חולמת להיות השמנה בעולם (צילום: dailymail)
אחוזי שומן גבוהים, סכנה בריאותית | צילום: dailymail

מתברר שאין תשובה מוחלטת לשאלה מה המשקל המומלץ שלנו. יש כמה נוסחאות ושיטות לחישוב המשקל הרצוי, מרביתן פותחו בכלל לשמש חברות ביטוח וגופים רפואיים לקבוע מהן רמות הסיכון של המבוטחים בכל הנוגע למחלות הנגרמות ממשקל עודף. מרבית הטבלאות מחשבות יחס של גובה, משקל ומין. אבל הטווח הרצוי עשוי להיות שונה ב-5-6 קילוגרמים בין המדדים השונים.

טבלת המטרופוליטן הותיקה, למשל, קובעת כי משקל אידיאלי לאישה בגובה 1.60 הוא בין 55 ל-61 קילוגרם. בטבלה אחרת, המצורפת למשקל דיגיטלי, אותה אישה כבר צריכה לשקול פחות: בין 50 ל-56 קילוגרם. אחד המדדים הפופולאריים כיום הוא ה-BMI: משקל חלקי גובה בריבוע. כשהתוצאה שהתקבלה בין בין 19 ל-25, זה אומר שהמשקל תקין. למעלה מ-25, זה סימן לבעיית משקל.

המדד החשוב באמת: אחוזי שומן

אישה עולה על משקל למדידה (צילום: istockphoto)
כיום ניתן לקנות משקל שמודד גם אחוזי שומן | צילום: istockphoto

אבל אחת הבעיות שאיתן לא מתמודדות הנוסחאות והטבלאות היבשות היא אחוז השומן, מרכיב חשוב כשמדברים על משקל. אנשים בעלי מסת שריר גבוהה יכולים, על פי הטבלאות, להיחשב לשמנים, למרות שאחוז השומן בגופן נמוך ומצבם הבריאותי טוב. גם אנשים בעלי מבנה גוף רחב עלולים להיות מחוץ לטווח באופן מטעה. כיום ישנם מכשירים ביתיים פשוטים למדידת אחוזי השומן בגוף, שמחירם מתחיל בכ-400 שקלים בממוצע. בנוסף קיימים משקלים שכוללים מדידת אחוזי שומן.

דוקטור מאיה רוזמן, מומחית לתזונה ודיאטה, מדגישה שיש להתייחס למדדים ולטבלאות כקנה מידה כללי בלבד. "אם בדיקות הדם תקינות, ואתם בריאים ובכושר גופני טוב, בסופו של דבר כל אחד יודע מה המשקל שמתאים לו, וזה המשקל שהוא צריך לשאוף אליו, גם אם הוא כמה קילוגרמים יותר ממה שמומלץ בטבלה כזאת או אחרת".

שתית מים? אחוזי השומן שלך מזויפים

מדידת אחוזי השומן צריכה להיעשות בנוסף למדידת המשקל, אומרת רוזמן, "מבחינה בריאותית הבדיקה הזו יותר חשובה, אבל צריך לזכור שחלק גדול מהמכשירים הם לא מדויקים, והתוצאה מושפעת מכל מיני גורמים. למשל, אם שותים הרבה מים לפני הבדיקה, מקבלים אחוז שומן יותר נמוך. צריך גם לדעת לפרש את הנתונים – למשל, אחוז השומן התקין בנשים הוא 20-30 אחוזים, ובגברים 10-20 אחוזים. ככל שעולה הגיל, מותר שתהיה עלייה קטנה באחוז השומן".

>>מי אמר ששמנות לא יכולות לדגמן בגדי ים?