אם יש משהו שלמדנו השנה ב"משחקי הכס" הוא שאתה לא מת עד שלא ראינו את הראש שלך על חנית. שש פעמים נדקר ג'ון סנואו וקם, שש פעמים נהרג בריק דונדריין וחי, חמש עונות שוטט בנג'ן סטארק בשממה שמעבר לחומה, עונה וחצי גסס מחוץ לפריים סנדור קלגיין, עונה שלמה השתקם אחיו גרגור במעבדה של קיבורן. הסדרה שלימדה אותנו פעם שכל הגברים צריכים למות מלמדת אותנו שגם למוטו הזה יש דיסקליימר. ואלאר חירטוטיס.

(לא מדובר בספוילר - מדובר בקו עלילה מהספרים שלא הופיע עד כה בסדרה, שכידוע כבר התנתקה מהספרים - אבל מי שחושש גם מזה, מומלץ שידלג לכותרת הביניים הבאה)

עם הלקח הזה בראש, ועם זומבית מהספרים שרודפת את נמלטי הספוילרים כבר שלוש עונות, קשה להתעלם מהרפרורים הבוטים לכיוונה של קטלין סטארק שהציפו את הפרק השמיני של העונה. קשה לחשוב בתמימות שאלה אזכורים אקראיים של דמות אהובה ולא, נניח, פעמוני התרעה המרמזים שמצעד החיים של "משחקי הכס" עדיין לא בא לסיומו. את השבוע האחרון העבירו מעריצי הסדרה ברקימת תיאוריות על קאמבק של סיריו פורל, אבל נדמה שדווקא אפשרות חזרתה של קטלין – שאמורה היתה להיות מתה כמו החלומות הפוליטיים של בוז'י הרצוג – ריאלית מתמיד.

שלוש פעמים הועלה הלילה זכרה של הגבירה המנוחה – אחת לכל עונה של געגוע. ג'יימי בירך את בריאן שעמדה במילתה לקטלין; בריאן החזירה לו טובה כשציינה בפני בלאקפיש טאלי איך עמד במילתו לקטלין, ובלאקפיש הסתפק בהצצה חטופה במכתב של סאנסה כדי לנער את בריאן עם הקלישאה "היא בדיוק כמו אמא שלה"; ובתווך, ג'יימי ואדמור (אחיה של קטלין) שיחקו במי אוהב את אחותו יותר (לך תתחרה במישהו ששוכב עם אחותו), וג'יימי טרח לציין עד כמה הוא מעריץ את המנוחה. זה הספק לא רע לפרק אחד בשביל מישהי שנחה בקבר כבר שלוש עונות.

מעבר לכל זה, גם בריק דונדריין – שכמו קטלין נעדר מהסדרה מאז העונה השלישית – חזר. עבור קוראי הספרים, הופעתו של בריק עשויה להתפרש דווקא כגולל שסותם את נתיב חזרתה של קטלין, אבל זה בוודאי לא מה שיעצור את יוצרי הסדרה. ולמי שמאמין בשובה של קט, בריק הוא לא רק ההוכחה שתומת העין לכך שהמוות הוא לא הסוף; האחווה ללא דגלים ממלאת תפקיד מרכזי בסיפורה של קטלין בספרים (ולכן – מחזקת את תקוותיהם של הקוראים-צופים), והכוהן השיכור טורוס – המליסנדרה של בריק – הוא זה שיכול להפוך את חזון העצמות היבשות הזה למציאות.

משחקי הכס - פרק 9 (צילום: HBO)
אם היית עושה עבודה טובה כל התיאוריות האלו היו נחסכות מאתנו | צילום: HBO

לילדה יש כושר

בינתיים, משפחת סטארק נראית חזקה מאי פעם. רוב ונד נפרדו מראשיהם כדי להבטיח שמותם סופי (הוא סופי, נכון?), אבל ג'ון וסאנסה כבר עשו את הבלתי ייאמן והתאחדו לראשונה מאז פוצלה המשפחה, וכעת מסתבר שגם אריה מתכוונת להצטרף לחגיגות הריוניון בווסטרוז.

