דנה (שם בדוי), אקדמאית בשנות השלושים לחייה ממרכז הארץ, הלכה ערב אחד להרצאה על יהדות וחזרה בתשובה בתל אביב. היא לבטח לא חשבה שהרצאה אחת תשאב אותה לתוך כת שתוך חודשים ספורים תגרום לה להפוך לשפחת מין. אבל מאז, חלום הבלהות הזה לא מפסיק לרדוף אותה.

"אם זה קרה לי זה יכול לקרות לכל אחת. נשאבתי לזה. האמנתי בכל ליבי שאני מסייעת להביא את הגאולה לעם ישראל, לעשות תיקון בעולם", היא סיפרה למקורביה. "לדוד (דוד דבש, המכונה דוד "הכי טוב", ראש הכת – ש"א) הייתה אש בעיניים. הוא מסוגל להטריף כל אחד ולגרום לו ללכת שבי אחריו. הוא מלא בקסמים, והוא פשוט כישף אותי ואת האחרות. לא ידעתי לאיזה גיהינום נכנסתי. בחלומות הכי שחורים שלי לא העליתי בדעתי שיהפכו אותי לשפחת מין, לרובוטית שעושה כל מה שאומרים לה. גרמו לי ולנשים האחרות להשתמש בחשיש, באקסטזי, והשקו אותנו באלכוהול. זה הזוי כל מה שקרה לי. רק עכשיו אני מתעוררת מהחלום הרע הזה. רק עכשיו אני מבינה עד כמה הייתי מטומטמת".

על פי החשד, חברי הכת, ובראשם דוד דבש, הצליחו לפתות כ-15 נשים במשך כארבע שנים ולסרסר בהן כאוות נפשם. קריית ארבע, שבימים כתיקונם עולה לכותרות בנסיבות אחרות לגמרי, סוערת וגועשת בימים אלה בעקבות החשיפה של המקרה. שש נשים כבר מסרו עדויות מזעזעות במשטרה על מה שהתחולל בתוך הכת, וזאת כנראה רק ההתחלה.

מלכודת דבש

בשנים האחרונות פועלים בתל אביב וביישובי גוש דן יותר ויותר רבנים ועמותות שעוסקים בחזרה בתשובה ובמתן הרצאות בתחום היהדות והקבלה. כך, למעשה, הגיעו נשים ממרכז הארץ לכת שראשיה מתגוררים בקריית ארבע. דבש נהג להופיע להרצאות אורח בחלק מהסמינרים לחזרה בתשובה, ושם, על פי החשד, נוצר הקשר בינו ובין הנשים.

"הייתי במשבר אישי בחיים, והחלטתי להתחזק מבחינה רוחנית כדי להתמודד עם זה ולצאת לדרך חדשה", שחזרה בחקירתה דנה (שם בדוי), אישה ממרכז הארץ, שהייתה באותם ימים חילונית. "מישהי המליצה על דוד דבש. היא אמרה שהוא מרצה על יהדות ועל חזרה בתשובה ושכדאי לי לשמוע אותו, כי הוא אדם מעניין מאוד. הלכתי כי לא היה לי מה להפסיד ופשוט נשביתי בקסמיו. הוא יודע איך למשוך אותך שלב אחר שלב למלכודת שלו. שר, מדבר יפה, מספר על החיים שלו ואיך התפרסם, מלא שמחת חיים. הוא יכול למכור קרח לאסקימוסים".

עוד סיפרה כי "בהתחלה הוא ממש לא דיבר על סקס כדרך של גאולת ישראל. לא היו דיבורים כאלה, אחרת אף אחת לא הייתה נשארת לשמוע אותו. הוא דיבר בהתחלה על התורה של רבי נחמן מברסלב, על החשיבות של שמחת חיים ואיך לבצע תיקון בעולם הזה כדי שיהיה לנו טוב בעולם הבא. נמשכנו לזה, ואני ושאר הנשים הפכנו להיות חלק מהקומונה של דבש והחברים שלו".

דבש, 60, הוא דמות ססגונית. אב ל-15 ילדים משתי נשים, שבעה מהם מאשתו הנוכחית אורה, בשנות ה-40 לחייה. גם היא חשודה במעורבות בכת. הוא גדל בבאר שבע ועבר לקיבוץ רביבים, שם היה ילד חוץ. את שירותו הצבאי העביר בסיירת שקד ולאחר מכן כחובש צבאי, ובשנות ה-80, בעקבות מות אחיו, הצטרף לחסידות ברסלב, שם החל להיות מוכר בשם דוד "הכי טוב", בשל תפיסת העולם האופטימית שלו שמגולמת במוטו שלו - "הכי טוב". במהלך השנים דבש הוציא כמה וכמה דיסקים של שירים חסידיים.

כת משיחית - דוד ''הכי טוב'' דבש (צילום: פלאש 90)
"הוא מסוגל להטריף כל אחד". דוד ("הכי טוב") דבש | צילום: פלאש 90

הוא עלה לכותרות לפני כתשע שנים, אז חברת ביטוח ישיר העלתה קמפיין פרסומי מצליח בכיכובו של השחקן משה איבגי, שדמותו זכתה לשם דוד "הכי טוב". דבש, שידוע בכינוי זה שנים רבות, הגיש תביעה נגד חברת הביטוח שהשתמשה בכינוי ללא הסכמתו, ובית המשפט פסק לזכותו פיצוי בסך 400 אלף שקל.

דבש, שמתגורר בשנים האחרונות עם אשתו והילדים בקריית ארבע וביישוב בת עין הסמוך לירושלים לסירוגין, חשוד שהקים את הכת יחד עם גד זראד, בן 47 מאשקלון - ועל פי משנתם של השניים הכת המשיחית דגלה בתיקון וגאולת ישראל על ידי שידול וסרסור צעירות לקיום יחסי מין עם גויים. זראד נהג לישון בקומת הקרקע בביתו של דבש בקריית ארבע, והשניים היו הרוח החיה מאחורי פעילות הכת.

שיטת הפעולה הייתה כזו: דבש היה מגיע מעת לעת לתל אביב, מרצה בפני נשים על נושאים כמו תיקון, חזרה בתשובה וגאולה בעולם הבא, במסגרת פורומים שונים שהוזמן אליהם. כדי לאתר את הקורבנות המתאימים, הפעילה הכת "ציידת", אישה נשואה ממרכז הארץ, כיום בחודש שמיני להריונה, שעל פי החשד תפקידה היה לאתר את הנשים שהיו במצב נפשי קשה, כאלה שאפשר יהיה לנצלן לצרכים מיניים.

"בהרצאות השתתפו גם רבניות שדיברו על הנושאים האלה, אבל דבש היה הדובדבן שבקצפת", סיפרה שירה (שם בדוי), עוד אחת מהנשים שנשאבו לכת, לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מחוז ש"י. "הוא כריזמטי מאוד. הוא דיבר על תורתו של רבי נחמן מברסלב ועל החשיבות שלה בהבאת הגאולה והמשיח. הנשים היו מוקסמות ממנו. הוא דיבר בטון כל כך משכנע, עד שנשים כמוני, שהיו במשבר נפשי קשה, הבינו שזו הדרך הטובה ביותר לצאת ממנו, לחזור בתשובה, לעשות תיקון. הוא הקרין אנרגיות חיוביות, הייתה לו מעין הילה כזו".

החולייה הקריטית באיסוף הנשים הייתה הציידת. "היא הייתה זו שתמכה בנו, עודדה אותנו, העניקה חום ואהבה, ניפחה לנו את האגו שאנחנו צדיקות", סיפרה אחת הנשים. "היא זו שהידקה את הקשר בינינו לבין דבש וזראד, ושכנעה אותנו שאין פסול בקיום יחסי מין עם גברים זרים וגם עם גברים יהודים נשואים, שזה יגרום לנו להגיע לדרגה רוחנית גבוהה מאוד, שנרגיש ניצוצות עילאיים שיצילו את עם ישראל ויביאו אותנו לגן עדן".

הנשים המשיכו להתגורר בבתיהן, אך חברי הכת הבהירו להן שהם רואים בהן בנות זוג שלהם לכל דבר ועניין, ולכן עליהן להיות זמינות עבורן. חלקן עבדו, למדו באוניברסיטה, ובזמנן הפנוי קיימו יחסי מין עם גברים שחברי הכת "שידכו" להן. "הם הסבירו לנו שכדאי לקיים יחסי מין איתם כי זה יעזור לנו בתהליך התיקון שאנחנו עוברות והחזרה בתשובה. שזה דבר חשוב ונעלה מאוד מבחינה רוחנית. האמנתי להם, לא הבנתי באותם רגעים שמדובר בניצול מיני", סיפרה אחת הנשים לחוקרים. "אחר כך אחת הנשים המקורבות אליו שכנעה אותי ונשים אחרות שהמצווה הכי גדולה והכי חשובה זה לקיים יחסי מין עם גויים. ככה זה נמשך כארבע שנים".

