"אני חייבת להגיד לך, היית דיירת מקסימה ומהממת". אלה, פחות או יותר, המילים היחידות שמנחת "האח הגדול" לירון ויצמן אמרה לדיירת רחל בורטה ביום שבת האחרון, לאחר שזו הפכה למודחת הראשונה של העונה. כמה דקות קודם לכן, בפרומו לפרק ששודר אמש, קיבלנו הצצה לריב שהתחיל מהחבאת שוקולית, הוביל לפיצוץ בכל הבית ונגמר בהתכסחות בין רחל לריוואה הצד"לניקית. "תחזרי לכפר, מותק", היא אמרה לה - והפרק, לא ברור למה, המשיך כרגיל.

טוב, זו הייתה רק הצצה. הציפייה המובנת מאליה הייתה שהפרק הבא יציג התייחסות נוקשה יותר להערה הדוחה והגזענית של רחל, לא? לא. השידור חזר ללירון וגיא זו-ארץ, ההדחה של רחל הוכרעה עוד לפני הפרומו, הראיון הראשון איתה דילג מעל ההתבטאות והפרק החדש התייחס לרגע ההוא כמו לכל "יא אפס" או "יא טמבל". אני לא יודע, אולי מישהו עימת את רחל עם האמירה הזאת באיזה ראיון אינטרנטי או בתוכנית בוקר. אם בהפקה עצמה לא טרחו לעשות את זה במשדר המרכזי, אני בטח לא אטרח ואברר. בשורה התחתונה, ההערה הגזענית של רחל עברה בשתיקה - בלי שהאח או המנחים יקראו לה לשיחה, יגנו אותה בפני הצופים, יעשו משהו שיבהיר שזו חציית קו. היחידים שהתנפלו על רחל הם הדיירים עצמם, וזה אילן נמוך מאוד להיתלות בו כל עוד הדייר הערבי קאזם מכונה על ידם "קאסם" במקרה הטוב ו"קאזן" במקרה הרע.

לא מדובר בפעם הראשונה שבה "האח" נופלת ומאכזבת בנקודה הזו: בדיוק לפני שנה, בתחילת העונה הקודמת, הדיירת דנה רון התלוננה בפני טיטי איינאו וסיפרה לה שהיא שטפה כלים "כמו ניגר". הדיירים היו המומים, בצדק, וגם דנה התעשתה על עצמה במהרה והתנצלה באופן שנראה אותנטי לגמרי. רק שכאן זה נגמר - השידור חזר ללירון וגיא, בלי שום אמירה ערכית ועם כמה התייחסויות עלובות לאותו רגע כאל "פליטת פה" בלבד. במקרים אחרים בעבר, כמו של טהוניה רובל או תקוה גדעון, כן הייתה התנהגות נוקשה יותר כלפי הדיירים הגזענים. אפילו הוטלו סנקציות. אבל הסנקציות הללו הוטלו בעיצומם של ריבים סמי-אלימים, שהיו בעייתיים מעבר לאותן אמירות גזעניות. אצל דנה, כמו אצל רחל, לא הייתה הבהרה שמדובר בהתבטאות פסולה. וזה מרתיח. 

גיא זו-ארץ, לירון ויצמן, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
לא הפעם הראשונה. גיא זו-ארץ ולירון ויצמן | צילום: רשת 13

זה מרתיח מכמה סיבות - ובעיקר בגלל שלמעט הפספוס המקומם ההוא, "האח" יצאה לדרך עם עונה מעולה. ליהוק מצוין, עריכה יעילה, טוויסטים מרשימים ובעיקר המון רגעים שמצדיקים צפייה נוספת ביום למחרת. אפילו רחל, המאכזבת הראשית, הייתה ממש בסדר עד אותו רגע - והרבה יותר נעימה מההיכרות הראשונה איתה בריאליטי "טיול לחמישה". זו עוד סיבה לכעס: גם ההדחה שלה הגיעה בגלל היותה דיירת משעממת-יחסית, לא בגלל אמירה חמורה. ריוואה והדיירים האחרים עוד עשויים לחשוב שרחל נשלחה הביתה בגלל איזשהו צדק פואטי, בלי לדעת שמדובר בצירוף מקרים בלבד. ההפקה הפקירה אותם. 

ובואו נקדים תרופה לתגובה: "האח הגדול" לא אמורה להיות תוכנית ערכית או חינוכית, היא פשוט צריכה להיות כיפית ופרועה עד גבול מסוים. אלימות וגזענות תמיד היו ותמיד יהיו בה, אחרת למה באנו מלכתחילה, אבל כל עוד יש עורכים בנווה אילן הם צריכים לזכור שגם להם יש אחריות מסוימת. קטנה. הם לא צריכים להעמיד בפנינו שקופית "זהירות: הקשר של דיאן ונתנאל ייגמר רע" או "הידעתם? 'לוזר' זו לא מילה יפה". הם בסך הכל צריכים לוודא שאף דייר לא יחזיר דייר אחר לכפר, או לכל הפחות לדאוג שמישהו יבוא איתו חשבון על כך.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael)