אמצעי התקשורת באמריקה זכו לעוד סיבה לרטון: ולא בגלל איזו אמירה של אחמדינג'אד או בגלל שהכלכלה בקריסה, הפעם היו אלה סניקרס. הסניקרס של מישל אובמה.

קולאז' מישל אובמה והסניקרס (צילום: רויטרס)
לא שמעתם מה קרה. האישה הראשונה העזה לנעול נעליים ב-540 דולר. אין לה לב? | צילום: רויטרס

הגברת הראשונה הגיעה בשבוע שעבר להתנדב באירוע אריזת מזון בוושינגטון, בהשתתפות נשות הקונגרס ו-1,000 סטודנטים שאורזים חבילות לרעבים. היא לבשה, כרגיל, קרדיגן של J.crew ומכנסי קפרי מכותנה, אבל לרגליה נצצו זוג נעליים ספורטיביות למדי – סניקרס בזמש אפור, עם כיפה סגולה מטאלית ושרוכי סאטן. קז'ואלי מדי? ספורטיבי מדי? ביזארי מדי? כנראה שלא זה מה שהטריד את האמריקאים. העבודה שמדובר בנעליים של 540 דולר, שהן "בהחלט לא מייצגות את מצב הכלכלה" כפי שאמר אחד העיתונאים של רשת פוקס, היא זו שפשטה כמו אש בשדה קוצים בתקשורת, שרק מחכה לאיזו פדיחה אופנתית מצד אובמה.

הסניקרס שנמצאים במרכז תשומת הלב הם של בית האופנה הצרפתי לנווין – אחד ממותגי האופנה החמים שיש, הרבה בזכות מעצב העל העומד בראשו, אלבר אלבז המאוד משלנו. הנעליים הם הטרנד החם לאביב שיצא מלנווין, והן כמעט קאלט אצל סלבס וחובבות אופנה מושבעות שגם יכולות להרשות אותן לעצמן. בניו יורק דיילי ניוז סבורים שאובמה השיגה את שלה בבוטיק איקראם בשיקגו, משם היא רוכשת את רוב בגדיה. אבל סביר להניח שאחרי שהיא התהלכה בהן, זה יהיה בלתי אפשרי למצוא זוג כזה עלי אדמות.

שותלת פרחים בגינה של הבית הלבן

אבל לא לשם האופנה והטרנדים התכנסנו - השאלה הבוערת שמטרידה את התקשורת היא האם 540 דולר זה סכום מופרך לשלם על סניקרס, בטח לאירוע התנדבות למען עניים, והאם ראוי שהבית הלבן יממן את זה. "הן בסך הכל נעליים", הגיב דובר הבית כשכמה עיתונאים חשדנים ביררו על המחיר הגבוה. חוץ מזה, הבית הלבן סרב להגיב לידיעה. כמה אמצעי תקשורת דווקא יצאו להגנתה של אובמה וטענו שהגברת הראשונה הרבה פעמים שותלת פרחים בחצר הבית הלבן, ויוצאת לטיולים עם הכלב, לכן היא בהחלט חייבת נעליים נוחות, ואין מניעה שהן גם יהיו טרנדיות.

הסניקרס של מישל אובמה (צילום: רויטרס)
הסניגוריה פותחת פה: הגברת אובמה זקוקה לנעליים נוחות. בתמונה: נעלי הסניקרס של לנווין | צילום: רויטרס
"קמתי ב- 5:15 בבוקר לטייל עם הכלבלב", התבדחה מישל עם התקשורת, "ככה היום שלי מתחיל". זאת אולי נשמעת כמו הצטדקות, אבל לא ברור למה אובמה צריכה בכלל להצטדק. כי מה שהאמריקאים שוכחים, זה שמישל היא אחת הנשים הראשונות הצנועות שהם ידעו. במקום לבזבז הון עתק על בגדי הוט קוטור מנקרי עיניים של מעצבי על כמו שאנל ואוסקר דה לה רנטה, אובמה מעדיפה מעצבים צעירים ואלמונים יחסית; היא בדרך כלל לובשת בגדים של ג'יי קרו – רשת בגדי מעצבים כל אמריקאית שיחסית אפשרית לכל כיס, והיא אפילו הודתה בעבר שיש לה שמלות מגאפ ו-H&M. אז על מה כל המהומה? כנראה שהאמריקאים נבהלו מעודף הפרגון שהם מעניקים למישל, מה גם שאם אפשר להיות מעט קטנוני וצר עיניים, אז למה לא באמת?