"הם היו מטורפים על כל הראש"

באורגיות עם הנשים השתתפו באופן קבוע גם שלושה גברים יהודיים, אך בחקירתם טענו כי לא ידעו כלל כי מדובר בכת שרוצה לקרב את הגאולה. לדבריהם, הם סך הכל השתתפו באורגיות להנאתם, וככל שהיה ידוע להם כך גם פעלו אותן נשים.

כת משיחית - נשים מתפללות  (צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL)
הנשים שוכנעו שלשכב עם גברים זו מצווה שתקרב את הגאולה | צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL

"הם ואחרים שפעלו בכת היו מסיעים אותנו ליערות בכל מיני מקומות בדרום הארץ ובמרכז, לפארקים, לשדות חקלאיים, לאתרי טבע, למלוניות באשדוד, לאשקלון, לבת ים, לתחנה המרכזית הישנה בתל אביב, לירושלים, מאתרים עבורנו גברים זרים, פועלים סודנים, אריתראים, ערבים, פלסטינים, כדי שיקיימו איתנו יחסי מין תמורת כסף", שחזרה אחת הנשים בחקירתה. "היינו עושות את זה בכל מיני מקומות מגעילים, במכוניות, במקומות שוממים. אני זוכרת שבאחד המקרים קיימתי יחסי מין עם חמישה פועלים זרים. דבש והחברים שלו נכחו כמעט בכל המפגשים האלה, צילמו בטלפונים הסלולריים את האורגיות שלנו. לפני כל אקט מיני הם דאגו להביא לנו סמים, קצת חשיש, אלכוהול בכמויות גדולות, כדי שנרגיש חלשות ומטושטשות. לפעמים זה היה על בסיס יומי. הרגשתי רע מאוד, אבל חשבתי שזו באמת הדרך לעשות תיקון, שאני במעלה רוחנית מאוד גבוה, שבזכות החסדים שאני עושה המשיח יגיע ויביא גאולה".

אישה אחרת סיפרה כיצד דבש וזראד נכחו במקום בעת שקיימה יחסי מין עם כמה גברים: "לא הבנתי מה הם עושים בתוך החדר כשאני מקיימת יחסים עם גברים. אבל הם אמרו שזה חשוב שהם יראו איך יש לי ניצוצות ורוחניות גבוהה לעלות למעלה מבחינה קדושה".

על פי החשד, דבש וזראד קיבלו כספים שהרוויחו הנשים, שמוערכים בעשרות עד מאות אלפי שקלים. עבור כל אקט מיני קיבלו הנשים בין 50 ל-200 שקל, שרובם זרמו לכיסם של השניים. היו גם מקרים בודדים שזראד ודבש שילמו לפועלים זרים כסף כדי שיקיימו יחסי מין, כולל אורגיות עם אותן נשים אומללות.

כמה מהנשים סיפרו בחקירתן שגברים החברים בכת כל כך התרגשו שהם קיימו יחסי מין עם פועלים זרים, ובזמן שצפו בהן עושות זאת, פשטו את בגדיהם וקיימו סקס ביניהם. "הם היו מטורפים על כל הראש. לא הבנתי שזה משהו לא בסדר. הייתי עיוורת", סיפרה אחת הנשים, "לפעמים הייתי כל כך מושפעת מסמים ואלכוהול שלא הבנתי מה אני עושה בכלל. לא יכולתי להתנגד. זה נטרל אותי. הרגשתי כמו סמרטוט רצפה, שכל פעם סוחטים אותו מחדש ומשתמשים בו".

מעדויות שש הנשים שעד עכשיו התלוננו במשטרה נגד ראשי הכת עולה כי הם קיימו יחסי מין עם מאות גברים, רובם פועלים זרים. שתיים מהנשים טענו שכאשר הן הבינו שהן הפכו לשפחות מין ורצו להפסיק את הקשר עם ראשי הכת, החלו לאיים עליהן ולנהוג בהן באלימות. "היו מכות, סטירות פה ושם, איומים. סחטו אותנו שיפרסמו סרטונים של אקטים מיניים שלנו עם פועלים זרים. פחדתי שהמשפחה שלי תדע על זה, אז המשכתי", שחזרה אחת מהן. "הם היו מאוד אגרסיביים כדי שלא נעזוב את הכת".

גלית (שם בדוי) גילתה לחוקרים כי "האיומים בדרך כלל עבדו. בכל זאת יש לנו משפחות וחברים וזה בעייתי שיראו את הסרטונים האלה. היינו טיפשות, כשיצאתי מהכת הזאת הבנתי עד כמה הייתי פסיכית שנכנסתי לזה בכלל".

