"בית הנייר" כבר הוכיחה את עצמה בתור סדרה שמסוגלת להרוג בקלות דמות אהובה או שתיים, אבל לפעמים היא גם משתפת פעולה עם הצופים - והורגת דמויות שהיו שנואות במיוחד. לפי אלכס פינה, יוצר הסדרה, אם דמות כזו או אחרת מצאה את מותה והצופים שמחו מכך, כדאי שהם יידעו שזה ממש לא נועד לרצות אותם. למעשה, הביקורות האלו בכלל לא מוצאות חן בעיניו. 

בסרט דוקומנטרי חדש בנטפליקס שנקרא "בית הנייר: התופעה" (ועלה במקביל לעונה הרביעית של הסדרה) מספר פינה על מותה של אחת מדמויות הסדרה בשלב מוקדם יחסית בה - ברלין. בסרט, פינה מספר כי לצד האהדה הגדולה של צופי הסדרה לדמותו האייקונית של ברלין - הייתה גם ביקורת רבה לגבי הדמות ותפיסת העולם המיושנת והבעייתית שלה. ברלין, בגילומו של פדרו אלונזו, היה שודד מנוסה שחלה במחלה סופנית - ומצא את מותו באופן אכזרי במהלך העונה השנייה של הסדרה. הביקורת על דמותו של ברלין אמנם הייתה קיימת כבר אז, אבל זה לא מנע מרבים ממעריצי הסדרה לכעוס על סצינת המוות שגרמה לו לסיים את תפקידו בסדרה (לפחות עד העונה הרביעית). 

לפי פינה, לאורך השנים נאלצו להתמודד בהפקה עם ביקורת קשה על תפיסת עולמו המיזוגנית של ברלין, ועם צופים רבים שחשבו שלא ראוי לתת במה וזמן מסך לדמות עם דעות כמו שלו. "מישהו אמר לי 'הדמות הזו לא מתאימה לזמנים שלנו. אתה צריך להוציא אותו מהסדרה'", מסביר פינה בסרט, "עניתי שאין לי שום כוונה להוציא אותו מהסדרה. הוא מיזוגן, נרקיסיסט ופסיכופת בהרבה דרכים. אבל יכולה להיות לנו בסדרה דמות כזו והצופים יוכלו לבחור בחופשיות באיזה צד הם, נכון?". 

"אם הטלוויזיה הייתה מעודנת היא הייתה משעממת, כי פחות דברים היו קורים", מסביר היוצר. "הצופים רוצים שיקרו דברים, ואין משהו יותר טוב מנבל שאנחנו חשים כלפיו אמפתיה". גם פדרו אלונזו, שגילם את דמותו של ברלין, מופיע בסרט הדוקומנטרי ומביע את דעתו על האהדה של הצופים כלפי דמותו: "אנשים צריכים לבדוק את הראש, כי אני בטוח שהוא לא הדמות שהייתם רוצים שהבת שלכם תתחתן איתה".

העונה הרביעית של "בית הנייר" עלתה בנטפליקס באפריל האחרון וזכתה לביקורות מעורבות, כשביניהן קריאות לסיים את הסדרה ואכזבה מצד צופים שעקבו באדיקות אחרי הסדרה מאז שהתחילה. נכון לעכשיו, לא דווח על עתיד הסדרה ועל עליית עונה חמישית, אבל לפי הבאזז הגדול סביבה, הסיכויים שהיא תמשיך לפחות לעונה נוספת שתסגור את הסיפור נראים גבוהים במיוחד.