מחר זה קורה. אחרי מסע בחירות מתיש וארוך ברק אובמה, נשיא שחור ראשון ושווה בהחלט, עומד לתפוס את כס הנשיאות של מי שעדיין אחת האימפריות הגדולות בעולם. אבל אם נשפוט לפי הבאזז שרץ בימים האחרונים ברחב הרשת, אז אובמה הגבר ממש לא מעניין אף אחד. מי שגונבת לו את ההצגה היא אשתו מישל, שהופכת לאייקון אופנה ויוצרת הרבה מאוד רעש תקשורתי סביבה. ואם נדייק: סביב השמלה שתלבש בטקס ההשבעה. כי אחרי הכל, כמה אפשר לדבר על הבחירה בנשיא שחור?

אז מה באמת תלבש הגברת הראשונה של ארצות הברית של אמריקה? איזה מעצב יעמוד מאחורי השמלה? ואיך היא תיראה? אלו הם רק חלק מהשאלות הרבות שעולות ברשת סביב הסוד הגדול. ועם כל הדיבורים האלה, אפשר בקלות לחשוב שטקס ההשבעה הוא רק משחק מקדים לחשיפת השמלה.

נשיא שחור באמריקה. ברק ומישל אובמה (צילום: Gettyimages IL, Getty images)
אובמה בשמלה של נרסיסו רודריגז. האם היא תבחר בו שוב? | צילום: Gettyimages IL, Getty images


ואיפה שצצות שאלות – מוכרחות גם להיות תשובות, והיו לא מעט כלי תקשורת שהרימו את הכפפה. אתרים רבים ומגזיני אופנה יצאו בסקרים ותחרויות שמלות. האתר WWD למשל, פתח בתחרות מעצבים שיעצבו את שמלת ההכתרה של הגברת. ולא סתם מעצבים חברות – אנחנו מדברים על 40 השמות הגדולים מהעלית של העלית בתחום האופנה. מוניק לולייה למשל הציעה שמלה אדומה ומפוארת בעלת כתף אחת, קרולינה הררה הלכה על שמלה הדוקה וירוקה שמחמיא לגוון עורה של אובמה ובטסי ג'ונסון החליטה להיות פטריוטית ושרטטה שמלה בצבעי הדגל עם פרח ענקי תקוע אי שם על הכתף. עוד בין המעצבים קארל לגרפלד, דיאן פון פירסטנברג, מרק ג'ייקובס והרשימה עוד ארוכה. הגולשים הצביעו בידיים, ובאתר נרשמו יותר מ-3 מיליון כניסות.

הסוד הכי שמור בבית הלבן

מאז שהצהיר ברק אובמה על מועמדותו לנשיאות ארה"ב, אנשים החלו לשים לב לאישה בעלת הסטייל והשיק המודרני והאלגנטי שלצידו. במהלך מסע הבחירות הפתיעה אובמה בשלל תלבושות יפהפיות, מוקפדות ונכונות למעמדה של מעצבים שונים, ואף הגדירה את עצמה כמי שלובשת מותגים זולים יחסית כמו גאפ ו- H&M. כמה מיתון מצידה.

מה כל כך מיוחד בגברת אובמה שהיא גוררת סקרנות גדולה כזאת מצד אמריקה, אתן שואלות? ובכן, אחרי 20 שנה של תעודת עניות אופנתית בבית הלבן, העם דורש קצת סטייל כמו שהיה בימים היפים של ג'קלין קנדי. מסע בחירות עשוי להיות מאוד מתיש ואפרורי, וקצת טאץ' של צבע כנראה מעניק זריקת עידוד ועניין לקהל הבוחרים.

אז מה באמת תלבש אובמה? ובכן, בעוד שנשות הנשיא הקודמות חשפו את מלבושם ימים לפני ההשבעה, במקרה הנדון מדובר בסוד כמוס שייחשף רק בערב ההכתרה עצמו. מה שאומר שיש לנו כ-24 שעות להמתין בשקיקה. הצפי בדבר השמלה שתיבחר עומד על כך שהיא תהיה פשוטה ואלגנטית, ומעוצבת על ידי מעצב אמריקאי. מקור ממוקד יותר חושב שהמעצב שיעמוד מאחורי התגלית הגדולה יהיה נרסיסו רודריגז החביב על אובמה – היא לבשה חליפת פסים שלו באחד מהנאומים שלה וגם את השמלה אדומה-שחורה) שעטתה על עצמה בנאום הניצחון. בשיקגו טריביון טענו שהיא תבחר דווקא במעצבת חביבה עליה במיוחד מריה פינטו, אבל כשזו נשאלה היא ענתה כצפוי: "אין תגובה".

מישל אובמה (צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL)
בשמלה של מריה פינטו מימין, ובשמלה הסגולה שזיכתה אותה במעמד הנחשק: מלאת סטייל | צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL