איימי ווינהאוס (צילום: Simone Joyner, GettyImages IL)
לפני הכל תסתרקי. איימי וויינהאוס לא מפנימה | צילום: Simone Joyner, GettyImages IL

 כולנו חופפות. כולנו אוהבות ריח ספציפי של שמפו ומאמינות שהחוק נגד יציאה מהמקלחת בלי מרכך חייב כבר לעבור בכנסת. אבל למרות שאת בטוחה שאת יודעת הכי טוב מה השיער שלך אוהב, אז לא בטוח שמה שהוא אוהב גם עושה לו טוב (אנחנו, למשל, אוהבות לטחון שוקולד). בקיצור, הגיע הזמן לשאול את עצמך: האם ידך קלה על השמפו? האם את פראית ואובססיבית למרכך? האם את אוהבת את זה חם וארוך או קר ומהיר? האם את מבינה בכלל מה אנחנו רוצות? נסביר: יש דרך טובה לחפוף את השיער ויש דרך עוד יותר טובה לחפוף אותו, כזאת שתעזור לו להיראות יותר טבעי ועשיר ונינוח. כן, בדיוק כמו שאלוהים התכוון.

תחילה נסדוק סוג של מיתוס. יש הטוענים שחפיפה יומיומית מזיקה לשיער מאחר שהיא מתישה אותו ומחדירה חומרים כימיים מיותרים לקרקפת. אבל רגע לפני שאת מגלה את הקונדישינר, תזכרי שכל שיער לגופו. "במידה שמדובר בקרקפת מאוד שומנית, מומלץ לחפוף מדי יום על מנת להוריד את שכבת השומן ולהשאיר את הקרקפת והשיער במצב בריא", אומרת אביטל כהן, מנהלת תחום שיער בלוריאל פריז. על אותו עיקרון, אם השיער שלך מאוד יבש ודק, אז עדיף שתתני לו לנוח בין החפיפות.

ומילה כללית לפני שנתחיל – שיער הוא יצור עדין למדי שנוטה להישבר בקלות. לכן מה שלא תעשי, תנסי להיות עדינה איתו. חדל עם ההברשות הפרועות שתולשות אותו, השפשופים המסיביים של המגבת, ואם את ממש רוצה להשקיע נסי לבדוק את ציפית המשי הזאת. בינתיים, בואי לראות את חמשת השלבים לחפיפה נכונה.

1) בין אם מדובר בחפיפה יומיומית, או פעמיים בשבוע, הדבר הראשון שכדאי לעשות לפני החפיפה הוא לסרק את השיער (יותר נכון את קן הציפורים שאתמול בלילה היה השיער שלך) ולהתיר את אוסף הקשרים. ככה יהיה לך יותר קל לחפוף ומצב הקשרים לא יחמיר. 

2) אחרי שסיימת להבריש את השיער בעדינות את יכולה להרטיב אותו היטב מתחת לזרם. אם את ממש רוצה להשקיע, תרטיבי אותו לראשונה עם מים חמים – אלה פותחים את קשקשת השערה ומנקים את הפריזורה מהשומניות והלכלוך שאגרה במהלך היום. לאחר מכן, מומלץ להרטיב את השיער בפרץ מים קרים כדי לסגור את הנקבוביות ולהעניק ברק טבעי לשיער.

3) אחרי שפתחנו וסגרנו נקבוביות, הגיע העת לניקיון היסודי: שלב השמפו. הדרך המומלצת היא למזוג את הכמות הרצויה מהנוזל אל כפות הידיים, לשפשף את ידייך האחת בשנייה ולפזר את השמפו על הקרקפת ולא על קצוות השיער. הסיבה היא שהשמפו מייבש את קצוות השיער וגורם לשערות להישבר. כמו כן לא מומלץ לקרצף ולשצף את כל שערותייך בפראות, שכן זה מוביל לקשרים. נסי לעסות בעיקר את הקרקפת וללטף בעדינות את שאר השערות עם הקצף מהשמפו.  

קשרים בשער- בחורה במגבת מורחת מרכך על שער רטוב
בתמונה: אחת שהפנימה | צילום:
4) אין הרבה נשים שאנחנו מכירות שיוותרו על שלב המרכך: למרות שהגישות כלפיו חלוקות – יש הטוענים שהוא דווקא מייבש את השיער – הרי שלפי מבחן התוצאה, לרוב אנחנו יוצאות מהמקלחת עם שיער קטיפתי ורך. "לאחר חפיפה עם שמפו הנקבוביות פתוחות, השיער נראה פחות טוב, וזקוק ללחות", מסבירה כהן, "לכן חשוב להשתמש במרכך כדי לסגור את הקשקשת ולרכך את השערה". את המרכך (כמות קטנה מספיקה) הניחי על קצוות שיערך ולא על הקרקפת. תני לו זמן לעשות את העבודה (המחמירים אומרים 10 דקות, אנחנו מוכנות להתפשר על חמש). לאחר מכן שטפי שוב, בעדינות.  

5) חשבת שסיימנו? חכי, צריך גם לייבש. מדובר בתהליך שאין לזלזל בו. שיער רטוב הוא שיער מפונק, אז עשי לעצמך טובה ואל תשפשפי את המגבת על ראשך כאחוזת אמוק. אלא אם כן את חולה על קשרים ושיער שבור כמובן. במקום זה סחטי את השיער שלך בעדינות מרבית, הספיגי אותו במגבת לכמה רגעים והניחי לו. הגישה הטבעית תומכת בלא לגעת בשיער כלל וכלל, ובטח שלא לסרק אותו אלא לתת לו להתייבש בעצמו ובצורתו הטבעית. "אם את חייבת להסתרק, מומלץ שתעשי זאת בעזרת מסרק בעל שיניים רחבות במיוחד ולא בעזרת מברשת שקורעת את השערה", מסכמת כהן.

6) כעת את מוזמנת להתעלל בו איך שאת רוצה. רק בעדינות, כן?