העונה הקודמת של "אהבה חדשה" אמנם לא הפכה למדורת השבט, אבל עבורי היא הייתה הפתעת השנה. אחרי עונה ראשונה שלא הצליחה להותיר רושם משמעותי, "אהבה חדשה" חזרה ב-2022 עם מאיה ורטהיימר התוססת כמנחה (שהחליפה את לירון ויצמן האסופה יותר) וליהוקים מעולים אחד אחד (במיוחד אלה של שני גולן ודנה בן ארי). ומי שצפה גם יודע שהייתה שם לא מעט דרמה. אוהו, כמה דרמה. התרחשויות שהן יהלומים טלוויזיוניים, האנטיתזה של טסטות גנריות שלא פעם מציפות את התוכניות מהז'אנר. העונה השנייה הייתה ריאליטי טוב, ככה פשוט. אתמול (שלישי) תוכנית השידוכים של רשת 13 שבה לעונה שלישית, וכפי שאפשר להבין מהכתוב למעלה, הציפיות שלי ממנה היו גבוהות. אבל אחרי הצפייה בפרק הבכורה, התחושה היא שבמקום להמשיך להשתדרג "אהבה חדשה" לקחה צעד אחורה.

שלוש נשים נכנסו למתחם המגורים המפונפן בנחלת בנימין: הראשונה היא נויה, דוגמנית ונטורופתית, שלדבריה עשתה עד עכשיו בחירות לא נכונות בזירה הרומנטית; השנייה היא דניאל, עורכת דין שמקדישה את כל כולה לקריירה והחליטה שעכשיו הגיע הזמן לעבוד במציאת אהבה; השלישית היא יובל, מנהלת פרסום שמעוניינת לשבור דפוסים לא בריאים, להשתחרר משברון הלב שחוותה ולמצוא פרטנר חדש שירים אותה. וגם הדירה הרביעית עוד תתמלא, אבל על זה נדבר בהרחבה בהמשך.

על סמך הפרק הראשון, המעניינת ביותר מבין השלוש היא ללא ספק דניאל. ביום הראשון שלה בבניין היא מרגישה מוצפת, תוהה אם אולי זה גדול עליה – ובתיאורים שלה היא מצליחה לצמצם מעט את הפער בינינו, הצופים הפשוטים, לבינם, משתתפי הריאליטי הלכאורה-זוהרים-ומנותקים-מהמציאות. בכל מקרה, בסופו של דבר דניאל מתאוששת בתמיכתה של מאיה ורט, ונרגעת עוד יותר בנוכחותו של מולי, קבלן שיפוצים ובנייה וגם דתל"ש. מדובר באדם מתוק אבל די אניגמטי, ולפי ההצצה לפרק הבא שנחשפה מיד אחרי השידור, אפשר כבר להניח שבפרק הבא הדינמיקה בינו לבין דניאל תקבל צורה ברורה יותר.

מתוך "אהבה חדשה" (צילום: רשת 13 , צילום מסך)
דניאל ב"אהבה חדשה". הכי מסקרנת מבין השלוש | צילום: רשת 13 , צילום מסך

נויה, מצידה, בוחרת את דור – דוגמן, קופירייטר ומאמן כדורסל תל-אביבי וקצת-היפסטר (ובמילים אחרות, טיפוס שעוד לא יצא לי לראות בתוכנית שידוכים ישראלית). כבר בפרק הראשון ביניהם ויכוח בקשר למנה העיקרית שיבשלו לסעודת הזוגות; זה ויכוח על מתכון לפסטה אבל בעצם זה הניסיון של נויה להיות בשליטה ולעשות את הדברים בדרך שלה, שמתנגש עם הניסיון של דור להראות לכולנו כמה הוא היפסטר. ללא ספק הסצנה המוצלחת של הפרק. ויש גם את יובל ואת מאיר, ההייטקיסט בעל 19 האחיינים. בינתיים, נראה שהם בסך הכל מסתדרים יפה.

אחרי שריקאפנו את האירועים בפרק הפתיחה של "אהבה חדשה 3", ולפני שנדבר על הפגמים שלו, ראוי לקחת רגע להוריד את הכובע בפני מאיה ורטהיימר – שמוכיחה פעם נוספת שהיא עשויה מחומרים של מנחה מצוינת. ורטהיימר היא אולי אחת הנשים היותר שנויות במחלוקת בישראל, כמעט כל אחד ימצא משהו שלילי להגיד עליה, אבל תאהבו אותה או לא – היא פשוט יודעת את העבודה. האישה מצליחה להכניס פלפל ואישיות לכל קופי דלוח שיגיע לפתחה; היא מרימה את השיחות הכי משמימות (עם יציאות כמו "כל הגברים צריכים להרים כל הזמן"); וגם כשהיא עושה פדיחה קטנה, היא לא מפחדת ממנה – היא מתמסרת אליה, ומוציאה גם מהמקומות האלה רגעים של טלוויזיה טובה.

מתוך "אהבה חדשה" (צילום: רשת 13 , צילום מסך)
דור ב"אהבה חדשה". בסדר, הבנו שאתה היפסטר | צילום: רשת 13 , צילום מסך

ובנימה זו, חשוב לציין גם שהפורמט של "אהבה חדשה" הוא פורמט נהדר, שאורז בתוכו את כל האלמנטים שהופכים ריאליטי שידוכים לסוער ומסעיר: מגורים משותפים, אינטראקציות בין המשתתפים השונים (ולא רק בין כל זוג לכשעצמו), משימות זוגיות שמשמשות קרקע פורה לבחינת הדינמיקה (כמו משימת הבישול, שכבר הפכה למסורת בתוכנית ואף פעם לא מאכזבת).

