אין תמונה
מטהר אוויר בריח אפרסמון, מישהו?

המחאה החברתית הצליחה לסחוף את המדינה עם אג'נדה משמעותית, אנרגיה שוצפת ושפה חדשה ויצירתית. סלוגנים מבריקים וסוחפים, כמו גם שלטים מצחיקים ושנונים, צצו כפטריות מחומר טוב בכל פרופיל בפייסבוק, הפגנה ומאהל.

אבל עוד בטרם דפני ליף וחבריה הספיקו להגיד "מנואל טרכטנברג", משרדי הפרסום כבר החליטו לחמוד את ההצלחה של רעיונות המהפכה. אם העם דורש צדק חברתי, אמרו לעצמם אנשי הקריאייטיב ממרום משרדיהם הזכוכיתיים והזחוחים, ניתן לעם את מה שהוא מבקש. וכך יצא שיונית הוציאה אותנו מחירות מהפכנית בכותרות המהדורה, אל מקבץ פרסומות כאילו חברתיות, שיכולות היו בכיף לממן כמה דירות לא ברות השגה.

קחו למשל את הפרסומת שבה זוג סטנדרטי למראה (רק חסרה כתובית "המציגים אינם ממעמד הביניים) פונה אל המצלמה באופן ריאליסטי, ומתלונן כי אין הוא מסוגל לגמור את החודש. נכון, ממש כמוני וכמוך. ומי נחלץ לעזרתם? מי אם לא הפיה הטובה, "מגה בול", הידועה כמו שאר חברותיה במשק בהליכה לקראת צרכניה ובאופן כללי בקיום פילנתרופי.

דוגמא נוספת היא הפרסומת לנטויז'ן, שם להקת בובות מוזרה, מין "רד בנד" לעניים, מציעה לנו לא פחות מאשר אלטרנטיבה. הזמר המדובלל זועקת בקטע מה זה מהפכני: "מבצע בלי קאץ', בלי התחייבות ומחיר שלא עולה". אה, אז זאת אומרת שקודם היה קאץ' וכולם ידעו חוץ ממני? ואל מי בדיוק מופנות הטענות המהפכניות - לחברות המתחרות, או שמא לנטויז'ן עצמה, שעד לא מזמן ניתן היה להתנתק משירותיה רק עם תעודת פטירה של המנוי בתוספת וידוא הריגה שנה לאחר המוות?

גם קסטרו, שאין לי דבר רע להגיד עליה (חוץ מזה שהיא ההפך מ"צעירה ומהפכנית"), מנסה לרכב על הגל ולהציע לנו לצאת לרחובות ולהפגין אהבה. הם מעודדים אותנו לשוב ולחלום על ידי קפיצות לא ברורות של דוגמנים, המזכירות יותר פרסומת לאל-על משנות התשעים המוקדמות. עאלק "Smells like teen spirit", לי זה יותר מריח כמו מטהר האוויר בריח אפרסמון אצל דודתי רחל. כדאי שתעבירו גלגל, שנה, משרד פרסום - תתקדמו!

משרדי הפרסום ולקוחותיהם הלכו על הקו הבטוח והמקומם ולא הראו שום ניצוץ מהפכני אמיתי. הם משתמשים באופן ציני בעקרונות המהפכה שלשמה התכנסנו קבל עם וזיעה, ועושים בהם כבשלהם. כאילו אמרו: "אנחנו בכלל בצד שלכם, לטובתכם, רק בלי המשכנתא, שכר המינימום ושאר ירקות לא אורגניים".

לקראת השנה החדשה אני מאחלת לחברות במשק להתאמץ קצת יותר במלחמה על הצרכנים. ולעצמנו אני מאחלת שלמרות אחיזת העיניים של הפרסומות, נזכור להיות צרכנים חכמים יותר ולא לקנות את כל מה שמוכרים לנו.

>> הטור הקודם שלי: למה הורים משפילים את הילדים שלהם באינטרנט?
>> אהבתם את הפרסומת לחזה של קרן פלס?