בינואר 2021 עלתה "תושב חוץ" ("Resident Alien") בערוץ Syfy האמריקאי, ולפני חודשים ספורים היא הגיעה גם אלינו. בשקט בשקט ובלי שום הייפ סביבה, הסדרה עלתה ב-HOT ,yes וסלקום tv, וכעת היא חוזרת עם עונה שנייה - שמשודרת אצל שתי הראשונות בצמוד לשידורה בארה"ב. אז למה עדיין סביר להניח שלא שמעתם עליה? לא ברור, וחבל, כי מדובר בקומדיית מד"ב מצחיקה ומקסימה.

"תושב חוץ" נוצרה על ידי כריס שרידן, שכתב בעבר ל"איש משפחה", והיא מבוססת על קומיקס שכתבו פיטר הוגאן וסטיב פרקהאוס. עלילת הסדרה מתמקדת בחייזר שמגיע לכדור הארץ במטרה להשמידו, אך נתקע בעיירה נידחת לאחר שהחללית שלו מתרסקת ומשימתו נכשלת. בלית ברירה הוא נאלץ לרצוח רופא המתגורר בעיירה כדי לקחת את זהותו ולהשתלב בין התושבים, בזמן שהוא מחפש חלק מהחללית שאבד בהתרסקות, החיוני להשלמת משימתו. החייזר, שכעת עונה לשם הארי ונדרשפיגל, נאלץ בין היתר לתפקד כרופא העיירה וללמוד את ההרגלים האנושיים שזרים לו - ואם כל זה לא מספיק, לתמונה נכנס גם מקס בן ה-9, הבן של ראש העיר וגם האדם היחיד שמסוגל לראות אותו בצורתו הטבעית בתור חייזר. עם הזמן, הארי החייזר לומד להכיר יותר לעומק את בני האנוש, אותם הוא כאמור מתכנן להשמיד, מה שהופך את המשימה למורכבת עבורו.

הקונספט של חייזר שנתקע בכדור הארץ ונאלץ ללמוד לאהוב בני אדם הוא בהחלט לא חדשני. ראינו את זה בעבר בצורות כאלה ואחרות, בין היתר ב"אלף" באייטיז וב"מיגו" בניינטיז. אבל למרות הפרמיס הלא מקורי, "תושב חוץ" מצליחה עדיין להיות מרעננת - בזכות כיוונים עלילתיים מקוריים, דמויות לא קונבנציונליות, מערכות יחסים מעניינות, דינמיקה מוצלחת בין הדמויות ובעיקר כי בבסיסה יש לה לב אחד גדול. אבל דבר נוסף הופך את הסדרה לאחת הקומדיות המצחיקות והמקוריות בסביבה, והוא גם אולי הנשק הכי גדול שלה: אלן טיודיק, השחקן שמגלם את הארי החייזר.

ייתכן שטיודיק יהיה מוכר לכם מקומדיית הקאלט "טאקר ודייל נגד הרשע", אך עבור רובכם כנראה שפניו לא יהיו מוכרות - אם כי ככל הנראה שמעתם את קולו בעבר באחת מעבודות הדיבוב הרבות שעשה, בין היתר ב"אני, רובוט", "ראלף ההורס" וסרטי דיסני נוספים. טיודיק הוא שחקן קומי בכל רמ"ח איבריו: הוא מתמסר לדמות מכף רגל ועד ראש ומספק תצוגת משחק שמגייסת את כל גופו למשימה, מהעפעפיים, דרך שרירי הפנים והגוף ועד לדיבור החייזרי המוזר. לא מדובר בשחקן חדש בזירה, וזה בהחלט ניכר. לא רק בזכות הכישרון הקומי שלו, אלא גם בשל היכולת יוצאת הדופן שלו להיות גם מרושע, ביזארי וחסר טקט - ובמקביל גם מקסים וקורע מצחוק.

בבסיס הסדרה עומדות מערכות יחסים שונות בין תושבי העיירה, שהן למעשה הלב הפועם שלה. "תושב חוץ" מעניקה לנו מבט מהצד על האנושות ומגרעותיה הרבות דרך עיניו של הארי החייזר, אבל היא גם מזכירה לנו מה הופך אותנו לאנושיים. היא במידה רבה עוסקת בקשרים בין-אישיים; במשפחה, זוגיות וחברות. מגוון הקשרים שעומדים בבסיסה הוא רחב, כך שהצופים נחשפים לדינמיקות שונות ויכולים להזדהות עם כמה וכמה מהן. מערכת יחסים בולטת במיוחד היא קשר האהבה-שנאה המקסים שנרקם בין הארי למקס בן ה-9, וזאת למרות שהארי מנסה להרוג את מקס יותר מפעם אחת. 

מתוך "תושב חוץ" (צילום: James Dittiger/SYFY באדיבות yes ,HOT וסלקום tv,  יח"צ)
רק ילד אחד רואה אותו כמו שהוא. מתוך "תושב חוץ" | צילום: James Dittiger/SYFY באדיבות yes ,HOT וסלקום tv, יח"צ

אחת הסיבות שבגללן "תושב חוץ" מצליחה להיות משב רוח מרענן בין יתר הקומדיות היא הנושאים השזורים בה שכוללים סוגיות רלוונטיות לימינו. בין היתר היא נוגעת באלימות כלפי נשים, גבריות רעילה, גזענות, פמיניזם, פער בשכר בין גברים לנשים, הטרדות מיניות ועוד - וכן, היא עדיין מצליחה להישאר קורעת מהדקה הראשונה ועד האחרונה. ראויה לציון גם העובדה שבעיירה שוכנים ילידים-אמריקאים, אוכלוסייה שלרוב זוכה להתעלמות כמעט מוחלטת על המסך. כאן לא רק שהקהילה הזו מיוצגת על ידי שחקנים ילידים, אלא שאחת הדמויות המרכזיות גם היא חברת הקהילה, ולפיכך מקבלת זמן מסך מכובד וראוי במיוחד. 

"תושב חוץ" מצליחה להפתיע עם כיוונים עלילתיים מסקרנים ומקוריים, שכוללים בין היתר תמנון מדבר (בקולו של ניית'ן פיליון), שחקני אורח משובחים (לינדה המילטון מסדרת "שליחות קטלנית") וגם תעלומת רצח שמוסיפה קצת מתח לכל העניין. זו קומדיית מד"ב סופר מרעננת וסדרת פיל-גוד מנחמת וקורעת מצחוק, עם הרבה לב. העונה השנייה, למקרה שדאגתם, ממשיכה לשמור על אותה רמה גבוהה.