"לוקי" הסתיימה, "האלמנה השחורה" סוף סוף יצאה לאקרנים וכעת פנינו מועדות אל האירוע הבא: "מה אם...?", הפרויקט החדש, המיוחד והשאפתני של אולפני מארוול ודיסני. יש דבר אחד שבו אפשר להיות בטוחים: זה הולך להיות שונה מכל מה שראינו ממארוול עד כה. זו אנתולוגיית אנימציה, כלומר אסופת סיפורים מהיקום המארוולי, שבוחנת מה היה קורה אם הסיפורים היו מסתיימים קצת אחרת. עשו את זה ב"חברים", עשו את זה ב"הטובות לקרב", ב"האנטומיה" וגם ב"באפי ציידת הערפדים". עכשיו מארוול מחליטים לקחת את הקונספט ולהרחיב אותו לכדי סדרה שלמה.

הפרטים הטכניים:

"מה אם...?" תעלה לשירות הסטרימינג דיסני פלוס (שלא זמין כרגע לצפייה בישראל) ביום רביעי הבא, ב-11 באוגוסט. היא תכלול תשעה פרקים, ומתוכננת לה עונה שנייה שכעת נמצאת בתהליכי פיתוח. כאמור, זו אנתולוגיית אנימציה, שכל פרק בה יעסוק בסיפור אחר עם דמויות אחרות שאנחנו כבר מכירים מהיקום הקולנועי-טלוויזיוני. בדיסני ומארוול ממש לא התעצלו, והביאו את טובי השמות כדי לדבב את אותן דמויות. תחזיקו חזק (וזכרו כי גם זו רשימה חלקית): בנדיקט קמברבאץ' (דוקטור סטריינג'), כריס המסוורת' (ת'ור), קלארק גרג (פיל קולסון), קובי סמולדרס (מריה היל), דון צ'ידל (וור מאשין), אמילי ואן קאמפ (שרון קרטר), אוונג'לין לילי (הצרעה), ג'רמי רנר (הוקאיי), ג'וש ברולין (ת'אנוס), קארן גילאן (נבולה), קאט דנינגס (דארסי לואיס), מארק רפאלו (הענק הירוק), מייקל דאגלס (האנק פים), נטלי פורטמן (ג'יין פוסטר), פול בטאני (ויז'ן), סמואל אל ג'קסון (ניק פיורי), רייצ'ל מקאדמס (כריסטין פאלמר), סבסטיאן סטאן (באקי בארנס) וטום הידלסטון (לוקי). אה, כן, וגם צ'דוויק בוסמן המנוח, שהספיק להקליט את השורות של הפנתר השחור לפני מותו וזהו התפקיד האחרון בהחלט שלו. ג'פרי רייט ("ווסטוורלד") יגלם את "הצופה" (The Watcher), ישות כל יכולה שתדריך את הצופים בין התרחישים השונים.

>> כל מה שצריך לדעת לפני "הפלקון וחייל החורף"

>> כל מה שצריך לדעת לפני "לוקי"

היקום המארוולי

שימו לב, ספוילרים ל"לוקי" לפניכם", אז קראו בזהירות.

"לוקי" הסתיימה בדרמה: סילבי הרגה את "ההוא שנשאר", ציר הזמן הקדוש קרס ועכשיו יש מולטיוורס (ריבוי יקומים, אם תעדיפו). על כן, לא פלא ש"מה אם...?" מגיעה מיד אחריה ובאה להראות לנו כמה רבגוניים היקומים הללו יכולים להיות. אגב, התרחישים בסדרה כנראה מאוד אמינים, כי דווח שאחד הפרקים שעסק בחבורת "שומרי הגלקסיה" נאלץ להיגנז כי הוא חזה מראש את מה שעומד לקרות בסרט השלישי במותג.

