ביום חמישי האחרון פתחתי את תיבת הדואר שלי ומצאתי בתוכה מעטפה שממוענת אליי, אך נעדרת פרטי שולח. בתוך המעטפה מצאתי פרסום מעלון מידע חרדי בשם "פותחים שבוע", שהופץ לקראת חג השבועות. בעמוד האחורי של העלון היה פרסום גדול של חברת אגד לגבי קווי אוטובוס שייצאו מאשדוד לירושלים בערב שבועות. תחת הכותרת הודעות חשובות הופיעה ההודעה הבאה: ”...שני אוטובוסים צמודים אחד למשפחות ואחד לגברים בלבד בליווי פיקח צמוד במקום!!!" (סימני הקריאה במקור).

אין תמונה
אגד מפרסמת את קווי ההפרדה בעלון חרדי

הפרסום של חברת אגד הוא ביזוי חמור של החלטת בג"ץ, הקובעת במפורש כי אסור להפריד בין גברים ונשים בתחבורה ציבורית באופן כפוי. בוודאי שאסור לחברה לספק פקח שימנע מן הנשים והגברים לנסוע על אותו האוטובוס.

על הכניעה של חברת אגד לעסקנים החרדים והתעלמותה מהנחיות בג"ץ ורוח המחוקק נכתב רבות. עם זאת, לצערי לא נכתב ולא נאמר מספיק על הקולות בחברה החרדית שמבקשים בכוחם המוגבל להילחם בתופעה המכוערת של ההפרדה, המהווה חלק בלתי נפרד מההקצנה הכללית שכופים העסקנים החרדים על החברה החרדית כולה. חשוב לציין שאת העלון שלח אליי חרדי המתגורר באשדוד.

פניות מסוג זה לא זרות לנו ב"ישראל חופשית". מאז הקמת התנועה אנחנו עדים לקולות רבים שמגיעים מחרדים וחרדיות, המבקשים מאיתנו להיאבק במגמת ההקצנה בחברה החרדית, שמקבלת גיבוי מלא מן המדינה. כך לדוגמא, לפני כמה חודשים, אחרי שהתראיינתי בתקשורת על נושא ההפרדה בקווי האוטובוס, יצרה עימי קשר אישה מבני ברק ואמרה שהיא מחזקת את ידיי ומבקשת שנמשיך במאבק, כי היא מרגישה כלואה ושהמדינה משתפת פעולה עם סוהריה.

החברה החרדית כולאת אותם מחוץ לשוק העבודה

פונים נוספים שמגיעים לפתחנו הם גברים חרדים המבקשים להשתלב בשוק העבודה. גברים אלה טוענים שמערכת החינוך החרדית מנעה מהם כלים מהותיים להשתלב בעולם התעסוקה, ובראש ובראשונה מנעה מהם את לימודי המתמטיקה, האנגלית והאזרחות, המהווים מפתחות ללימודים אקדמיים ותעסוקה הולמת בישראל. הם אמרו דברים דומים לטענה של הגברת החרדית: מערכת החינוך החרדית הפרטית, הממומנת בחלקה על ידי מדינת ישראל, מנעה מהם את הזכות הבסיסית לחינוך אלמנטרי, ובכך כלאה אותם מחוץ למערכת ההשכלה הכללית ושוק העבודה. חשוב לציין כי לא מדובר בבחורים שביקשו ללמוד את המקצועות הללו על חשבון הלימוד התורני, אלא בנוסף אליו.

לקולות הללו בחברה החרדית מודעים פוליטיקאים חרדים וחופשיים כאחד. אבל משום מה, הם בוחרים להתעלם מהם ולעשות יד אחת עם העסקנים החרדים נגד הציבור שלהם. הפוליטיקאים החרדיים אינם מייצגים את כל הקולות והגוונים של הציבור שלהם - הם שולטים בו ביד רמה תוך שימוש באיומים ופחד. ראוי שאנחנו, אלה שיכולים לדבר באופן חופשי וללא חשש, נעלה את הקולות הללו, נביע אותם ונאפשר לניצני הביקורת להפוך לקולות רמים של מהפכה בעולם החרדי. זאת, על מנת שמדינת ישראל תוכל להמשיך ולהכיל בתוכה קבוצות וחברות שונות, על גוניהן ומאפייניהן, במקביל לשימור ופיתוח הזיקה הכללית של אותן קבוצות לחברה הישראלית כמכלול.

>> הטור הקודם שלי: מי העלים את עלמה זק?
>> ניצן הורוביץ: אפילו חרדיות מבקשות שאבטל את ההפרדה באוטובוסים