אבל פרק הפתיחה של העונה החדשה בכל זאת לוקה בכמה בעיות. הראשונה היא הליהוקים. אני יודעת, זו התלונה הכי נפוצה והכי פחות מקורית בשיח הביקורתי על ריאליטי דייטינג בארץ, אבל במקרה הזה באמת שאי אפשר להימנע ממנה. אחרי עונה שנייה שבה קיבלנו גיוון הכרחי ומרענן – מתמודדת אחת מלאה (דנה בן ארי), אחת נוצרייה (אל אדידה) ואחת שהיא גם באר-שבעית וגם גרושה פלוס אחד (מריאנה דייץ) – בעונה השלישית של "אהבה חדשה" משתתפות שלוש נשים חלביות ותל אביביות, יפות ורזות, שלושתן מתחת לגיל שלושים. אני רוצה להאמין שכבר אין צורך להסביר למה זה מעצבן. ותוסיפו לזה את התרחיש המרגיז הבא: כמתנת פתיחת עונה (שהיא כמובן פרסומת לא-סמויה-בכלל), קיבלו השלוש ערכת מוצרי טיפוח. כי כמובן, הדבר הכי חשוב הוא להיות יפות. אני מבינה את הצורך בספונסרים, אין ברירה אלא, אבל אי אפשר היה למצוא תוכן שיווקי שלא מקדם מסרים ששייכים ל-2014?

מאיה ורטהיימר, מתוך "אהבה חדשה" (צילום: רשת 13 , צילום מסך)
מאיה ורטהיימר ב"אהבה חדשה". תאהבו אותה או לא, היא יודעת את העבודה | צילום: רשת 13 , צילום מסך

אם לחזור לענייננו: הבחירה להרכיב קאסט שכולו נשים שמשתייכות לטייפקאסט "קל לעיכול" - שום דבר אישי נגד המתמודדות הספציפיות, הלוואי ותמצאו אהבה בתוכנית - מבאסת. אבל מעבר לזה, עולה השאלה למה למתג נשים בנות 29 (יובל ודניאל) ו-27 (נויה, שבזמן הצילומים עוד הייתה בת 26) כנשים ש"*עדיין* לא מצאו אהבה". כאילו הן נמצאות במרוץ נגד השעון, כאילו משהו דפוק בהן ובדרך שלהן (ולא, נניח, באקלים הנוכחי של עולם הדייטינג). ולצורך העניין, המיתוג הזה די מעליב גם כשהוא מולבש על משתתפות בנות 35. אז הנה הצעת הגשה: להחליף את "אחותי, איך את עדיין רווקה?!" ב"באנו לעזור לך למצוא אהבה בעידן של סווייפינג וגוסטינג".

ואי אפשר לדבר על פרק הפתיחה של העונה בלי לדבר על ה-טוויסט. הטוויסט הוא גבר: הגבר הראשון שיפקוד את מתחם "אהבה חדשה" כנושא ולא כמושא. ובמילים אחרות, כבן בית ולא כאורח עם פוטנציאל הישארות. זה שינוי חכם - גם כי, ובכן, למה לא? וגם כי הוא מאפשר פתח לסיפורי אהבה בין דיירי הבניין הקבועים. אבל הפרק הראשון של העונה טיפל בטוויסט הזה בצורה תמוהה למדי, ונותרת התחושה שמחלקת פרומו לא מסונכרנת עם מחלקת העריכה של הפרקים. יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה.

מתוך "אהבה חדשה" (צילום: רשת 13 , צילום מסך)
מאיר ויובל ב"אהבה חדשה". הם מחכים לשמוע את התשובה שאנחנו כבר יודעים מהפרומו | צילום: רשת 13 , צילום מסך

הרי הפרומואים כבר הבטיחו לנו מבעוד מועד שהפעם יהיה גם גבר שיחפש אהבה חדשה. כבר שבועיים שמדי כמה שעות צץ בפיד האינסטגרם שלי הסרטון של אותו בחור שרירי ומסתורי מטפס במעלה המדרגות. ועדיין, הפרק הראשון של "אהבה חדשה" התנהג כאילו לא התוודענו כבר לכל זה. בפתחו מאיה ורטהיימר מבטיחה "הפתעה" (אבל כבר סיפרתם לנו, למען השם), ובהמשכו, לא מעט שיחות של המשתתפים מוקדשות לפיצוח התעלומה של דירה מספר 4 (האם יגיע גבר? או סלבס? או גייז? או מתמודדת מהעבר? לכאורה לא ידוע, אבל בעצם ממש כן). והכי מבאס? אם לא היו מגלים לנו מראש את התשובה, זה אשכרה יכול היה להיות קליף-האנגר מעולה לסיום הפרק. 

מה שכן משאיר אותנו במתח לקראת הפרק הבא הוא חשיפת הזהות של אותו גבר, שבפרומואים למדנו שהוא רופא (אהה, ולמקרה שלא שמעתם, הוא רופא) ובפרק של אתמול גילינו ששמו רועי ושיש לו היסטוריה רומנטית קצרה עם אחת המתמודדות. זו בהחלט סיבה מספיק טובה להמשיך לצפות, ואפשר רק לקוות שרועי לא יאכזב. ויותר מזה - אולי הנוכחות שלו היא גם זו שתגרום לעונה החדשה של "אהבה חדשה" להתעלות על הקודמת. ימים יגידו.