אם למישהו היה ספק בכך שאריה תשרוד את הדקירות שספגה מהמתנקשת האסופית משל הייתה – ובכן, משל הייתה אחיה ג'ון סנואו – הרי שאותו מישהו חי בעונות הראשונות של "משחקי הכס". אם ג'ורג' ר. ר. מרטין עוד היה בסביבה, הוא כנראה היה מטביע את אריה בים של בראבוס כמו אבן, או קובר אותה בקיטון החשוך. תחשבו שהקרב בחשיכה בין אריה לאסופית היה מסתיים כשפניה של אריה מופיעים בבית השחור והלבן. זה היה רימון הלם מהסוג שלא ראינו ב"משחקי הכס" זמן רב.

אבל ב"משחקי הכס" בגרסתה המנותקת מהספרים, דברים כאלה כבר לא קורים. אם תרצו, גורלה של אריה הוא סיפורה של "משחקי הכס" העונה: הכל צפוי. כל כך צפוי, שאריה שורדת לא פעם אחת, כי אם פעמיים. כן, הטוויסט שבו הילדה שחטפה מכות בהיותה עיוורת הופכת פתאום לרוצחת באפלה היה מחוכם (ושוב אריה עושה צחוק מהאל מרובה הפנים והופך את העונש שלו למתנה); וחוץ מזה, אף אחד מאתנו לא היה רוצה לוותר על אריה רק בשם הוואלאר מורגוליס. אבל אלמנט המתח שליווה את "משחקי הכס" מאז שנד סטארק הוצא להורג התפוגג כמו תקופת הזן הקצרצרה של סנדור קלגיין. סאנסה קפצה מחומה? היא מיד תדלג לדרכה. ההאונד נפל מצוק? הוא יתאושש. ההר הורעל? נהפוך אותו למפלצת. ג'ון סנואו נדקר למוות? הוא יקום לתחייה.

אריה נדקרה בבטנה? היא תדדה למחסה, תתאושש במהירות מופלאה, תחתוך את סמטאות בראבוס כמו אוסיין בולט, תקפוץ מהחומות כמו אמנית פארקור, תתגלגל במדרגות, תדמם – ולבסוף לא רק שתשרוד, אלא גם תתמודד בקרב חרבות ותנצח. אחרי שבוע של תיאוריות מעריצים שרפררו ל"מועדון קרב" ושניתחו פריימים עד לרמת כריות הכתפיים של הצל על הקיר, משעשע היה לראות שאריה שורדת כי היא פשוט עשויה מטיטניום. לילדה אין שם? מה בקשר לסופר-גירל?

מייסי וויליאמס (אריה סטארק) ב'משחקי הכס' עונה 6 פר (צילום: HBO)
כמעט שכחנו שגם מחט חזרה | צילום: HBO

בלאקפיש ישן עם הדגים

אריה סטארק מווינטרפל סיימה בבראבוס תקופת הכשרה מתישה בת שנתיים שבסיומה היא, ובכן, אריה סטארק מווינטרפל. ובכל זאת, עבור נערה שחוותה את העונות האחרונות תחת זהויות שאולות, גם להכרזה רשמית יש משמעות. מעבר לכך, גם בתעודת סיום הלימודים שלה בבית השחור והלבן מתנוססים כמה הישגים משמעותיים: היא מחקה את מרין טרנט מרשימת החיסול, התגרתה באל מרובה הפנים, התעוורה, זכתה במאור עיניה מחדש, הצילה את ליידי קריין, עשתה משהו מוזר בשיער, ובעיקר עמדה בגבורה בנוכחות הבלתי נסבלת של האסופית הבלונדינית וברטוריקה המעייפת של ג'אקן ה'גאר. זה היה הטיול-אחרי-צבא של הילדה למודת הטרגדיות, והיא היתה ראויה לו כמו כל חייל משוחרר פוסט-טראומטי שהולך לנקות את הראש מעבר לים. תחליפו את סדנת היוגה ברישיקש בקורס למתנקשים מתחילים בבראבוס, וזה בעצם אותו הדבר. רגע לפני שהיא מגלה מי היא, אריה עוד מפנטזת על מסע אקסטרים לסוף העולם. אבל אחרי שהיא מגלה מי היא (אריה סטארק מווינטרפל, חבל שלא שאלת לפני שתי עונות), היא חוזרת הביתה אל החיים האמיתיים: לימודים גבוהים, איזו עבודה סטודנטיאלית, ונו, העניין הפעוט הזה שכל הצפון נלחם לה על הבית.

מסע הגיוס הכושל למדי של ג'ון וסאנסה נשען כעת בעיקר על המהלכים הסודיים של האחרונה: המכתב ששלחה (לבייליש, מן הסתם), והשליחה ששלחה לבלאקפיש טאלי. המהלך השני הוליד מפגש כמעט מרגש בין בריאן לג'יימי, שאת המתח המיני המוזר ביניהם אפשר לחתוך בחרב מפלדה ואלריאנית. ברון מטנף את הפה מחוץ לאוהל ומדמיין שהשניים כבר שוכבים, אבל בין ג'יימי לבריאן יש מערכת יחסים עדינה יותר. נחמד לראות איך בריאן מאבדת משהו מקור רוחה לידו, איך ג'יימי מרכך את זחיחותו לידה. היא אולי היחידה שחושבת שיש בו כבוד (אוקיי, חוץ מסרסיי), הוא אולי היחיד שמוצא אותה מושכת (אוקיי, חוץ מברון). יש ביניהם קשר עמוק וייחודי, והיה מרתק לראות אותו עומד לדו-קרב כפי שהשניים חששו שיקרה אם ג'יימי יתקוף את נהרן. זה לא קרה, כיוון שג'יימי שיחרר את אדמור – בשם האהבה לסרסיי, כדבריו, ואפשר לפנטז שגם בשם האהבה לבריאן.

ג'יימי עשה לאדמור את מה שקטלין (שוב קטלין) עשתה לג'יימי: הוא משחרר את השבוי "בשם האהבה" כדי ללכוד את נהרן. המהלך המבריק – היפוכו של המהלך שיזמו בניו של וולדר פריי, שאיימו בהוצאתו להורג של אדמור, ובדיוק מה שהמליץ לבריאן לעשות – חושף את תחכומו של קוטל המלך, ואת הצד האכזרי שבו. כמו בריאן, כולנו כבר נחשפנו לצד האצילי של ג'יימי, וכמעט שכחנו שזה האיש שדחף את בראן מהמגדל וששכב עם (/אנס את) אחותו על גופת בנו, אם לנקוב רק בשני אקטים מכוערים בביוגרפיה. כשהוא מאיים להשליך את בנו התינוק של אדמור בקטפולטה, הוא נשמע אמין לחלוטין, ואין פלא שאדמור מעדיף לשתף פעולה. רגע אחד זה ג'יימי האביר שנוהג באצילות עם בריאן, רגע אחר - הגרסה זהובת הבלורית של רמזי בולטון. הדיסוננס הזה מזכיר מדוע ג'יימי, חרף היותו מרושע, ארוגנטי ולאניסטרי, הוא אחת הדמויות הכי מעניינות בווסטרוז.

ג'יימי לאניסטר ב'משחקי הכס' עונה 6 פרק 7 (צילום: HBO)
אוהבים אותך ג'יימי | צילום: HBO

רק אהבה תנצח

האהבה היא שמכתיבה את האלימות, מבהיר ג'יימי, והאהבה הזאת צריכה את האלימות שלו יותר מתמיד, כי האהבה שלו בדיוק הכריזה שהיא בוחרת באלימות. מפגש ראשוני בין הדרורים להר נראה בתחילה כניצחון היסטורי למחנה סרסיי, אבל הדרור העליון מחוכם מזה. לא לעתים קרובות נתקפת סרסיי ביהירות – את מסע הנקמה שלה היא מנהלת לאורך העונה בסבלנות ובקור רוח – אבל ההתגרות שלה בממסד הדתי עולה לה ביוקר, כשטומן מחליט לבטל את הכרעת הדין הטובה בהיסטוריה של הטלוויזיה: משפט בקרב.

