"תוכנית סלעית, היא תוכנית שהוקמה כדי לטפל בנשים שעובדות בזנות במחוז תל-אביב", מסבירה נעמה ריבלין, "אנו עובדים על מתן דירת חרום לזונות, הממוקמת באזור התחנה המרכזית ומיועדת לתת להן מחסה ללא כל מחויבות. כמו-כן, מתן צרכים בסיסיים כמו אוכל ושתייה".

מה מיוחד בתוכנית?

"המיוחד בתוכנית הוא שהיא אינה מחייבת את הנשים להפסיק מיידית את שימושן בסמים או עבודתן בזנות. מטרתה העיקרית היא למזער את הנזקים שנעשו להן ורק אחר-כך לגרום ליציאה מוחלטת מהזנות. ברוב המסגרות, מוכנים לטפל בזונות רק לאחר שהחליטו להתנתק מהרחוב ובעצם מוכנים לקבל אותן רק כשהן נקיות מזנות ומסמים. עם התהוותה של התוכנית, הגיעו להבנה כי עדיף קודם ליצור את האמון הבסיסי של הזונות בעצמן, כלומר שידעו שיש מקום שמקבל אותן, גם אם הן לא עובדות בשבילו. זהו המקום הראשון שיקבל אותן כמו שהן מבלי לבקש תמורה".

איך זה עובד בשטח?

"כחלק ממסגרת התוכנית, המטפלות והמתנדבות מבצעות סיורים בעיר באזורים מוכי זנות (התחנה המרכזית, הבורסה, תל ברוך וכו'), פוגשות את הבנות ומספרות להן מה קורה בתכנית. באותו שלב גם נותנים להן מספר של קו חם אליו הן יכולות להתקשר בכל עת. בשלב השני, אם הן מתקשרות לקו החם, נותנים להן מענה, סיוע ותמיכה מיידית אם צריך. במידה ואכן הגיעה הנפגעת למרכז התמיכה וברצונה להפסיק להיות זונה, היא יכולה להיכנס להוסטל שלנו ולשהות שם במשך שנה. באותה שנה היא תקבל סיוע פסיכולוגי, רכזת תעסוקה שעוזרת לה למצוא עבודה ומטפלת שמכינה אותה ליציאה מההוסטל".

איך נשים מגיעות לזנות לדעתך?

לרוב אצל זונות אנו מוצאים טראומות מיניות מגיל ילדות, בין אם זה התעללות מינית או אונס. במקרה כזה, הזהות של אותה ילדה נבנית כנותנת שירותי מין. כשזה קורה גם מסביבתה הקרובה או ממשפחתה, נשבר טוטאלית ההבדל בין מין ואהבה. מבחינתה, הערך שלה נאמד דרך גופה ודרך שירותי המין שהיא נותנת לגברים. לרוב אותן נערות בורחות מביתן והן מהוות טרף קל לגברים שרוצים להעסיקן. היות והמין הוא הדבר היחיד שהן מכירות בערך עצמן, מהר מאוד הן נכנסות למעגל הזנות. כדי לשרוד את הזנות, הן עושות ניתוק בין גוף ונפש. בשביל להתגבר על הניתוק הן לוקחות סמים ואז צריכות להרוויח כסף על מנת לממן אותם. בשביל לשלם על הסמים הבנות ממשיכות לעבוד ככזונות. זה מעגל ללא סוף. אגב, בארץ הגיל הממוצע בו מתחילה הזנות הוא גיל 13. עובדה זו שוברת את המיתוס שנשים נכנסות לזנות מתוך בחירה".

מה הבעיה למסד את הזנות בעצם?

"אנחנו יודעים שבמקומות כמו הולנד, שם הזנות ממוסדת, עולם הפשע השתלט על העניין וממשיך הניצול המחפיר של הנשים. גם נשים שעובדות לכאורה בזנות נקייה ומכובדת חשופות לאלימות ואונס. וגם אם הזנות מכובדת ומדובר במחירים יקרים של זנות, אישה צריכה להסכים לעשות יותר דברים בשביל הגבר והיא בעצם ככלי בידיו. זנות היא ניצול לשם אלימות - למה שלא נמסד רצח?".

האם יש נשים שמתפרנסות מזה בכבוד?

"בזנות אין כבוד. זה כסף לא נקי שבשביל להשיג אותו הנשים צריכות לסבול. הן לא יכולות להתעשר מזה.ראית פעם זונה עשירה? מאחורי זונה תמיד יהיה גבר. רוב הנערות שעוסקות בזנות קונות בכספן בגדים, תסרוקות, או הגדלות חזה. צריך לפחות 10 גברים בלילה בכדי להתעשר מזה וזה דבר שאישה לא יכולה לעמוד בו פיסית ונפשית. מה גם שזונה לא יכולה לנהל אורח חיים נורמלי תפקודי.
הכרתי בחורה שהתחתנה עם בעלה בגיל 14 והוא משך אותה לזנות. הם גרו במושב בארץ, הוא טיפל בענייני הבית וארבעת ילדיהם והיא עבדה בזנות בלילות. בשלב מסוים היא התביישה במה שעשתה והסתגרה בבית. היא לא הייתה מסוגלת לראות אנשים. הוא היה נראה אב השנה והיא לא תפקדה בימים. זו לא עבודה שאפשר לשלב אותה עם אורח חיים נורמאלי".

האם לדעתך אפשר לצאת מהמעגל הזה?

"בהחלט. הצוות לנו מורכב מנשות מקצוע שמוסמכות לטפל בנשים העובדות בזנות. חלק מן המטפלות הן נשים שבעצמן יצאו מהמעגל הזה והן משמשות מודל לאותן נשים ודוגמא מוכחת לכך שאפשר להתחיל חיים חדשים. מאוד קשה לצאת לבד ממעגל הזנות והסמים. הפיתוי לחזור לגבר או לסרסור שדרכו הזונה מקבלת עבודות גדול מידי, כי אותו גבר הוא גם זה שמספק לה סמים ונותן לה בית ומחסה. היא גם תלויה בו כלכלית. לכן הדרך הטיפולית היחידה במקרה של זנות היא הכוונה נכונה, מתן מחסה מיידי ומתן פתרונות תעסוקתיים למען עצמאות כלכלית".

ניתן לפנות לקו החם של תכנית סלעית במספר 1-800-200-690 וגם במייל Kav.siyua@gmail.com

 

צפו בפרק המלא של התכנית שתולים העוסק בעולם הזנות