"כמה 'מבולבלים/ ...' אנשים יכולים להיות כדי להתבלבל ביני לבין לוסי איוב??!!" זעמה אתמול העיתונאית לוסי אהריש קבל עם וטוויטר. הסיבה: בלבול חוזר ונשנה בינה ובין עוד אשת תקשורת ממוצא ערבי בשם לוסי - הלא היא לוסי איוב שהנחתה בשבוע שעבר את תחרות האירוויזיון לצד בר רפאלי, אסי עזר וארז טל (ועשתה את זה מדהים) ."תפסיקו לשלוח לי כמה עבודה מדהימה עשיתי באירוויזיון כי אפילו לא הוזמנתי לאודישן!!!! אני לא בארץ כבר שבוע!!!!!" המשיכה אהריש, וסיכמה בקריצה: "על אף שאני וצחי היינו שמחים להנחות". 

הקטנוניים בינינו (אני) יזכרו שבאוקטובר האחרון גם לוסי איוב - עד לא מזמן מנחה וכתבת בכאן דיגיטל, ולפני כן פואטרי-סלאמרית ויראלית ביוטיוב - הגיבה לבלבול בין השתיים בציוץ: "חיממתם לי את הלב. אבל איך אני אגיד לכם בעדינות... לא התחתנתי. אני יודעת שזה יכול להיות מבלבל. אני גם כל הזמן מתבלבלת בין גבינת נפוליאון לנפוליאון בונפרטה וצריכה להזכיר לעצמי מי מהם לא הצליח לכבוש את עכו", כתבה והתייחסה כמובן לחתונה המפתיעה של אהריש עם בח"ל, השחקן צחי הלוי.


אני בטוחה שיש משהו נחמד בחלוקת הצלחות יחד, כאילו מדובר ביום הולדת משותף עם חברה, אבל אם נפסיק להתמם אפשר לומר שהבלבול הזה בין איוב ואהריש הוא קצת, איך נאמר, הכללתי פינת גזעני. אנחנו הצופים כנראה עוד לא בשלים להכיל שתי לוסי מוכשרות אך, מה לעשות, שונות על המסך בלי להתבלבל בינהן. ועוד שתיהן בעלות אג'נדה חברתית סדורה וגלויה? מה זה, סיאמיות. ולפני שאתם מתלהמים, נסו להיזכר אם אי פעם התקשיתם להבדיל בין לוסי אהריש ולוסי דובינצ'יק. כי מה שברור מהציוצים של אהריש ואיוב הוא לא שאנשים מתבלבלים ביניהן בגלל השמות הדומים שלהן, אלא בגלל שהן שתיים מהטאלנטיות הערביות הכי מוכרות בטלוויזיה הישראלית, ולהיות ערבי בטלוויזיה בישראל זה עדיין משהו מטשטש. את לוסי אהריש המסוימת או לוסי איוב, את לוסי הזאת, נו, החמודה הזאת. כל המילים הנעימות האלה שאומרים בשיחות עם חברים כדי לתאר את איוב או אהריש בלי להגיש מפורשות "היא הערביה מהאירוויזיון" או "הערביה שהדליקה משואה".

זה בוודאי נטול כוונות זדוניות, וזו בטח לא תופעה ייחודית לערבי ישראל, שהרי פעם חולקו בתקשורת ובשיחות סלון גם תארים כמו "הרוסי הראשון בכנסת", ואחרי זה "המזרחי היחידי בחדשות". ואפשר גם לשמוח ולהגיד שהנה, יופי, יש הרבה יותר ייצוג ערבי בטלוויזיה - עובדה שאפילו יש לנו שתי נשים עם אותו השם. אבל אין ספק שהדמיון הכפוי ממנו סובלות השתיים מצביע על חוסר גיוון במערכת. על הכרח של עולם התקשורת בעוד "לוסיות" מוכשרות וחדות לשון (זה כבר השתרש, אגב? אפשר כבר להגיד שמדובר ב"בני דודים" החדש?). כי כרגע, בלי שהן ירצו בכך, לוסי ולוסי משמשות יותר כשני עלי תאנה לנפש היפה שלנו, שרואה את קליפ שלוש הדקות של גל גדות לאירוויזיון, וחושבת "הנה, יש גם ערביה עם כיסוי ראש בסרטון שאנחנו מראים לגויים. יותר פלורליסטיים מזה ונמות".

כי האירוויזיון היה מפגן כוח טלוויזיוני, וכזה ששידר לעולם ישראל יפהפייה, אבל לא לגמרי נאמנה למציאות פשוט משום העובדה הפשוטה שמי שעמדו בחזית שלו היו אנשים ששייכים לאוכלוסיות שלא נהנות פה משיוויון בסיסי. על אותו משקל: לוסי אהריש היא מנחה מוערכת ושחקנית בעלת ניסיון שפוטרה לפני כחצי שנה מהגשת התוכנית שלה בטלוויזיה (ועוד בלי לקבל על כך הודעה מוקדמת), ושאחרי חתונתה עם הלוי הואשמה על ידי חבר הכנסת לשעבר, אורן חזן, ב"(פיתוי) נפש יהודי במטרה לפגוע במדינתנו ולמנוע מעוד צאצאים יהודים להמשיך את השושלת היהודית". לא פחות.

רוצה לומר, עובדת הבלבול הזו בין לוסי ולוסי תמימה למראה, אבל מצביעה על תופעה עמוקה יותר ודי מכוערת. לפטור את זה ב"יש לנו כבר שלוש ערביות בטלוויזיה, לוסי, לוסי, וההיא מהישרדות" זו גם בדיחה לא מאוד חדשנית (בכל זאת, אהריש ואיוב שתיהן כבר סיפרו אותה) וגם לא כל כך מצחיקה. להמשיך ולהתבלבל עכשיו ביניהן זה גם להמשיך ולהנציח את חוסר הגיוון של הפרצופים בטלוויזיה הישראלית וגם, סליחה על המילה הבוטה, קצת גזעני.

כדי בכל זאת להסיר כל ספק, מצורף כאן גם מדריך הכרחי להבחנה והבדלה בין לוסי אחת לשניה. תפדלו:

הנה לוסי אהריש, מביטה אל האופק:

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Aharish (@lucyaharish) on

וכאן, לוסי השניה מביטה גם היא אל אופק - אם כי אופק אחר: 

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Ayoub (@lucyayoub21) on

 והנה לוסי איוב בטקס ממלכתי:

והפעם לוסי אהריש, גם היא בטקס ממלכתי:

 לוסי אהריש (בטח ניחשתם) עם אלמנט מעולם הצומח:

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Aharish (@lucyaharish) on

ובתמונה שלפניכם, לוסי איוב עם אלמנט מעולם החי:

View this post on Instagram

A post shared by Lucy Ayoub (@lucyayoub21) on

ולסיום: לוסי דובינצ'יק

View this post on Instagram

A post shared by lucy dubinchik (@lucydubinchik) on