חוקרי המשטרה בפיקודו של רב פקד אריק מרדכי, מעריכים כי ההחלטה לסרסר בנשות הכת עם פועלים זרים ופלסטינים נובעת מסיבה פשוטה: "הם חשבו על הכל. הסיבה לסרסר בנשים עם גברים זרים, ובעיקר פועלים זרים מדרום תל אביב, נועדה לכך שבמידה שהנשים יתלוננו נגדם במשטרה, לא נצליח לאתר את אותם גברים, מה שעלול לפגוע בחקירה. הם היו מסיעים את הנשים באקראי לכל מיני מקומות ברחבי הארץ בהתראה קצרה, ודואגים לחבר בינן לבין הפועלים הזרים. מדובר במקרה קלאסי של עבדות".

"זה רק קצה הקרחון"

הסוד הנורא היה כנראה ממשיך להישמר לולא ערנות שגילתה עובדת סוציאלית במועצת קריית ארבע. לפני כארבעה חודשים קיבלה אותה עובדת דיווח מוזר על ילדים קטנים שמסתובבים בשוק בחברון ללא השגחת הוריהם. הילדים היו של אחד מחברי הכת, ובמחלקת הרווחה ניסו לבדוק עם ההורים למה הילדים מסתובבים בלי השגחה לאור יום, ולא נמצאים במסגרת כלשהי. שמועות על פעילויות מסתוריות של דבש ומקרוביו כבר רחשו בקריית ארבע בתקופה האחרונה, וכשאנשי הכת לא שיתפו פעולה עם רשויות הרווחה, הבינו הגורמים האחראיים כי צריך לרחרח. 

במקביל, פתחו חוקרי המשטרה בחקירה סמויה בעקבות מידע שהגיע לגבי אחת הנשים, שסיפרה למשטרה על המעללים של דבש ושות'. בראשית השבוע עצרה המשטרה את דבש ואת זראד, את אשתו של דבש, את האישה ששימשה כציידת לאיתור הנשים, ואת שלושת הגברים הנוספים שהשתתפו בהרבה אורגיות ולכאורה חשודים בסיוע. החוקרים החרימו מחשבים וסמארטפונים שהיו שייכים לחברי הכת ושבהם נמצאו הסרטונים שתיעדו את הנשים באקט המיני לכאורה, והם בודקים את חשבונות הבנק ואת השיחות הנכנסות והיוצאות של חברי הכת כדי להגיע לעוד ועוד שותפים וקורבנות.

קריית ארבע  (צילום: ap)
שמועות על פעילות מסתורית של "הכי טוב" רחשו שם. קריית ארבע | צילום: ap

אשתו של דבש ו"הציידת" שוחררו למעצר בית כדי לטפל בילדיהן שנותרו ללא השגחה, ושלושת הגברים המסייעים שוחררו גם למעצר בית, לאחר שהודו בחקירתם כי היו שותפים לאורגיות עם הנשים, אך טענו כי לא ידעו שמדובר בכת משיחית שדוגלת בסקס כחלק מקירוב הגאולה. "החשודים היו מתקשרים אליי ומזמינים אותי לכל מיני מקומות להשתתף באורגיות. לא הבנתי מה עומד מאחורי זה. לא שאלתי שאלות. באתי בשביל הכיף", סיפר אחד מהם בחקירתו. 

דבש וזראד שמרו בהתחלה על שתיקה, אך ככל שהתקדמה החקירה, וחוקרי המשטרה הציגו בפניהם את הראיות, הם קשרו את עצמם לחלק מהמקרים, מה שהוביל לקידום החקירה. "כל יום אנחנו אוספים עוד ראיות ומידע על פעילות הכת", אומר גורם המקורב לחקירה, "בחלק מהמקרים מדובר על עבירות של עבדות, סחיטה ואיומים, סרסור נשים לזנות, אספקת סמים ואלכוהול. אנחנו מעריכים שהיו עוד נשים רבות שנפלו קורבן".

אשתו של אחד מחברי הכת אמרה לחוקרים כי בעלה לא ביצע שום עבירה פלילית. "זו לא סטייה מינית לשכב עם גויים, זו לא עבירה פלילית, זה מביא את הגאולה", הטיחה בחוקרים ההמומים. "זו לא בגידה".

בידי החוקרים יש די ראיות נכון לעכשיו להגשת כתב אישום נגד דבש וזראד וכמה מחברי הכת שהיו מקורבים אליהם, ומעצרם של השניים הוארך. המשטרה אף שוקלת לערוך בהמשך עימותים בין המתלוננות לבין זראד ודבש. סנגוריהם של השניים הכחישו את החדשות המיוחסים להם, ולבקשת עורכי הדין הורה בינתיים לשלוח את דבש וזראד לבדיקה פסיכיאטרית כדי לבדוק את כשירותם לעמוד לדין. בנוסף, נבדק כעת חשד לפיו אחד מחברי הכת תקף מינית שתי קטינות באופן אלים. 