ביטול המשפט בקרב הוא כנראה ההחלטה הכי הוגנת שקיבל טומן מימיו, רק שההחלטה הזאת משאירה את אמו לחסדי האנשים שכבר הוליכו אותה בעירום ברחבי העיר. כעת התקווה שלה מצויה בנהרן, שם סיים ג'יימי את המצור, ובמעבדה של קיבורן, ש"מאשש את השמועה" שהביאה סרסיי לאוזניו. מהי השמועה? תיכנסו לרדיט ותתחילו לחפור - כלומר, אם אתם עדיין מאמינים לאנשים שטענו במשך שבוע שאריה סטארק והאסופית הבלונדינית הם אותו בנאדם.

סרסיי אולי בוחרת באלימות, אבל לא צריך להיות דרור עליון כדי להבין שכשאתה ניצב מול ההר, האלימות היא פתאום כרסום יסוד התיאוקרטיה. אם כבר אלימות, מוטב שתהיה למען אהבה, כמו שטוען ג'יימי, או למען הצדק, כמו שטובח ההאונד, ולא למען הדת. במעלה מלך זה נגמר בהפיכה דה פקטו, וגם ה"כרתת ברית עם קנאים" שאומר ואריז לטיריון מזכיר לנו מה הבעיה עם קיצוניים (משני הצדדים, יאיר, משני הצדדים). לא שאנחנו צריכים את "משחקי הכס" כדי לדעת מה קורה כשפנאטיות דתית אוחזת בכלי נשק; יש לנו את החיים האמיתיים.

סרסיי וההר ב'משחקי הכס' עונה 6 פרק 7 (2) (צילום: HBO)
"אז אתה אומר שלהרוג את אחד משליחיו של השופט שלי לא היה צעד חכם" | צילום: HBO

ערב בדיחות ויין

על סף סיום העונה, "משחקי הכס" מתקרבת סוף סוף לקרבות הגדולים שלה. במירין, האדונים חזרו לעיר כדי לעשות צחוק מטיריון שעסוק בערב בדיחות ויין. "הגמד המפורסם בעולם" היה ודאי מעדיף להיות עכשיו הגמד האלמוני מכולם; הוא לא ירצה לזכור את העונה הזאת, שאת רובה בילה בחיקויים של ג'ים ג'פריס: יושב על כס מלכותי, מספר בדיחות ומשתכר. אבל עוד לפני שמיסנדיי מספיקה לצעוק "הצילו" ב-19 שפות וטיריון עובר לבדיחות על החותנת, מופיעה האבירה על הדרקון האפור. האדונים כבר מפציצים את הפירמידות בכדורי אש, אבל אם יש מישהי שלא מפחדת מאש זו דאינריז טארגאריין.

במקביל, גם ווסטרוז נערכת לקרב הגדול: שמו של הפרק הבא, "קרב הממזרים", מבטיח לנו שצבאות סטארק ובולטון ייפגשו סוף סוף בקרב על מלכות הצפון ועל האפשרות שלטור הבא יקראו  "ממזרים חסרי כבוד". לסטארקים, כמו בבדיחה של טיריון, נכנס זבוב לבירה. עכשיו רק נותר לראות אם ג'ון סנואו יצליח לשלות את רמזי מתוכה ולצעוק עליו שיירק את ווינטרפל החוצה.

