דרכון ספרדי (צילום: Tagore75, Thinkstock)
אנחנו נשארים בארץ. בינתיים | צילום: Tagore75, Thinkstock
בתחילת השבוע כולנו לרגע חשבנו שאנחנו ספרדים והתחלנו לפנטז על סייסטה, פאייה וכוס קאווה ביד, אבל אז חזרנו למציאות וראינו שבעוד שקרן הבנק העולמית מזהירה שמחירי הנדל"ן בישראל הגיעו לרתיחה ועומדים על 25% יותר משווי השוק, ראש הממשלה שלנו לשעבר אהוד ברק הולך למסע שופינג מטורף ורוכש חמש דירות יוקרה בלב תל אביב כדי שיוכל לחבר אותן זו לזו. ככה, שלא יהיה צפוף מדי. סקר השבוע של מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" ו-mako בודק מה חשבתם על כל מה שקרה כאן השבוע.

בבוקרו של יום ראשון, קמנו לרשימה מאוד מעודדת - 5,220 שמות משפחה השייכים ללא מעט יהודים, נכללו ברשימה של האנשים שכביכול יוכלו לקבל דרכון ספרדי, מתוקף היותם צאצאי גירוש ספרד. אחרי שההתלהבות שככה, הבנו שבעצם מדובר ברשימה שמוצאה אינו ברור ושבכלל יש עוד כמה שלבים עד שהחוק הזה יאושר בממשלה הספרדית.

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

אז כמה אנשים ניסו את מזלם בחיפוש ברשימה? 68% מהישראלים בדקו, כש-19% שמחו לגלות את שמם ברשימה ו-49% התאכזבו וגילו שייאלצו להישאר בינתיים כאן. 32% מהישראלים אפילו לא בדקו - אנחנו מהמרים שלפחות לחצי מהם יש כבר דרכון אירופאי או אמריקני.  ואחרי כל החגיגות 40% אומרים שאם יעמדו בקריטריונים באמת יוציאו דרכון ויעברו את כל ההליכים המבוקשים, 39% יוותרו ו-21% עוד לא בדיוק יודעים.

כנראה שרובנו נשאר בינתיים עם דרכון אחד, ישראלי, ונצטרך להתמודד כאן עם מחירי הדירות ההולכים ומאמירים. חוץ מאחד. ראש הממשלה לשעבר שלנו, שיכול להתמודד עם דירות בשוק נדל"ן מבעבע והשבוע רכש עוד חמש דירות בבניין יוקרה במרכז תל אביב, לא רחוק מהמגדל בו רכש עוד דירה - ברחוב ז'בוטינסקי בעיר. ולמרות המרמור, 54% מהישראלים חושבים שהרכישה הזו לגיטימית ואהוד ברק הוא איש פרטי שיכול לעשות כאוות נפשו. 12% חושבים שזה לגיטימי למחצה והוא היה יכול לקנות קצת פחות דירות ו-24% חושבים שגם עכשיו, לאחר שפרש מהחיים הציבוריים הוא צריך לשמש דוגמא.

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

דירה זה באמת דבר שרבים מאתנו עוד חולמים עליו, אבל יש גם דברים בסיסיים יותר שבישראל להרבה אנשים קשה לרכוש, גם כשמדובר בבריאות שלהם. הערב (ה') שודר בקשת, ערוץ 2, סרט של גלית גוטמן מטריד במיוחד שגילה לנו כמה רעלים יש בפירות ובירקות שאנחנו אוכלים. הפתרון, כך אפשר להבין מהסרט, הוא לעבור לאורגני. הבעיה היא שרוב הישראלים מוותרים על זה, מאחר שמדובר בתוצרת יקרה יותר. מהסקר שערכנו עולה, כי 36% מהישראלים קונים ירקות אורגנים, רק 3% קונים באופן קבוע. 64% לא קונים בכלל. מתוך אלו שלא קונים בכלל, בדקנו מה הסיבות – 48% אמרו שהם יקרים יותר ו-41% חושבים שזה לא עדיף מירקות ופירות רגילים (יש לציין שהסקר נערך לפני שידור הסרט).

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

לפני חודש בדקנו מה מצבם של השותפים הקואליציוניים נפתלי בנט ויאיר לפיד וגילינו שמעמדם היה בירידה על רקע הסכסוכים ביניהם. השבוע חזרנו לבדוק האם חל שיפור בשביעות הרצון מאופן מילוי תפקידם וגילינו ששניהם יכולים להיות מרוצים, יחסית. 74% מהישראלים אינם מרוצים מתפקודו של שר האוצר יאיר לפיד (לעומת 79% בחודש שעבר) ו-21% מרוצים ממנו, עליה של 4% לעומת ינואר. אצל שר הכלכלה נפתלי בנט השיפור קטן יותר – 59% אינם מרוצים (לעומת 61%) ו-36% מרוצים (לעומת 35%). במדד ראש הממשלה שלנו יש ירידה בתמיכה בלפיד – רק 4% חושבים שהוא מתאים להיות ראש ממשלה לעומת 5% בחודש שעבר. ועלייה בתמיכה בבנט –10% חושבים שיתאים לכהן בתפקיד, עלייה של 4% מכובדים לעומת ינואר 2014.

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

סקר 13.2
(אינפוגרפיקה: שני צרור)

>> למה כולם מחרימים את כולם? סקר השבוע שעבר