"אני מקווה שהם ייענשו בחומרה רבה וישבו הרבה שנים בכלא", אמרה אחת הנשים למקורביה. "הם עשו שימוש ציני בדת כדי לנצל אותנו מינית, זה דבר נורא ואיום, עשו עלינו מניפולציות. אני מתביישת במעשים שלי אבל מבינה שנוצלתי בצורה מחפירה. לא האמנתי עד כמה יכולתי להיות טיפשה. ייקח לי כמה שנים, אם בכלל, כדי להתאושש ממה שעשו לי".

קצין משטרה במחוז ש"י טוען ש"זה רק קצה הקרחון בפרשה. בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים. אנחנו מבקשים מעוד נשים שנפגעו מהחשודים שלא יחששו להגיע אלינו ולהתלונן נגדם. העדויות ממש מזעזעות ומחרידות".

כת משיחית - נשים מתפללות (צילום: Shaul Schwarz, GettyImages IL)
"הציידת" חיפשה את הנשים שיהיה הכי קל לנצלן | צילום: Shaul Schwarz, GettyImages IL

המפקחת הארצית על כתות וזנות במשרד הרווחה, אפרת שרעבי, טוענת כי כל הסממנים מצביעים על כך שמדובר בכת לכל דבר ועניין, שניצלה מינית נשים תמימות ומשכילות. "בדרך כלל בחודשים הראשונים שבהן נשים נמצאות בתוך כת הן כמו בירח דבש. מרעיפים עליהן אהבה, חיבה, חום, חיזוקים, אומרים להן שהן חשובות. ואז לאט לאט מנהיג הכת מתחיל להחדיר להן את האידאולוגיה שלו שאמורה לכאורה להביא להם לישועה", טוענת שרעבי. "מבהירים לנשים שהן הגיעו למקום הנכון, והן לא מבינות שמאוחר יותר הן תשמשנה ככלי ביד היוצר, כפי שקרה במקרה של גואל רצון. כשהכל מתפוגג הן מתפכחות ואז עוברות תהליך ממושך עד שהן מבינות איך נוצלו מינית בחסות אידאולוגיה לכאורה דתית כדי לממן את פעילות הכת וראשיה".

לדבריה, בשנתיים האחרונות התקבלו תלונות ומידע על כ-20 כתות כאלה ואחרות הפועלות ברחבי הארץ, אבל קיים קושי לחדור לתוכן ולחקור את הנעשה בהן, מה גם שהחוק בישראל לא אוסר על קיום כתות. "זה לא קל לחדור לכת ולבדוק אותה לעומק. יש עניין של צנעת הפרט, וגם חוסר שיתוף פעולה מצד אנשים המקורבים לכת. קשה לנו ולמשטרה לפעול מיד ללא השגת הוכחות. גם אצל גואל רצון וגם במקרה של ראש הכת הדתית בירושלים (חסיד ברסלב שנדון ל-26 שנות מאסר בגין התעללות מינית והחזקה בעבדות של שבע נשים וילדיו -ש"א), ללא שיתוף פעולה של הנשים, היה קשה להביא להרשעתם של ראשי הכתות ולחשיפת פעילותם הפלילית", מסבירה שרעבי.

גם ראש המרכז לנפגעי כתות, רחל ליכטנשטיין, ששוחחה עם אחת הנשים, טוענת ש"זו לא רק רשת לסרסור בזנות, אלא כת נטו". לדבריה, ראשי הכת ידעו איך לפגוע בצורה קטלנית בכושר השיפוט של הנשים: "דבש שכנע אותן שקיום יחסי מין עם גויים היא דבר רוחני חשוב ביותר להבאת גאולה. הן לא העזו להמרות את פיו, פשוט פחדו ממנו".

תושבי קריית ארבע עדיין מזועזעים מהפרשה. הסיפור הרעיד את היישוב הקטן והפך לשיחת היום. "אנחנו בהלם ממה שקרה", סיפר השבוע אחד התושבים. "זה פגע בשם של היישוב. אם יתברר שהחשדות האלה נכונים, צריך לדאוג שמי שהיה מעורב בפרשה הזו יישלח לשנים ארוכות בכלא. לא ייתכן שמישהו יספסר בדת לצרכי זנות ויגרום לנו כאלה בושות".

לכל כתבות המגזין