עוד לא הספקנו להתאושש כמו שצריך מהסיום של "וונדה-ויז'ן", וכבר הסדרה השנייה של מארוול ודיסני פלוס - "הפלקון וחייל החורף" - נוקשת בדלת. אנחנו יודעים שאתם מתרגשים, ואנחנו יודעים שכבר עבר זמן לא מבוטל מאז הסרטים האחרונים בסדרה, אז הגענו כדי לעשות סדר. כל מה שצריך לדעת לקראת הסדרה הבאה שכל העולם ידבר עליה.

הפרטים הטכניים:

"הפלקון וחייל החורף" תגיע לשירות הסטרימינג דיסני פלוס, שכיום לא זמין לצפייה בארץ, ביום שישי הקרוב. היא תכיל שישה פרקים, ועדיין לא ידוע אם זו תהיה עונתה היחידה או שמתוכננים לה המשכים. נשיא האולפנים קווין פייגי הבטיח כי חלק מהסדרות לא יסתפקו בעונה יחידה, אך לא חשף אם "הפלקון וחייל החורף" תהיה אחת מהן. בסדרה יככבו סבסטיאן סטאן (באקי בארנס, "חייל החורף") ואנתוני מאקי (סאם ווילסון, "פאלקון" - הבז), ואליהם תצטרף אמילי ואן-קאמפ ("נקמה") שכבר השתתפה בסרטים קודמים של מארוול בתפקיד הסוכנת שרון קרטר, אך הולכת לקבל תפקיד משמעותי הרבה יותר הפעם. אל תפקיד הנבל ייכנס דניאל ברוהל ("ממזרים חסרי כבוד") שיגלם את זמו, שגם בו פגשנו בעבר ב"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים".

היקום המארוולי

עברנו הרבה מאז "הנוקמים: סוף המשחק" ו"ספיידרמן: רחוק מהבית" שהגיע בעקבותיו, אז תנו לנו לרענן את זכרונכם. למי מכם שלא צפה עדיין בכל סרטי היקום הקולנועי - ספוילרים לפניכם: ג'יימס (באקי) בארנס היה חברו הטוב ביותר של סטיב רוג'רס, "קפטן אמריקה", בימי שירותם בצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה. מאז, רוג'רס קפא בתוך גוש קרח ונעלם, ובארנס נחטף על ידי ארגון הטרור הידרה, שהפכו אותו למתנקש שטוף מוח. מאז ולאורך הסרטים הוא חזר לעצמו ועבר להילחם בצד של הנוקמים. את סאם ווילסון, "פלקון", הכרנו ב"קפטן אמריקה: חייל החורף". הוא התיידד עם סטיב רוג'רס, שבהחלטה משותפת עם נטשה רומנוף ("האלמנה השחורה") החליטו לגייס לשירותיהם. הוא משתמש בחליפה מכונפת שבעזרתה הוא יכול לעוף.

קאט ל-2019: אחרי הנקישה המפורסמת של נבל העל תאנוס שהרגה חצי מהיצורים החיים, חמש שנים עברו וחבורת "הנוקמים" הצליחה לתקן, הפעם בכוח מצומצם, את העוול שנעשה בפעם הקודמת. כל המתים התעוררו לתחייה, עכשיו צעירים בחמש שנים מחבריהם שנשארו בחיים. קפטן אמריקה בחר לעזוב את המציאות הזו ולחזור 70 שנים אחורה, ולחיות את יתרת חייו עם אהובתו, הסוכנת החשאית פגי קרטר. הראשונים שנפגעו מזה הם הצופים, ש(כנראה) איבדו את אחד הכריסים הכי מוצלחים על המסך, אבל לא פחות מהם, שניים נוספים: בארנס ו-ווילסון. בסוף "אנדגיים" סטיב מעניק את מגן הוויברניום המפורסם שלו לווילסון, ובכך מכתיר אותו הלכה למעשה לממשיך דרכו ואולי גם לדמות הבאה שתיקרא "קפטן אמריקה".

מה אנחנו יודעים, או חושבים, שיקרה בסדרה

כל מי שראה סרט או שניים מהיקום הקולנועי המארוולי מכיר את הסגנון האקשני וההומוריסטי שהם סיגלו לעצמם. ב"וונדה-ויז'ן" לקחו היוצרים חירות אומנותית והחליטו לקחת את הסדרה לכיוון אחר לגמרי, והיא אכן הייתה דומה לסיטקום הרבה יותר מאשר למקורות שלה. חלק מהמעריצים אהבו את היציאה, חלק פחות, אבל מה שבטוח - "הפלקון וחייל החורף" חוזרת למקורות ותיראה הרבה יותר דומה לסדרת הסרטים. מטוסים, פיצוצים, קרבות ואחוות גברים - כולן יהיו חלק בלתי נפרד מהסדרה המצופה. אגב, זו בכלל הייתה מתוכננת להיות הסדרה הראשונה שיוצאת בפלטפורמת דיסני פלוס, אך משבר הקורונה עיכב אותה וגרם לכך ש"וונדה-ויז'ן" הקדימה אותה.

