סקיני ג'ינס (צילום: AP)
לא יאומן כי יסופר: הסקיני ג'ינס זיכה את הנאשם באונס | צילום: AP

יש לנו לא מעט מטען כלפי טרנד הסקיני ג'ינס: הוא מחמיא רק לדוגמניות ולילדות בנות 15 שלא מכירות צלוליט, הוא מזיק למערכת העצבים, ואם נודה על האמת, הוא יפה להפליא, פשוט לא עלינו.

אבל בזמן שאנחנו יכולות להתבדח על כל הטיעונים האלו נגד הסקיני, השבוע קרה משהו שממש לא מצחיק אותנו: אדם המואשם באונס זוכה מכל אשמה לאחר שהמושבעים סברו שלא יכל להתרחש אונס. הטענה: המתלוננת לבשה סקיני ג'ינס בעת האירוע, והרי ידוע שסקיני אי אפשר להוריד בכוח. המסקנה הייתה שהמתלוננת הייתה חייבת לעזור לו להסיר אותם, ומכאן שהיא לא באמת נאנסה. 

הם דווקא יורדים בקלות

ניקולס גונזלס בן ה-26 סיפר בבית המשפט בסידני כי קיים יחסי מין בהסכמה עם המתלוננת בת ה-24, למרות שזו טוענת כי הוא הסיר מעליה בכוח את הג'ינס במידה 36 ותקף אותה. הסוגייה סביב הג'ינס הצמודים הסעירה את חבר המושבעים. אלה העבירו לשופט פתק במהלך התחקור בבקשה לקבל פרטים נוספים אשר יסבירו בדיוק כיצד הסיר המואשם את הג'ינס מגופה של הבחורה. בפתק נכתב: "אנחנו בספק אם ניתן להסיר את סוג הג'ינס הזה בלי שום שיתוף פעולה מצידה".

הסיפור קרה לפני שנתיים, בסידני. הנאשם והמתלוננת נפגשו למשקה בבר ומשם המשיכו את הלילה בביתו של גונזלס. לפי גרסת המתלוננת, הם עלו לחדרו של המואשם לאחר שהוא רצה להראות לה איך הוא מתופף, אלא שאז הוא דחף אותה על מיטתו ונשכב מעליה. "נאבקתי בו וניסיתי להתרומם בחזרה, אבל הוא הצליח להתיר את הכפתור ולשלוף את המכנסיים מעליי", סיפרה הבחורה. בשלב התחקור נרמז בפני המתלוננת כי הג'ינס מסגיר את העובדה שהיא שתפה פעולה, שכן אין אפשרות להוריד אותו בלי עזרה מצידה. זו התנגדה נחרצות לטענה, וסיפרה שהיא שוקלת 42 קילו ולא נאלצה להידחס אל תוך הסקיני ג'ינס, הם עלו עליה בקלות.

ג'ינס, מיני או חולצה חשופה: זה לא משנה בכלל

מכעיס ומתסכל ככל שזה נשמע, מסתבר כי לתופעת הג'ינס הצמוד יש כבר תקדימים במקרי אונס שהתרחשו באיטליה ובסאול, עיר הבירה של קוריאה. במקרה של סאול, חבר המושבעים ביטל גזר דין של 7 שנים שנכפה על מואשם בשל אותה סיבת סקיני ג'ינס בדיוק. באיטליה, לעומת זאת, התנגדו נחרצות לאג'נדה שג'ינס צמוד אינו מאפשר יחסי מין בכפייה וטענו כי "ג'ינס אינו יכול להיות בכלל בר השוואה לחגורת צניעות". וגם באוסטרליה הרוחות סוערות. ורוניקה וונסינג, יו"ר הארגון נגד תקיפות מיניות באוסטרליה, מסרה ש"הבגדים שלובשת המתלוננת אינם יכולים להוות סוגייה במקרה של אישום אונס".

גבר תוקף אישה - קורבן אונס (צילום: EHStock, Istock)
כל דבר אפשר להוריד אם בוחרים להפעיל כוח | צילום: EHStock, Istock

אם לא היינו יודעות אחרת, היינו חושבת שאנחנו עדיין תקועות בשנות השמונים, אז נטען בבתי משפט שאישה שלובשת מיני, חושפת רגליים והצצה למחשוף, מזמינה את המעשה ומביאה את זה על עצמה. אם חשבנו שמשהו השתנה בתפיסה של בתי המשפט, הרי שמתברר שגם היום מונעים שם מהטרנדים באופנה, פעם זה היה מיני היום זה הסקיני שמבלבל את חוש השיפוט.

נדמה שהמקרה היה יכול להיפתר בקלות עם הדגמה מהירה שמוכיחה שכל פריט לבוש ניתן להסיר אם מישהו בוחר להפעיל כוח. לא רק לבחורה במשקל נוצה של 42 קילו אין באמת סיכוי אמיתי מול גבר שרוצה להשיג את מה שהוא רוצה. היינו רוצות להאמין שהסקיני היה יכול להציל אותה, אבל לצערנו זה כל כך תלוש מהמציאות שאנחנו תביישות בכלל לומר את זה.

>> האם אפשר למנוע אונס?