טמפון אילוסטרציה
להחליף כל 4 עד 6 שעות ולא לישון איתו בלילה

אתמול בלילה נפטרה הצעירה בת ה- 29 אשר אושפזה בבית החולים בנהריה לאחר שסבלה מתסמונת ההלם הרעלי מכיוון שלא החליפה טמפון. הצעירה אשר הגיעה לבית החולים עם תסמינים של כאבי ראש, שלשולים, הקאות וחום אושפזה לפני כשלושה חודשים. "היו עליות וירידות רבות במצבה, ניסינו לעשות כל מה שיכולנו והיא עברה טיפול מאוד אינטנסיבי אך לצערנו נגרמו נזקים קשים לאיבריה הפנימיים וכמו כן נזק נוירולוגי", אמר דובר בית החולים הממשלתי בנהריה "אמש, חלה התדרדרות קשה במצבה והיא לקתה באירוע לבבי אשר גרם לפטירתה".

הדבר עלול לקרות למי שלא מקפידה על שימוש נכון

"כתוצאה מהשארת הטמפון בגוף מצטבר חיידק אשר תוקף ומפריש רעלנים אל תוך הגוף" מסבירה לנו ד"ר דגנית סמואל, רופאת נשים בכירה ומנהלת מרפאת מומחים ברמת אביב, "הפרשת הרעלנים הזו מובילה לכך שהגוף יפתח קריסת מערכות כללית אשר תוצאותיה יכולות להיות הרות אסון. ברגע שהסינדרום מתפרץ ההחלמה ממנו תלויה במהירות האבחון. הטיפול שניתן הוא טיפול נמרץ - אנטיביוטיקה ותרופות להמרצת הדם".

עוד מציינת ד"ר סמואל כי לא כל אישה תחלה בתסמונות, וכי היא נתקלה בנשים רבות אשר שכחו טמפון. לדבריה, תסמונת ההלם הרעלי היא לא תופעה נפוצה כלל. "אני שמעתי על שני מקרים בעיתונות אבל מעולם לא ראיתי אחד באופן אישי. ברור שהדבר הזה עלול לקרות לכל מי שלא מקפידה על שימוש נכון בטמפון", היא אומרת.

זה כנראה מה שקרה גם לצעירה נוספת בת 18 שאובחנה כחולה בתסמונת ואושפזה בבית החולים לפני יומיים בלבד. מצבה מוגדר קל עד בינוני ובמגמת שיפור, והיא צפויה להשתחרר בימים הקרובים לביתה. "זה מאוד תלוי בגוף של כל אחת" מסבירה ד"ר סמואל: "יכול להיות שהיא פונתה קצת יותר מוקדם או שהמערכת החיסונית שלה הייתה קצת יותר איתנה"

להשתמש בטמפון עם כושר הספיגה הנמוך ביותר

נדמה כי תופעת השימוש הלא נכון בטמפון היא הרבה יותר רחבה ממה שנדמה לנו: "גם אני וגם גניקולוגים אחרים נתקלים באלפי נשים שאינן מחליפות את הטמפון בצורה תדירה, ובעקבות זאת סובלות מתופעות לוואי שונות", אומרת ד"ר סמואל, אך מבקשת להרגיע את ציבור המודאגות: "חשוב לקחת הכל בפרופרציות. יכול להיות שעכשיו תהיה הרבה היסטריה סביב זה אבל צריך לזכור שהטמפון אכן מאפשר לנשים שיפור רמת חיים בזמן המחזור - פשוט צריך להשתמש בו עם אחריות מסויימת".

ובכל זאת, בהנחה שאת משתמשת בטמפון, הנה כמה דברים שחשוב מאוד שתשימי לב אליהם:

1. ריח רע דורש בדיקה ומומלץ בהחלט ללכת להיבדק.

2. השימוש בטמפונים בכל זמן שהוא לא זמן המחזור הוא אסור
: "מדובר בתופעה שחשוב למגר.הדבר הזה נובע מאינטרפטציות של נשים שונות להתמודדות עם הפרשות גוף. אך חשוב לדעת ששימוש בטמפון בכל תקופה אחרת  מייבש את הנרתיק ומיותר".

3. השתמשי בטמפון בעל כושר ספיגה נמוך ביותר

4. החליפי טמפון כל 4-6 שעות

5. אל תשני עם טמפון בלילה

6. גילית פריחה באיזור בו החדרת את הטמפון? הוציאי את הטמפון מיד ותפני לקבלת טיפול רפואי.

>> "בנות, כמה אפשר לרדת בחמישה ימים של צום?":  ציטוטים קשים לעיכול של אנורקסיות ברשת