אז מה אנחנו עתידים לראות? מארוול ידועים מאוד בכל הנושא של שמירה על סודיות, אז המידע שקיים בינתיים לא רב. סאם, באקי ושרון שלושתם היו מאלו שנעלמו יחד עם חצי מהאנושות וקמו לתחייה בעזרתם של חבריהם הנוקמים. אגב, הדודה-רבתא של שרון קרטר היא פגי קרטר, אהובתו של קפטן אמריקה משכבר הימים, וכיום שרון היא סוכנת CIA. בטריילר ניתן לראות את באקי וסאם שניהם משתמשים במגן שירשו מרוג'רס, ועוד לא ברור אם בארנס עוזר לווילסון ללמוד להשתמש במגן החדש שירש או שהם רבים ביניהם על הזכות להשתמש בו. הנבל זמו נוטר לנוקמים טינה ומאשים אותם במות הוריו באירועי סוקוביה מ"הנוקמים: עידן אולטרון", וזו המוטיבציה שלו לפגוע בהם. עוד מידע שצריך לקחת בחשבון הוא שבקומיקס, זמו לעתים משמש כבן ברית של החבורה, אז יכול להיות שהסדרה תצא מתבנית הגיבור-מביס-את-הנבל הקלאסית.

היקום הקולנועי-טלוויזיוני אחרי "הפלקון וחייל החורף":

"ספיידרמן: רחוק מהבית" חתם את השלב השלישי של היקום של מארוול, ויותר משנה וחצי לאחר מכן קיבלנו את הסדרות של דיסני פלוס שהיוו את יריית הפתיחה לשלב הרביעי. כרגע מתוכננים לא פחות מ-12 (!) סרטים לשלב הקרוב, ביניהם הפריקוול "האלמנה השחורה", הסרט הרביעי בסדרת "ת'ור", ההמשך השלישי בסדרת ספיידרמן שרק לאחרונה נחשף, אחרי הטרלה של כוכביו, כי יקרא "ספיידרמן: אין דרך הביתה" ועוד פרוייקט מסקרן בשם "הנצחיים". בראיון שערך לאחרונה התסריטאי הראשי מלקולם ספלמן למגזין "אנטרטיימנט וויקלי" הבטיח כי עלילת "הפלקון וחייל החורף" תוביל ללא פחות משלושה סרטים עתידיים של היקום, ממש כמו שהובטח כי "וונדה-ויז'ן" תוביל למאורעות הסרט "דוקטור סטריינג' במולטיוורס הטירוף". מה שכן, הפעם הכותב לא הסכים לחשוף באילו פרוייקטים מדובר.

האינטרנט מפוצץ בתיאוריות, בכמויות שגם בידוד 14 יום לא יאפשר לכם לקרוא את כל התרחישים האפשריים. אחת מהנחות היסוד המרכזיות טוענת כי במארוול מכוונים לייצר קבוצה של "נוקמים צעירים". מארוול מגדלת דור חדש של גיבורים, עם הפרידה מסטיב רוג'רס וטוני סטארק ועם ההצטרפות של מוניקה רמבו ("וונדה-ויז'ן") וקאסי לאנג וקייט בישופ בפרוייקטים הבאים. לכן, לא מנותק להסיק שמלבד תואר "קפטן אמריקה" ירשו ווילסון ובארנס גם כוחות על משל עצמם.

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים (צילום: יח"צ באדיבות פורום פילם)
קפטן אמריקה (מימין) והפלקון | צילום: יח"צ באדיבות פורום פילם

הביקורות על הסדרה

מכיוון שהסדרה עוד לא התפרסמה, ותגיע למסכים רק בשישי הקרוב - עד עתה רוב המעריצים הסתפקו בטריילר כדי לקבל טעימה ממה שמצפה להם. בניגוד אליהם, עורך המגזין "קוליידר" סטיבן וויינטרוב צפה בכרבע שעה מתוכה, שלטענתו כללה שתי סצנות שהוא בטוח שהן מתוך הפרק הראשון בסדרה. הוא צייץ כי "הראשונה הייתה סצנת פעולה מורחבת של 'פלקון', שניסה לחלץ מישהו ממטוס והייתה מסוג הפעולות שהיית רואה בסרט של מארוול". על הסצנה השנייה הוא סיפר כי היא כללה את דמותו של באקי שנמצא בטיפול, כשהמטפלת ניסתה לעזור לו לדבר על הבעיות שלו. כמו כן, הוא ציין כי נראה שהסדרה עלתה הרבה מאוד כסף. גם העורך הראשי של אתר הביקורות Rotten Tomatoes צפה בחלקים נבחרים וחשף כי "היה שם יותר דם ממה שציפיתי לראות", ובגדול, נראה שמצפה לנו חווית אקשן איכותי ומדמם במיוחד.

למיטיבי לכת, או למצטרפים החדשים ליקום המארוולי:

באילו סרטים כדאי לצפות כדי לרענן את הזיכרון? ככל הנראה הטרילוגיה של "קפטן אמריקה" תתן בסיס לא רע להבנת הסדרה. אם זמנכם קצוב - כנראה שכדאי שתתמקדו אך ורק ב"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים". מלבדם, "הנוקמים: עידן אולטרון" ושני סרטי "הנוקמים" האחרונים בסדרה יכולים ככל הנראה להועיל מאוד.