ואריז וטיריון ב'משחקי הכס' עונה 6 פרק 7 (צילום: HBO)
"אף פעם לא מקשיבים לי בבית הזה" | צילום: HBO

עוד "משחקי הכס" ב-mako תרבות:

ועוד כמה דברים על הפרק

* היחידים שנלחמו בפרק הזה לעין המצלמה הם האחים קלגיין: סנדור טבח בכמה פורעי חוק מהאחווה ללא דגלים, גרגור פיצפץ גולגולת של דרור. נחמד לראות שהקשר הטלפתי ביניהם נשמר.

* כן נלחמו בפרק, שלא לעין המצלמה: אריה סטארק וברינדן טאלי. בלאקפיש קיבל בדיוק את הסיום שג'יימי צפה לו – "מוות ראוי לשמו" – ובכך הלכה לעולמה (האמנם?) אחת הדמויות המעניינות בסדרה, זקן עקשן עם ביצים מפלדה ומעט מאוד חיבה לקרובי משפחה. באופן אישי, לא היתה לי שום בעיה לראות אותו שנתיים במצור בנהרן. זה לא שאנחנו לא מחכים כבר שש שנים שדאינריז תגיע לווסטרוז.

בלאקפיש טאלי, פודריק ובריאן ב'משחקי הכס' עונה 6 פר (צילום: HBO)
"תני לי רגע להיראות כאילו זה מעניין אותי" | צילום: HBO

* גם ואריז וגם אריה עושים את דרכם לווסטרוז. מה הסיכוי שישובצו באותה ספינה? והאם זה יהיה הצימוד הכיפי של העונה הבאה?

* האם שובו של ג'יימי לחייה של בריאן עלול לסכל את סיכוייו של טורמונד? האם אפשר לייצר כאן משולש אוהבים? אולי ערב חילופי זוגות עם סרסיי?

* זה רק אני, או שהבחור שסנדור הוציא להורג ממש דומה ליורון גרייג'וי?

אין תמונה
סוגי אייליינרים: נוזלי (מימין), איליינר טוש מבית ג'יבנשי וג'ל (למטה)

* לוואריז יש משימה סודית, לקיבורן יש שמועה מסתורית, למרג'רי יש תכנית חשאית ולסאנסה יש מסר מסווג. מתי "משחקי הכס" הפכה ל"האמריקנים"?

* "זה מצחיק יותר בווסטרוז" זה ה"ביידיש זה נשמע יותר טוב" של שבע הממלכות.

* הבדיחה של טיריון הזכירה לנו שיש גם משפחת מארטל בתמונה. האם מישהו עוד זוכר שבפרק הראשון של העונה הופיעה אלריה סאנד, הרגה את דוראן מארטל ותכננה את נקמתה בלאניסטרים? והאם למישהו עוד אכפת?

* יין "אימפ'ס דילייט" זה מה שקורה כשמחלקת המרצ'נדייז נכנסת לישיבת תסריט.

אמיליה קלארק (דאינריז) ב'משחקי הכס' עונה 6 פרק 7 (צילום: HBO)
הגעת בזמן, עוד שניה הוא היה עובר לבדיחות על פרסים | צילום: HBO

* ליידי קריין, הלבושה כסרסיי לאניסטר, מצילה את אריה סטארק. ג'יימי לאניסטר מעניק את חרבו לבריאן כדי שתגן על סאנסה סטארק, ומשווה בין סרסיי לקטלין סטארק. טיריון לאניסטר מספר בדיחה על בילוי משותף של לאניסטר וסטארק. תולע אפור תוהה בצדק, אם כן, אם הלאניסטרים והסטארקים אינם אויבים. האם סכסוך המשפחות שהוליד את "משחקי הכס" יסתיים בברית? זו תהיה ההפתעה הכי גדולה מאז החתונה האדומה.

* "אני מספר לך כי אתה שבוי שלי ואין לך ברירה", אומר ג'יימי לאדמור. אני מכיר כמה צופים שמרגישים ככה לגבי העונה הנוכחית של "משחקי הכס". ווי פיל יו, אדמור. ווי פיל יו.