טומי לפיד (צילום: אור גץ)
לפחות הוא דיבר דוגרי. טומי לפיד ז"ל | צילום: אור גץ

שבוע עבר מאז הכרזתו של איש התקשורת לשעבר יאיר לפיד על פרישתו מהמדיה וכניסתו לחיים הפוליטיים. סוף סוף, לאחר משפטים וסטטוסים עמומים בפייסבוק, הגיע ביום שישי האחרון המצע של המפלגה החדשה אל המוני בית ישראל, וזאת בטורו הפופולארי של הפוליטיקאי בהתהוות.

בתחילת דבריו מתקומם לפיד על כך שאותם אנשים המלגלגים עליו כי אין לו אג'נדה ודעות מפורטות בכל נושא ועניין, הם אלה שטוענים שאסור לו להמשיך ולעסוק במדיה הכתובה והמשודרת משום שהוא מפיץ בה את דעותיו. הרשה לי לחלוק עליך, מר לפיד, הם צודקים. גם אם אין לך שום דעה, השקפה פוליטית, ותפיסת עולם מדינית, עדיין אין זה ראוי שתמשיך לעסוק בתחום בו עסקת עד עתה (וכפי שאתה מצהיר, שתמשיך לכתוב את טורך).

לא כל פוליטיקאי חדש זוכה לשטוח את עקרונות המפלגה החדשה שלו על פני שני עמודים ראשיים בעיתון של המדינה. מי שירצה לעשות זו יצטרך לשלם עשרות אלפי דולרים, מה שאין כן במקרה שלך - זה אפילו לא חינם, אתה מקבל על כך תשלום נאה. גם אם לא תעסוק בנושאים פוליטיים, עדיין מדובר בסוג של פרסומת סמויה (או גלויה) למותג יאיר לפיד.

ואולי התשובה היא במה שכותב לפיד בעצמו: "אין נושא שלא כתבתי והבעתי את דעתי עליו לפחות פעמיים". זאת הבעיה, מר לפיד, "פעמיים". דבר והיפוכו, גם כן וגם לא. אתה גם בעד חרדים וגם נגדם, גם בעד מתנחלים וגם נגדם, גם ימין וגם שמאל.

מסך עשן

ולעצם המאמר, מצער לראות כי גם יאיר לפיד נופל לקלישאות הישנות של אביו טומי ז"ל ומפלגת שינוי: שנאת חרדים, מתנחלים ומיעוטים נוספים. כמובן, הוא טוען בצורה רשמית כי הוא נגד שנאת יהודים, אבל צריך לדעת לקרוא בין השורות. תחילה הוא מצהיר שהוא לא מתכוון להוביל קו אנטי-חרדי. אבל מיד לאחר מכן הוא קובע "אני חושב שילדי החרדים צריכים ללמוד ליבה ושהוריהם צריכים לעבוד". איך בדיוק הוא מתכנן לכפות עליהם את זה? וכשהוא אומר "ישראל משועבדת לקבוצות אינטרסים סחטניות, חסרות בושה, חלקן אפילו לא ציוניות... [ששודדות] את כספו של המעמד הבינוני", למי בדיוק הוא מתכוון?

בסופו של דבר, לפיד ג'וניור מסוכן פוליטית לציבור הדתי והחרדי, ולימין כולו, יותר מאביו ז"ל. לפיד האב דיבר דוגרי ולא הסתיר את דעותיו ואמונותיו. הוא אף פעם לא התחבא מאחורי מסך עשן של מילים יפות ומתקתקות, ובזכות זה ידענו אל מי אנו עומדים. היה ברור שמטרותיו הפוכות ממטרותיו של הציבור החרדי.

אבל לפיד הבן בוחר להצטעצע ולהתחבא מאחורי ערימת מילים יפות. כביכול הוא דואג לציבור הדתי והחרדי, וכל שאיפתו בחיים היא להציל אותו מידי רבניו ועסקניו. אבל קריאה יסודית של דבריו מגלה שהוא מונע מאותה שנאה ישנה של אביו כלפי מיעוטים מסוימים. כשטומי לפיד אמר "אלוקים מת באושוויץ" ידענו כיצד להתמודד. הבעיה שלנו עם בנו היא שהוא חושב שהוא מאמין וקרוב למסורת; בשבילו, אלוקים לא מת, אלוקים חי ובועט - אבל הוא נמצא בשינקין ולא בבני ברק.

אז תודה יאיר. אם אתה רוצה לתקוף אותנו, דבר ברור. אל תדאג לנו ואל תטיף לנו מוסר. אנחנו מסתדרים לבד, תודה.

>> הטור הקודם שלי: על ילדים חרדים מותר לירוק
>> האם גלעד שליט יצביע לאבא שלו או למי ששחרר אותו?