רונן שובל (תמונת AVI: mako)
הם לא סתם ציונים טובים, אלא מנוולים מהסוג הגרוע ביותר. רונן שובל מ"אם תרצו" באולפן | תמונת AVI: mako

היה חם אתמול באולפן "מה אתם אומרים" סביב ההפגנה המתוכננת של "אם תרצו" נגד מוחמד בכרי. אני מודה, לאחר שצפיתי בקטע בבית, שהייתי מאוד אגרסיבי כלפי אחד ממייסדי התנועה, רונן שובל. אבל איני מצטער על כך. להפך. הרדיפה של "אם תרצו" את מוחמד בכרי היא רדיפה גזענית שכל מטרתה לעודד את השנאה בין יהודים לערבים. תגידו שאני קיצוני? שאני מפנטז? או שאולי תגידו לי מדוע תנועה שמטרתה – לפי הגדרתה – שיח ציוני חדש ואותנטי, מבזבזת זמן על שחקן שעשה סרט לפני שמונה שנים, סרט שהיה נשכח מלב כל אלמלא התנועה הייתה כל הזמן מזכירה אותו.

איזו סיבה יש להם לארגן הפגנה מול "צוותא", מול הצגה קטנה של "בית ברנרדה אלבה" של לורקה, שמעטים בכלל היו יודעים על קיומה, חוץ מאשר הרצון לנקום ולחרחר ריב? גם אם הסרט של מוחמד בכרי הוא איום ונורא ושקר מתועב, הרי שהוא שחקן מצטיין, ומי שלא רוצה לראות אותו, שלא יקנה כרטיס.

הבוקר שמעתי אצל גבי גזית עוד אחד מדוברי התנועה טוען שזה לא רק הסרט, אלא גם ראיון שנתן בכרי לעיתון טורקי ובו תמך בחרם אמנותי על ישראל. הנה סיבה טובה להפגנה. מדוע לא מפגינים "אם תרצו" מול תחנות הרדיו המשמיעות שירים של פינק פלויד, שמנהיגה רוג'ר ווטרס הוא מארגן החרם האמנותי על ישראל? כי הם לא סתם ציונים טובים, אלא מנוולים מהסוג הגרוע ביותר.

אני יודע שאני נשמע קצת חמום מח, אבל אני נשבע לכם שבעיניי דווקא אנשי "אם תרצו", שהם כאילו המיינסטרים של החברה הישראלית, גרועים בהרבה מהימני הכי קיצוני, כולל הרב כהנא ותומכיו. הוא לפחות אמר בקול רם את מה שהוא מאמין בו. רונן שובל הזה עם חיוך ביישני, לבוש כחנון, הוא מפלצת גרועה בהרבה מכהנא. הוא כאילו חנון, כאילו פועל בנועם הליכות, אבל בעצם כל מטרתו היא להשתיק כל דיון אמיתי בישראל, ולהפוך אותה למקום שבו יש רק דעה אחת, ימנית מאוד, שאינה משאירה מקום לדעות אחרות.

הומו מסריח טפו לך תגור בעזה שמאלני בוגד

שובל לא רודף רק ערבים. הוא זה שהתחיל את הקמפיין נגד הקרן החדשה לישראל, וזה למרות שלפי ויקיפדיה, הוא עצמו קיבל תרומות רבות מחו"ל, חלקן מנוצרים אוונגליסטיים, שמה הם באמת אוהבים בישראל היא שאלה מענינת.

הנה עוד פרט שכדאי לכם לדעת על תנועת "אם תרצו". בוויקיפדיה כתוב ש"אם תרצו" מגדירה את עצמה תנועת מרכז, למרות שרוב העולם מגדיר אותה כתנועה ימנית. אי לכך איימה התנועה לתבוע את ויקיפדיה. זה נשמע כמו קוריוז, אבל בעיניי זו הדרך הכי טובה להבין את "אם תרצו". אלה האנשים שמבינים שהדרך המתוחכמת לפעול היא בערמומיות. למה להגיד "אנחנו שונאים ערבים", שזה משהו שנשמע לא טוב? בואו נגיד "אנחנו שונאים רק את מוחמד בכרי, ורק בגלל שהוא עשה סרט אנטי ישראלי שמכפיש חיילים". לא צריך יותר מזה. הקמפיין נגד בכרי כבר יהפוך מעצמו קמפיין נגד ערבים. השנאה תתלבה מעצמה ותסחוף גם אנשים טובים שבאמת חושבים שהם לא משתתפים בקמפיין נגד ערבים, אלא בעוול ספציפי נגד אדם שעשה לנו משהו רע.

ואולי את ההבדל האמיתי אפשר פשוט להבין דרך פייסבוק. גם אני וגם שובל העלינו את הקטע מאתמול לעמודים שלנו. שובל קיבל 75 לייקים ומלא תגובות. הייתה שם מישהי שאמרה בעדינות "לא הייתי משתמשת בביטוי שותה את הדם", בהתייחס לאמירה של שובל שבכרי שותה את דם חיילינו. השאר מחאו לו כפיים.

לעומת זאת, אני מצאתי אצלי את ההודעה הבאה:
"הומו מטומטם אני מקווה שמחבל ירצח לך את כל המשפחה שאז תבין מי זה מוחמד בכרי
הומו מסריח טפו
לך תגור בעזה שמאלני בוגד
אתה יודע ביום שהרגו לכם קוקסינלים בבר קוקסינלים הזה מזה שמחתי
זה הגיע לכם שתדעו לקח לעתיד
לא שווה ללחוץ יד ביד עם מחבלים"

אין ספק, אם תרצו, לא יהיו פה ערבים, ואחר כך גם לא שמאלנים, וגם לא הומואים.

>> הטור הקודם שלי: להצביע לפיד או יחימוביץ'?
>> מוחמד בכרי: לא אני זה שצריך להתנצל