רגליים חלקות של אישה (צילום: dolgachov, Istock)
רגליים חלקות לרווחה. הקיץ מגיע ואיתו הדרישות | צילום: dolgachov, Istock

כתופעה שנמצאת על גבול השפיות הדק שבין תחביב לאובססיה נשית, הסרת שיער והתשוקה לגוף חלק ונקי משיער קיימת בכל תקופה ותרבות – לא רק במערב ובמאה האחרונה. בהודו, למשל, יש מסורת עתיקת יומין שבה מורחים את רגליהן של ילדות בכורכום, שלפי האמונה מונע צמיחה של השיער. אצל נשים ונערות חוסר איזון הורמונלי עלול להשפיע על כמות השיער בגוף ובפנים, ואצל גברים עודף שיער גוף הוא אולי לא אסתטי במיוחד, אבל מעיד על כמות גבוהה של טסטוסטרון, הורמון שקשור גם לחשק המיני וליתרונות מאצ'ואיסטיים נוספים.

ואכן, לצד טכניקות הלוחמה והמניעה המסורתיות של הסרת שיער, אפשר למצוא היום לא מעט גברים שנדבקים בתשוקה להיות חלקים, ומגוון שיטות ומכשירים, חלקם ותיקים יותר וחלקם חדשניים, שעוצבו ויוצרו במטרה למגר ולהשמיד, זמנית או לצמיתות, את שיער הגוף.

חלקה בזול: גילוח וקרם

לדבר על גילוח בפומבי זה כמעט לא פוליטיקלי קורקט, אבל למרות שמדובר בדרך מאוד לא אלגנטית ומאוד לא אופנתית יש בה יתרונות: לגלח אפשר מכל מקום בגוף, בכל רגע, בלי הכנות מוקדמות. למרות שלכאורה זוהי השיטה הזולה ביותר להסרת שיער – מבית השחי, הרגליים, הפנים והחזה אצל גברים ואפילו הידיים והמפשעות – מסתבר שבטווח ארוך מדובר בהוצאות מצטברות שעולות על השיטות האחרות. חיסרון נוסף מתגלה בבעלי עור רגיש – אצלם עלולים להופיע פצעונים ואפילו פריחה, במיוחד אם לאחר הגילוח מותז על העור ספריי כלשהו (דאודורנט, אפטרשייב, בושם).

אישה מורידה שערות עם סכין (צילום: Valua Vitaly, Istock)
לא כואב אבל גם לא מי יודע כמה פרקטי. הסרת שיער בגילוח | צילום: Valua Vitaly, Istock
עלות: בין 5 שקלים לסכין פשוטה ועד 100 שקל ומעלה לכמה סכינים מעוצבות וארגונומטריות.
יעילות
: 100 אחוז מהשיער נעלם ליומיים, בהנחה שהסכין חדשה ומספיק חדה.
כמה כואב
: אם נזהרים, בכלל לא.
כל כמה זמן
: תוך יומיים שלושה מופיעות נקודות כהות של השיער הצומח, שנראות בעין בלתי מזויינת.

בשוק  קיימים גם קרמים להסרת שיער, שמהווים פתרון שמיועד למי שחושש/ת מסכינים או לאוכלוסייה דתית שנשמעת לציווי שלא להעביר תער על הגוף. טווח המחירים ופעילות הקרם זהים לאלו של הסכין – הקרם מסיר את כל החלק של השערה שנמצא מעל פני העור, ולא משפיע על החלק שנמצא מתחתיו, כולל השורש.

מרוטה ודואבת: שעווה

דרגה אחת מעל הגילוח ניצבת הסרת שיער בשעווה, או בגירסותיה הנוספות הסוכר והפינצטה. גם כאן אין צורך בתארים מתקדמים כדי לגשת למלאכה. את השעווה אפשר לעשות במכון, כלומר לתת לקוסמטיקאית מנוסה למרוח, לתלוש ולהרגיע, וניתן לרכוש בפארמים ואפילו בסופר רצועות שכבר מרוחות בשעווה, או שעווה שמצריכה חימום במיקרוגל. במקום הרצועות הקנויות אפשר להשתמש בבד כותנה, גזור בהתאמה לאזור בגוף שמיועד להסרת שיער – כל הגוף אצל בנות, חזה-גב-כתפיים אצל בנים.

