הנאום שלא נאמתי בכיכר:

מליאת הכנסת (צילום: חדשות 2)
הפקרנו את המקומות שבהן מתקיימות ההחלטות החשובות ביותר | צילום: חדשות 2

ערב טוב. באתי להגיד לכם שכל המצב הזה של המדינה - יוקר המחייה, חוסר השוויון בנטל, החינוך העלוב, הרווחה בזבל, הרפואה הציבורית הקורסת - אני יודע מי אשם בו. אני. אני אשם.

אתם בטח שואלים מה עשיתי? מאיפה יש לאיזה קופירייטר תל אביבי כל כך הרבה כוח לעשות כל כך הרבה נזק? התשובה פשוטה: אני, והדור שלי, הפקרנו את הפוליטיקה. הפקרנו את המקומות שבהן מתקיימות ההחלטות החשובות ביותר הנוגעות לחיים שלנו ולחיי ילדינו, בידי אנשים שלא רק שאנחנו לא נושאים אליהם את עינינו, אנחנו אפילו לא מעריכים את רובם.

איך כל זה קרה? מתי הפכה הכנסת למושב לצים, מושחתים, בורים ועושי דברם של טייקונים וקבוצות לחץ פוליטי אחרות? מתי הפך בית הנבחרים שלנו למקום שבו יושבים אנשים ששנה אחר שנה מקרבים את ישראל אל עברי פי פחת? זה קרה בשנים שבהן הפקרנו את הפוליטיקה.

חלק מכם בטח חושב עכשיו: "אנחנו לא הפקרנו את הפוליטיקה. אנחנו מצביעים בכל מערכת בחירות לכנסת, וגם בבחירות לרשויות המקומיות. אז אתה בטח לא מדבר אלינו". אני כן מדבר אליכם.

אתם יודעים כמה אנשים הצביעו בפריימריז שקבעו את זהותו של ראש הרשימה שהיא היום מפלגת השלטון ואת זהותו של העומד בראשה? שלושים ושבעה אלף איש. פחות מהאנשים שעומדים כאן בכיכר. אתם יודעים כמה אנשים הצביעו בפריימריז של שלוש המפלגות הגדולות ביחד? מאה ושישה עשר אלף איש. פחות מרבע מהצועדים בהפגנה הגדולה בשלישי לספטמבר. מאה ושישה עשר אלף איש הם גם פחות משני אחוזים מבעלי זכות הבחירה במדינת ישראל. פחות משני אחוזים קובעים את זהותם של 68 חברי כנסת! הרבה מעל חמישים אחוז של בית הנבחרים. הבחירות הכלליות לכנסת הן בסך הכל הפירורים שמשאירים לנו חברי המפלגות.

מושחתים, אינטרסנטים, אנשי העולם התחתון

ומי הם חברי המפלגות היום? לצדם של קומץ אידיאולוגים מהסוג הישן, יש היום במפלגות יותר מדי קבלני קולות מושחתים, ראשי וועדים אינטרסנטיים, עושי דברם של טייקונים ושל אנשים העולם התחתון. אלה האנשים שקובעים מי יישב במוקד קבלת ההחלטות של המדינה.

ובאשמת מי זה? באשמת מי הכוח הלא סביר שהאנשים האלה צברו? באשמתנו. בגלל שאנחנו בוחרים שלא להיות חברים במפלגות הדמוקרטיות הגדולות. ומה מונע מאיתנו להפוך לחברי מפלגות? כלום. חסם פסיכולוגי שגורם לנו להירתע מהלכלוך של הפוליטיקה. לכלוך שאנחנו, בעצם החלטתנו להימנע ממעורבות, גרמנו לו.

חלקכם אומרים, אנחנו נחכה להתארגנות פוליטית חדשה, נקייה. ואני שואל, כמה מנדטים תקבל ההתארגנות החדשה שלכם? נגיד שתצליחו להביא מאה אלף מצביעים. כמה מנדטים זה יוצא? חמישה? לו יכולנו להביא מאה אלף מתפקדים לשלוש המפלגות שמקיימות פריימריז - ליכוד, קדימה ועבודה - היינו שולטים בזהותם של שישים ושמונה חברי כנסת, או יותר! נראה אותם אז מוכרים אותנו בעבור נזיד עדשים, מספסרים בדם ילדינו, משאירים אותנו אחרונים בתור לחלוקת ההטבות, מכניסים את ידם עמוק יותר ויותר אל הכיס שלנו, ולא מחזירים לנו דבר בתמורה.

חייבים להתפקד. היום. עכשיו. וגם לפקוד את כל מי שאתם מכירים.

תודה.

פורסם במקור בפייסבוק של ליאור מאירי

>> משיח הרים טלפון: המחאה עדיין חיה
>> מאסר ענת קם הוא מכת מוות לעיתונות החוקרת