מיטת שיזוף (צילום: technotr, Istock)
מיטת שיזוף. ממש לא יותר בריא משמש | צילום: technotr, Istock

 מי שבוחרת להתעלם מהאזהרות בדבר סרטן העור כתוצאה מחשיפה לשמש, בטוח תקשיב אם נגיד לה שכיעור לכל החיים הוא גם תוצאה אפשרית. ומי שחשבה שמיטות שיזוף למינהן הן דווקא פחות מסוכנות, תעשה לעצמה טובה אם היא תפנים את הסיפור של קייטי אדווארדס, צעירה בריטית בת 22 שכל מה שהיא רצתה היה להשיג את הגוון הנכון בעונה החמה. רק שבמקום לצרוב את עצמה תחת השמש האנגליה העדינה, היא הלכה על האלטרנטיבה המהירה אך הלא פחות חמורה: מיטת שיזוף. אחרי שהקריבה עצמה לאורות הנאון והקרינה המסוכנת של המיטה, שבה הביתה הגברת מאושרת ועליצה וניגשה לשנת היופי שלה. כשהתעוררה בבוקר גילתה אדוארדס לתדהמתה גוף שזוף למהדרין לצד זוג עיני פנדה לבנות ונפוחות. אבחנה רפואית גילתה כי מדובר בנזק קבוע לעור. עוד בגזרת העוויתות: פסים לבנים וכעורים על צווארה של האומללה שלא תואמים כלל וכלל לגוון עורה. לא המראה אליו כיוונה, יש להניח, כשניגשה לטיפול היופי שלה.

מיטת השיזוף אינה זרה לגברת אדווארס, אמא לשניים מצ'שייר. למעשה, בתשע השנים שחלפו בילתה המכורה במכון שיזוף שלוש פעמים בשבוע, כשכל סשן ארך תשע דקות. מה שכן, היא מעולם לא השתמשה בכיסוי העיניים המומלץ. בפעם האחרונה שהיא קפצה למכון, היא החליטה לגוון ושמה את המשקפיים המיועדים. 

אין תמונה
קייטי אדווארדס ועיני הפנדה. מתוך www.dailymail.co.uk


לאחר ההתנסות הכואבת, פורשת אדווארדס מתעשיית השיזוף כשהיא דואגת להזהיר את כל מי שרק אפשר. "למרות שמעולם לא השתמשתי בכיסוי העיניים, השתדלתי לנהוג באחריות. עד שלפני חודשיים, נשכבתי במיטת השיזוף, וכשהבטתי בעצמי לאחר מכן, התגלה בפניי המחזה המזוויע הזה. הצוואר שלי החל להתקלף, עד שבסוף נוצרה פיסת עור לבנה אחת גדולה", אמרה לדיילי מייל. "עברתי כמה בדיקות ושמחתי לגלות שלא מדובר בסרטן העור, אבל התקרית הזטת לחלוטין שינה את חיי. אני לא יכולה לצאת מפתח הבית מבלי למרוח מייק אפ או לשים משקפיים. איבדתי את הביטחון העצמי שלי לחלוטין והגעתי למצב שאני נוטלת כדורים נגד דיכאון".

לא נעים להגיד אמרנו לך

למרות הדיכאון, אדוארדס מבקשת לצאת בהצהרה מרגשת לכל מי שקוראת ושומעת: "המסר שלי עבור כל אלה ששוקלים להשתמש במיטות שיזוף הוא אל תעשו את זה. במקום, השתמשו בתחליפים מלאכותיים – אל תעברו את מה שאני עברתי".

קת'י בנקס, דוברת מטעם ארגון מיטות השיזוף, דיברה להגנתן של המיטות: "שימוש קבוע של שלוש פעמים בשבוע למשך זמן כה רב הוא מסוכן ואף מטופש". מיותר לציין שאף אחד לא ממש טרח לומר זאת לגברת אדווארדס כשגלגלה לחברות השונות סכום נכבד של כסף כל פעם שנשכבה שם להנאתה.

פרופסור ג'ון הוק, דרמטולוג שמתמחה בפגעי השמש, אמר כי הנזק שנגרם לאדוארדס מזכיר במידה רבה מחלת עור הנקראת בהרת. מדובר בהפרעה אשר מתרחשת כאשר תאים נפגעים מהשמש ונעשים לבנים. לצערה הרב של אדוארדס, אין טיפול משביע רצון שיחזיר לה את הצבע לפנים.

קצת לא נעים לומר אמרנו לך, בכל זאת - האומללה נאלצת להסתובב עם עם שני זרקורים לבנים במקום עיניים. אבל אילו רק הייתה משכילה לקרוא אחת ליומיים את הדיווחים אודות סכנות השיזוף והחשיפה לקרני השמש (כן, גם ובמיוחד כשהן מגיעות בצורה של מנורות נאון במיטת שיזוף), כל הסיפור הזה היה נמנע. לבינתיים, נוכל להמליץ לה על כמה תכשירי יופי כמו מייק אפ טוב (אנחנו בטוחות שהיא יכולה למצוא איזו המלצה של המגהצת). ואת, שעוד לא מסתובבת עם נזקי שמש חמורים, מוזמנת להכיר כמה דברים חדשים וחשובים על חשיפה לשמש והתגוננות מפניה