בחורה מורידה שערות בשעווה (צילום: AntonPZoghi, Istock)
מרגיש כמו תרנגולת מרוטה. על שעווה, סוכר ופינצטה | צילום: AntonPZoghi, Istock


גרסת הסוכר מסובכת יותר ומצריכה בישול, ושיטת הפינצטה מתאימה לטיפול באזורים מצומצמים: שפם וגבות. סביב השעווה והסוכר המסורתיות קיימות לא מעט תיאוריות. מצד אחד יש הטוענות שהמריטה גורמת לוורידים ברגליים לצאת החוצה (בגלל פעולת התלישה), ומצד שני – יש שטוענים שהן מדללות את כמות השיער בשימוש ממושך. אף אחת מהתאוריות לא הוכחה (עדיין) מדעית.

עלות: שעווה – 15-100 שקל, פינצטה – 30 שקל ומעלה למוצר איכותי ועמיד.
יעילות
: תלויה ברמת המקצועיות של התולש/ת.
כמה כואב
: כואב – במיוחד במפשעות ובחלק הקדמי של הרגליים, ובמיוחד אצל מתחילות, שגם מתעטשות בהוצאת גבות.
כל כמה זמן:
שבועיים-חודש, תלוי בקצב צמיחת השיער של כל אחת ואחד.

מכשירים חשמליים

מסירי שיער חשמליים למיניהם שמיועדים לשימוש ביתי (אפיליידי, סופט אנד איזי) נותנים תוצאות דומות לאלו של השעווה, הסוכר והפינצטה.

עלות: בין 115 ל-400 שקל למכשיר – אחריות לשנה.
יעילות
: פחות מלכלך משעווה ולוקח, בסך הכל, אותו זמן.
כמה כואב
: כואב, אבל עם הזמן פחות.
כל כמה זמן:
תדירות השימוש זהה לזו של השעווה - מדובר, שוב, בטכניקה שתולשת את השערה מהשורש.

אישה מורידה שערות עם מכונה (צילום: istockphoto)
מרעיש, ביתי ופחות מלכלך משעווה. הסרת שיער במכונה | צילום: istockphoto

הסרת שיער לצמיתות

עבור אלו שלא מסתפקים בהעלמה של השיער למראית עין או באופן זמני, קיימות שיטות שמגיעות מתחום האסתטיקה הרפואית ונקראות הסרת שיער לצמיתות. כאן מדובר על טיפול שורש שעובד על הרס פרמננטי של שורש השערה, למרות שאין עדיין שום שיטה שיכולה להבטיח הסרה של מאה אחוז ולמרות ששינויים הורמונליים עשויים לגרום לתחייה מחודשת, גם אם חלקית, של שורשי שיער שכבר מתו. הכירו את הלייזר, האינפרה והאפילציה - שלוש טכניקות שגורמות לכל שערה לסמור מפחד, ונחשבות בטוחות אם מפקידים אותן בידיהם של מומחים.

אפילציה: בעיקר כטיפול משלים

הסרת שיער באפילציה עובדת על הרעיון שכאשר מונעים משורש השערה את אספקת הדם שמעבירים לו הנימים, הוא פשוט מת. בשיטה הזו, מחט חשמלית דקיקה מוחדרת אל השורש של כל שערה ושערה והורסת את הנימים הקטנים שמספקים את הדם, באופן שלא פוגע בתפקודים חיוניים של יתר התאים בסביבה.

עלות: 20-40 שקל לחמש דקות טיפול.
יעילות
: יעיל כטיפול משלים לשיטות אחרות של הסרת שיער לצמיתות, או לאזורים קטנים.
כמה כואב:
מעקצץ.
כל כמה זמן:
אמור להחזיק לכל החיים.

הסרת שיער בלייזר

הסרת שיער בלייזר מתאימה כבר לאזורים נרחבים יותר: החל במפשעות ועד רגליים. המטופלים האידיאליים ללייזר הם גברים או נשים בהירים, בעלי שיער עבה וכהה, שלא סובלים מבעיות הורמונליות או ממחלות שפוגעות ביכולת הריפוי של העור כגון סוכרת, ויטליגו ועוד, ולא מתכוונים להיכנס להיריון או להניק.

מי שעונה על ההגדרות האלה יזדקק לחמישה עד שמונה טיפולים כדי להסיר 85 אחוז מהשיער באזור המטופל. כל אלו שאצלם צבע העור דומה לצבע השיער, או שגופם מצמח שיער דליל ודק במיוחד, יזדקקו למספר גדול יותר של טיפולים כדי להגיע לאותה תוצאה – 12 לכל היותר. מומלץ שלא להשתזף לפני טיפולי לייזר כדי לאפשר לקרן להבחין בפיגמנט השיער. אנשים שגופם נוטה לפתח הצטלקויות עלולים להגיב לטיפולי לייזר ברגישות יתר, ועורם עשוי להיות מושפע מעוצמת הקרן.

אישה מורידה שערות עם מכונה (צילום: Bulent Ince, Istock)
מעצקץ וצורב, אבל בעל תוצאות לאורך זמן. הסרת שיער בליידר | צילום: Bulent Ince, Istock

עלות
: 800 שקל ומעלה לאזור.
יעילות
: כ- 85 אחוזים מהשיער מוסרים לצמיתות, או לפחות כל עוד לא חלים בגוף שינויים הורמונליים קיצוניים - יתר השיער הופך דליל ופלומתי.
כמה כואב
: מעקצץ וצורב - חומרי קירור, הרגעה ומשחות אילחוש מושמים בכל טיפול.
כל כמה זמן
: אם אין הפתעות – פעם בחיים.

הסרת שיער באינפרא

גם הסרת שיער בשיטת IPL או בקרן אור אינפרא אדומה, עובדת על הרס שורש השערה, ובדומה ללייזר גם כאן אורך הגל נקבע בהתאם לפיגמנט ולצבע השיער לעומת צבע העור. בעבר היה יתרון מובהק למכשירי האינפרא בכך שניתן היה להתאימם גם לבעלי עור כהה ושיער כהה, אך היום ישנם מכשירי לייזר שיכולים לעשות את אותה העבודה, לעתים בפחות טיפולים.

אין תמונה
למי שרוצה את זה בבית: מכשיר Silk’n. רק 2000 שלך והוא שלך
עלות: 500 שקל ומעלה לאזור קטן.
יעילות
: בדומה ללייזר, גם כאן יש לבצע את הטיפולים בתקופה מסויימת של מחזור צמיחת השיער כדי להשיג מקסימום יעילות.
כמה כואב:
לא נעים, ולאחר הטיפול עלולה להיות אדמומיות ורגישות בעור. ניתן לאלחש או להרגיע בעזרת משחות.
כל כמה זמן:
הטיפול בנוי מסדרת מפגשים, עד להשגת התוצאות המובטחות - לרוב מדובר על הסרה של סביבות שמונים אחוזים מהשיער.

 בנוסף למכוני הסרת שיער למיניהם, בשנים האחרונות ניתן למצוא גם מכשירים ביתיים העושים שימוש בחום או באינפרא. על מכשירים אלה ניתן למנות את מכשיר ה-Silk’n ומכשיר ה-No-No. שני המכשירים זוכים לתגובות טובות, אך מחירם גבוהה יחסים: 2,000 שקל למכשיר ה-Silk’n, העושה שימוש בטכנולוגיית האינפרא, ו-850 שקל  למכשיר ה-No-No, שעושה שימוש בטכנולוגיית חום המשבשת את תפקוד שורש השערה.

>> למדריך המלא לטיפולים נגד צלוליט