מה אנחנו יודעים, או חושבים, שיקרה בסדרה

כיאה למארוול, לא *באמת* יודעים שום דבר עד שרואים אותו בעיניים (וכמו שאנחנו יודעים טוב מאוד, גם אנשים מאוד מתים יכולים לחזור לחיים בדרך מפתיעה). ובכל זאת, מסתמן כי הפרק הראשון בסדרה יחקור מה היה קורה אם פגי קרטר הייתה לוקחת את נסיוב חייל-העל בתחילת מלחמת העולם השנייה במקום סטיב רוג'רס. הפרק השני עתיד לחזור לבחירה של יונדו, ויבחן מה היה קורה אם הוא היה בוחר את טצ'אלה להיות ה"סטאר לורד" במקום פיטר קוויל.

היקום הקולנועי-טלוויזיוני אחרי "מה אם...?":

מעצם היותה סדרה שבוחנת "מה היה קורה אילו", ההנחה היא שההשפעה שלה על המשך היקום של מארוול תהיה מינורית יחסית. למרות זאת, המפיק בפועל בראד ווינדרבאום הבטיח כי היא חשובה ליקום המארוולי ממש כמו כל פרויקט אחר. יכול מאוד להיות שזו אמירה שנאמרת רק בשביל ליחצ"ן את הסדרה, ויכול להיות שגם יש בה אמת, אבל עוד קצת מוקדם לדעת. מה שבטוח: "מה אם..." הולכת לקבל עונה שנייה שנמצאת כרגע בעבודה.

הביקורות על הסדרה

לא רבים האנשים שזכו לצפות בסדרה, שסביבה מעטה סודיות כיאה לסדרה מארוולית מן המניין. למרות זאת, בדיסני פלוס שחררו את שלושת הפרקים הראשונים שלה למבקרי טלוויזיה בחו"ל שהתחילו לשתף את מחשבותיהם עליה.

המבקר של אתר Rotten Tomatoes אריק דייויס צייץ: "צפיתי בשלושת הפרקים הראשונים של 'מה אם...?' ואני מכור. כל פרק טוב יותר מהקודם והשלישי הוא המועדף עליי. אהבתי את איך הם לקחו סיפור שאנחנו יודעים בעל פה והכניסו בו טוויסטים בכל מיני דרכים. זה כמו אזור הדמדומים של היקום הקולנועי של מארוול: מוזר, פרוע וכיפי". המבקר אית'ן אנדרסון הסכים, וכתב: "'מה אם...?' של מארוול מציגה טוויסטים משכנעים ביקום הקולנועי לצד אנימציה מסוגננת ואקשן יוצא מן הכלל. עם זאת, הסיפורים הקצרים יוצרים תחושה מנותקת, וחסר בה את הלב והקסם שיש בסרטים. בנוסף, רבים מכוכבי מארוול הם לא מדבבים מדהימים".

המבקר ג'ייקוב הול דווקא פחות התלהב מהסדרה החדשה. "אולי זה ישתפר ככל שזה יתקדם, אבל הפרקים של 'מה אם...?' שנשלחו למבקרים לא ממש עוררו בי השראה. היא נשענת יותר מדי על המרכיב של 'זה לא מטורף?', ולא מספרת סיפורים משכנעים במיוחד. המשחק הקולי מרגיש כאילו הם דיברו בטלפון", הוא כתב. בציוץ נוסף הוסיף "אם אתם לא מוכנים ללכת על זה כמו ב'ספיידרוורס', האנימציה הדו-ממדית חייבת ללכת. סצנות האקשן נראות טוב אבל הסצנות הדרמטיות לא יכולות להיראות יותר כבדות ומשעממות".

למיטיבי לכת, או למצטרפים החדשים ליקום המארוולי:

יש לכם כמה שבועות לצפות בכל הסרטים והסדרות? "מה אם...?" תתפרס ותתייחס לרבים מהסרטים, כך שאין סרט ספציפי שאפשר לראות כדי להיזכר מה קרה בסרטים המקוריים. שיהיה לכולנו בהצלחה.