מריחואנה (צילום: agafapaperiapunta, Thinkstock)
מריחואנה | צילום: agafapaperiapunta, Thinkstock
הבוקר (ה') הוגש כתב אישום נגד אייל פלג, בגין 40 מקרים של סחר במריחואנה. על פי כתב האישום, בשנתיים האחרונות פלג מכר סמים בביתו או במועדון רג'ינה, וניהל פנקס מסודר בו נרשמו 600 שמות של מי שנחשדו כלקוחות, בהם גם לא מעט אנשים מפורסמים, להם סיפק מריחואנה בשקיות תמורת 100 שקלים לגרם. בעקבות מעצרו זומנו השבוע לחקירה השחקנים קרן מור ויהודה לוי ומפיק האופנה מוטי רייף שישמשו בהמשך, כך על פי הפרסומים, כעדי תביעה במשפטו של פלג.

הפרשה עוררה רעש גדול ודיון חשוב בשאלה האם יש צורך בלגליזציה של סמים קלים בישראל? האם המשטרה צריכה לזמן לחקירה את מי שצורך סמים קלים באופן פרטי בביתו? מה ההבדל בין סמים קלים לרעלים אחרים שאנחנו מכניסים לגופינו ועומדים בכל חוק ישראלי? והאם בכלל זימנו את אותם גיבורי הפרשה לחקירה רק משום שהם מפורסמים? בסקר מיוחד של מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס", שנערך עבור mako, בדקנו מה עמדות הציבור הישראלי בנוגע לשאלות העולות מהפרשה.

אז מסתבר שהציבור הישראלי לא ממש רואה לנכון להתיר בחוק שימוש בסמים קלים. בסקר שערכנו, אמרו 56% מהנשאלים שאין להתיר את השימוש, רק 33% השיבו שדווקא יש צורך בלגליזציה של סמים קלים בארץ. עם זאת, בסקר שערכנו השבוע 62% השיבו שאין להעניש את מי שצורך סמים קלים באופן פרטי בביתו, לעומת 29% בלבד שחושבים שיש להעניש אדם כזה.

סקר 10.4
(אינפוגרפיקה: יובל שיאון)

סקר 10.4
(אינפוגרפיקה: יובל שיאון)

אבל כשבדקנו מה חושב הציבור על צריכת סמים בפומבי, הישראלים כבר מחמירים הרבה יותר. במקרה כזה 60%, רוב ניכר מהמשיבים, חושבים שצריך להעניש את מי שצורך סמים קלים בציבור, בעוד 29% בלבד חושבים שלא.

במספר מדינות בעולם, כמו אורגוואי וקולורדו כבר התקדמו לעבר לגליזציה של סמים קלים, ותעשיית המריחואנה בהן פורחת בחודשים האחרונים כמו גם ההכנסות למדינה. במקביל, ישנן מדינות המאפשרות לאזרחים לגדל מריחואנה לשימוש פרטי בבית באופן מבוקר ומוגבל. אבל הישראלים מתנגדים גם לפתרון כזה, 55% ענו שהם אינם חושבים שיש לאפשר גידול ביתי מבוקר, 32% חושבים שדווקא כן.

סקר 10.4
(אינפוגרפיקה: יובל שיאון)

סקר 10.4
(אינפוגרפיקה: יובל שיאון)

ונחזור לפרשת הסמים מהשבוע האחרון, אחרי שמוטי רייף הודה בפוסט שפרסם בפייסבוק, כי הוא נוהג לצרוך סמים קלים ואחרי שקרן מור האשימה את המשטרה שהיא נחקרה רק בגלל שהיא מוכרת: "לא היה כלום. רצו לשמוע מה דעתי - אז באתי. הם לא מצאו כלום ואני לא חשודה בשום דבר", סיפרה. ואכן, רוב הנשאלים בסקר מאמינים שמור צודקת – 61% מהנשאלים אמרו שהשלושה זומנו לחקירה רק בגלל שהם מוכרים, 29% השיבו בשלילה. ואנחנו מזכירים שברשימה שנמצאה אצל פלג היו רשומים 600 שמות. 

סקר 10.4
(אינפוגרפיקה: יובל שיאון)

אסור לעשן ג'וינט, אבל אורגיה עם אבא - מותר

סקר השבוע שעבר: ההורים אחראים לגל מעשי האלימות המינית