולחת קו"ח אבל המצב בשוק כידוע לא משהו ואני לא רוצה לקחת משרה שהמשכורת שבה לא תכסה את המטפלת והמנקה שאצטרך לקחת אם אצא לעבוד".
התשובה שלנו: "האמת שאנחנו די בונים על הירושה שלך. אז ברשותך, תזדרזי".

6. למה שלא תתחילי להתאפר קצת ולהתלבש יותר נשי, איך תמצאי חתן ככה? 
התשובה של איריס:
"אני בטוחה שאת אומרת את הדברים מאהבה אבל 'על טעם ועל ריח אין להתווכח'. הרבה גברים אוהבים את המראה שלי ואת העובדה שאני לא מתלבשת פרובוקטיבי מדי או מכורה לקניות. אני לא מתחברת לאיפור והתגנדרות, ויש אפילו כמה בחורים שהיו מאוד רוצים להתחתן איתי אבל אני לא אהבתי את המראה הטבעי שלהם".
התשובה שלנו: "החברה שלי אוהבת אותי ככה - נטורל".

7. למה את מבזבזת את כל הכסף שלך על טיולים להודו, לא הגיע הזמן שתירשמי לאוניברסיטה?
התשובה של איריס:
"אני חייבת את האוויר הזה לעצמי, הגיל שלי לא יחזור שוב ולצאת לטיול כזה אחרי תואר זה לא אותו הדבר וחוץ מזה תירגעו. בהודו אני אצליח להתחבר לעצמי יותר ולהבין אולי גם מה אני רוצה ללמוד באוניברסיטה. מחקרים מראים שהמון סטודנטים נושרים אחרי השנה הראשונה של הלימודים כי בחרו במסלול של תואר שלא מתאים להם. אז באמת עדיף שאת השנה הזאת ואת הכסף הזה אשקיע בטיול".
התשובה שלנו: "תאמיני לי, יש לי חתיכת תואר במדעי הסמים". 

8. אני רוצה להכיר לך את השכן של הדוד של הסבתא של דוד. שמעתי שהוא גבר טוב ורציני, כבר נתתי לו את המספר.
התשובה של איריס: "באמת שתודה, אבל אני בהחלט מסתדרת בעצמי. לא אוהבת לצאת לבליינד דייטים. חוץ מזה , התחלתי לצאת עם בחור חדש אז בכל מקרה זה לא רלוונטי , אבל תודה על המחשבה".
התשובה שלנו: "איזה קטע כי אני בדיוק רציתי לעשות לך היכרות עם הישבן הגדול שלך. נראה לי שהגיע הזמן שתתייחסי אליו".

9. רועי בגיל של הילד שלך, והוא כבר שר את "מה נשתנה" בעל פה, אולי כדאי לחשוב על קלינאי תקשורת.
התשובה של איריס: "תודה על הדאגה אבל אין צורך. היינו לפני שבועיים בטיפת חלב וההתפתחות של יונתן בסדר גמור. רועי כנראה היה מפותח לגילו מבחינה תקשורתית, בכלל עד היום הוא דברן לא קטן...לא?".
התשובה שלנו: "השאלה האמיתית היא האם רועי שלך מסוגל לעשות בלונים מהמוחטה של עצמו ולאכול את הכל בחמש שניות כמו יונתן שלי?".

10. למה יצאת עם שי חמש שנים אם לא רצית להתחתן איתו?
התשובה של איריס:
"שי היה בן זוג מקסים שאני לא מצטערת על רגע אחד אפילו שהייתי איתו. כנראה שלתקופה שהייתי איתו הוא היה הגבר הנכון עבורי ועכשיו הוא כבר לא. בשנים האלה כל אחד מאיתנו התפתח לכיוונים שונים מאוד ולמדתי עם הזמן שהוא לא יתאים להיות בעלי ואב ילדי ועדיף לסיים אחרי 5 שנות חברות ולא להתחתן מכוח ההרגל (והאנרציה) ולחיות בחוסר סיפוק".
התשובה שלנו: "כי היה לו כ-ז-ה גדול".

>>  איך תבזבזי את התלושים: 4 הצעות לאאוטפיטים מרשתות
>> מעדיפה שופינג בלי לצאת מהבית? הכנסי לחנות המעצבים