העיתונאי לשעבר ומפיק הטלוויזיה רם לנדס, מבעלי ומקימי חברת ההפקות קודה תקשורת, פרסם הבוקר (12.08) פוסט התנצלות אישי בחשבון הפייסבוק שלו בעקבות פרשת זיוף הצילומים בסדרה התיעודית מחוז ירושלים. לנדס, שהקים את קודה תקשורת ב-2005, כתב לחבריו בפייסבוק שהוא "לוקח על עצמו את האחריות" וכן שהוא "מבקש סליחה" ממי שנפגעו מצילומי הסדרה, משידורהּ ומהסנקציות שננקטו נגד התוכניות בהפקת קודה תקשורת בעקבות החשיפה.

"אני אישית, רם לנדס, הבעלים של קודה תקשורת לוקח על עצמי את האחריות ומבקש סליחה מהצופים, מכל מי שנפגע מצילומי הסדרה ומהשידור שלה", כתב לנדס. "אני כותב את הדברים האלה אחרי ימים ולילות של צום, תענית וחשבון נפש מייסר, ובניגוד לדעתם של כל עורכי הדין ויועצי התקשורת. כאדם שמאמין בכבוד האדם, כל אדם, קיבלתי שיעור שנצרב בנשמתי ומשנה את מסלול חיי. אני יודע שיש סיבה לשיעור הזה, ומקווה שהיא תופיע בפני בהמשך".

"מה בעצם קרה? אני חושב שהתאהבנו", המשיך לנדס בפוסט הפייסבוק. "התאהבנו בחבורה של נשים וגברים, אנושיים, רגישים וקשוחים, שעושים כל כך הרבה ומשתכרים כל כך מעט לטובת הביטחון שלנו מבלי לקבל שום אהדה ציבורית. רצינו לספר את סיפורם באופן העוצמתי והמרגש ביותר. נסחפנו. קל לשנוא את המשטרה. יש יותר משלושים אלף שוטרים ושוטרות. ברור שיש שם גם תקלות קשות מאוד. אבל אני מאמין שחברה שמאבדת את האמון בשומרי החוק שלה עלולה להיות בסכנה גדולה. זאת הייתה המוטיבציה ליצור את מחוז ירושלים". לנדס חתם את דבריו ב: "יש בפני מסע ארוך. בני אדם נפגעו. כרגע זה הזמן להגיד רק מילה אחת: סליחה!".

הפרשה נחשפה בשבוע שעבר, בפרסום בעיתון הארץ. התוכנית, שליוותה את שגרת יומם של שוטרים במחוז ירושלים, שודרה בחודשים האחרונים בכאן 11, זכתה להערכת המבקרים ולמאות אלפי צפיות בחשבון היוטיוב של תאגיד השידור. כתב הארץ ניר חסון חשף כי צילומים שנערכו בבית משפחת סלימן בשכונת עיסאוויה בירושלים תומרנו וטופלו, ושבין השאר הונח בבית המשפחה רובה, שמציאתו תועדה בסדרה כאותנטית. פניהם של בני המשפחה טושטשו בשידור הטלוויזיוני, אולם ביתם, דיבורם ובגדיהם לא טושטשו, והם זוהו בנקל על ידי קרוביהם ובני משפחותיהם. בסדרה הוצגה גם סצנה של עימות עם בני המשפחה, כולל הקמתם והערת ילדיהם באמצע הלילה - כל אלה ללא צידוק, וללא תיאום עם המשפחה.

בתגובה לפרסום, הפסיקו בכאן 11 את שידור פרקי מחוז ירושלים, והתוכנית הוסרה גם משירותי ה-VOD הטלוויזיוניים ומחשבון היוטיוב הרשמי של כאן עד לסיום החקירה. כמו כן, הוחלט בתאגיד להפסיק לעבוד עם חברת ההפקות קודה תקשורת, כולל הסרתה משידור באופן מיידי של התוכנית מהצד השני בהנחיית גיא זהר, שקודה מפיקה בימים אלה לכאן 11. צעד זה גרם לקודה עצמה לשלוח לכאן מכתב התראה לפני נקיטה בצעדים משפטיים, בו נטען שהתאגיד ידע על בימוי הסצנות, כך לפי פרסום בידיעות אחרונות.

לנדס (63) החל את דרכו העיתונאית בשנות ה-80 ככתב רכב, והמשיך לעבודה בעיתונים חדשות והארץ. הוא כיהן כסמנכ"ל תוכן בחברת חדשות 2 במהלך שנות ה-90, ערך בידיעות אחרונות והיה אחד ממקימיה של חברת החדשות של ערוץ 10 וחבר דירקטוריון בתחנת הרדיו 99 FM. קודה תקשורת, אותה הקים, כאמור, ב-2005, חתומה על הפקות טלוויזיה רבות ומגוונות בתחום הדוקו, הדרמה והמגזינים האולפניים בהן מחוברים, ילדי ראש הממשלה, כחולים, 360 וכבודו.